František Dobiáš (farář)

František Dobiáš
CírkevČeskobratrská církev evangelická
SídloFarní sbor Českobratrské církve evangelické v Semtěši
Svěcení
Službyfarář v Semtěši, senior Čáslavského a Chrudimského seniorátu
Osobní údaje
Datum narození28. srpna 1901
Místo narozeníVelim, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí6. března 1985 (ve věku 83 let)
Místo úmrtíPoděbrady, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníevangelický hřbitov ve Velimi
Národnostčeská
Vyznáníevangelické
Blízká osobarodiče Josef Dobiáš a Růžena Škopková, dcery Milada a Eva Dobiášovy
Povoláníevangelický duchovní
Známý díkyspolupráci s výsadkem Silver A
Poznámky1942 - 1945 vězněn nacisty
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Dobiáš (28. srpna 1901 Velim[1]6. března 1985 Poděbrady) byl český duchovní Českobratrské církve evangelické a spolupracovník výsadku Silver A v období druhé světové války vězněný nacisty.

Civilní a pracovní život

František Dobiáš se narodil 28. srpna 1901 ve Velimi do rodiny zedníka Josefa Dobiáše a jeho manželky Růženy, roz. Škopkové, a pokřtěn byl jmény František Jan. Vystudoval gymnázium v Kolíně, posléze teologii v Praze, Basileji a Paříži. Mezi lety 1926 a 1931 působil ve sboru v Olešnici a poté do roku 1966 na pozici faráře v Semtěši. Oženil se a měl dvě dcery. V roce 1951 byl zvolen seniorem Čáslavského seniorátu a po reorganizaci území seniorátů v roce 1953 seniorem seniorátu Chrudimského. Na tomto postu sloužil do roku 1963, poté trávil důchod v Poděbradech. Zemřel tamtéž v roce 1985, pohřben je na evangelickém hřbitově ve Velimi.[2]

Spolupráce s výsadkem Silver A

Na konci roku 1941 došlo k seskoku parašutistů v rámci operace Silver A. František Dobiáš opatřil jeho členům Alfrédu Bartošovi, Josefu Valčíkovi a Jiřímu Potůčkovi falešné křestní listy potřebné pro získání dalších dokladů za což byl mezi lety 1942 a 1945 vězněn. Velitel výsadku Alfréd Bartoš navštívil 1. ledna 1942 kancelář Františka Dobiáše v Semtěši, aby jej o tuto službu požádal. Farář po krátkém přesvědčování k jejich zapůjčení svolil a poskytl Bartošovi dokumenty na jména Josef Motyčka, Josef Stříška a Miroslav Štolc. Bartoš poté skutečně vystupoval pod krycím jménem Motyčka a Valčík pod jménem Štolc. Jiří Potůček používal jiné jméno a to Alois Tolar. Rodné listy Bartoše a Valčíka posléze padly do rukou gestapa a František Dobiáš byl 29. června 1942 zatčen a odvezen do Pardubic k výslechu. Vydání dokumentů přiznal s tím, že se domníval, že jde o uprchlíky ze Sudet. Na této verzi nic nevyvrátila ani kontrola v Dobiášově úřadu v Semtěši. František Dobiáš byl do října 1942 vězněn v pardubické donucovací pracovně a poté převezen do koncentračního tábora v Terezíně, později do Buchenwaldu a v červnu 1943 do Dachau, kde byl 29. dubna 1945 osvobozen spojeneckou armádou.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“