František Mařík (motorista)
František Mařík | |
---|---|
Narození | 9. srpna 1886 Popovice na Moravě Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 7. května 1948 (ve věku 61 let) Praha Československo |
Národnost | česká |
Povolání | motorista, podnikatel |
Příbuzní | Miloš Mařík (syn) |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
František Mařík (přezdívaný táta Indianů, 9. srpna 1886 Popovice na Moravě – 7. května 1948 Praha) byl český podnikatel, propagátor motocyklového motorismu, obchodní zástupce americké značky motocyklů Indian, majitel prodejního obchodu Indian House, jednoho z největších motosalonů v Praze. Sám byl rovněž vlastníkem několika strojů. nadšeným jezdcem a jedním z hlavních propagátorů motocyklismu v Československu.
Život
Mládí
Narodil se v Popovicích u Rajhradu v železničářské rodině, původně pocházející ze Soběnova u Kaplice. Po absolvování střední průmyslovky začal pracovat v pražském strojařském závodě Kolben, kvůli dalšímu zaměstnání u Pražské železárenské společnosti provozující hutě na Kladně se se svou manželkou přestěhoval do Újezda u Kladna. Oženil se a založil rodinu.
Motoristou
Mařík byl nadšeným motoristou, odvětví prudce se rozvíjejícího od 90. let 19. století. Okolo roku 1910 zakoupil svůj první motocykl značky Rössler a Jauernig, z důvodu častých poruch pak roku 1912 pořídil stroj NSU. Pak roku 1913 si u pražské firmy Chlad a V. Paleček pořídil stroj značky Indian, S nímž na motoristických závodech v Jílovišti u Prahy zvítězil B. Kadrna. Později stroj pro firmu Chlad a Paleček ochotně dovážel na předváděcí jízdy.
Po začátku první světové války byl Mařík odveden do Císařské armády.a sloužil u jednotky obrněných vozidel na východní frontě, později pak jako vedoucí opraven armádních vozů v Praze.
Podnikání
Po vzniku Československa se rozhodl stát se prodejcem motocyklů a roku 1919 se stal obchodním zástupcem značky Indian v ČSR, později rozšířeného také o střední a jihovýchodní Evropu. Po původních prodejnách na pražské Letné a na Novém Městě přesídlil roku 1926 do velkého objektu v Nádražní ulici č. 46 (později 76) na Smíchově, kde vybudoval tzv. Indian House, prodejní salón se servisní opravnou. Firma měla v době největšího rozmachu 48 smluvních prodejců strojů Indian, dostání zde byly také zahraniční modely motocyklů (Neracar, Cleveland, DKW, Humber či domácí JAWA), posléze též motorových člunů a osobních vozů (Bugatti, Stutz, Amilcar, Berliet, ...). Celkem firma za svou existenci prodala, především v ČSR, přes 5000 motocyklů, z nichž čtyři tisíce nesly značku Indian.
Mařík byl rovněž propagátorem motorsportu a organizátorem celé řady předváděcích akcí, kterých se osobně jako jezdec účastnil. Roku 1922 začal vydávat magazín Motocykl, první periodikum v Československu zaměřené na motocyklový sport. Zapůjčil rovněž čtyři motocykly Indian pražskému četnickému sboru, který po jejich osvědčení se ve službě zakoupil v jedenácti kusech, což vedlo k vytvoření první policejní motocyklové jednotky v ČSR.
Vinou Velké hospodářské krize v letech 1929 až 1933 se Maříkova firma dostala do finančních problémů a v roce 1933 se ocitla v úpadku, což Maříkovi přivodilo psychické problémy. Ještě téhož roku byla jeho synem Milošem založena nová firma M. a F. Mařík, která se zabývala stejnou prodejní činností až do roku 1948.
Po převzetí moci ve státě komunistickou stranou v Československu v únoru 1948 byla rodinná firma znárodněna a Maříkovi přišli o většinu svého podnikatelského i soukromého majetku.
Úmrtí
František Mařík zemřel 7. května 1948 na srdeční selhání, příčinou mohlo být též psychické vypětí z definitivní ztráty rodinného podniku.
Odkazy
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
(c) Yesterdays Antique Motorcycles en Classic Motorcycle Archive, CC BY-SA 3.0
Indian Scout 600 motorcycle from 1920
Autor: Archive of Světozor, Licence: CC BY-SA 4.0
František Mařík (1886–1948), Czech motocycle and automobile pioneer, later Indian bikes salesman (Austro-Hungarian Army, 1914, Světozor Magazine)
Autor: Archive of Český svět, Licence: CC BY-SA 4.0
Motocycle exhibition led by František Mařík on Indian motobike, Prague-Holešovice (Exhibition Hall), 1920
Výlet motocyklem na Sněžku 1921 (zleva Mařík, Desenský, Schreier, Jiřínský)
Autor: Neznámý , Licence: CC BY-SA 4.0
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - František Mařík (motocycle pioneer)