František Pečený

František Pečený
Narození8. června 1920
Bratřejov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí19. prosince 1977 (ve věku 57 let)
Heřmanova Huť
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Alma materUměleckoprůmyslová škola v Praze
Povolánímalíř, sklářský výtvarník, designér, výtvarník a foukač skla
Oceněnívyznamenání
Za vynikající práci (1971)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Pečený (8. června 1920 Bratřejov9. prosince 1977 Heřmanova Huť) byl český sklářský výtvarník, designér, malíř a grafik.

Život

V letech 1936-1939 vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Železném Brodě pod vedením prof. Jaroslava Brychty a mistra Jana Stuchlíka. V letech 1939-1943 pokračoval studiem na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v ateliéru pro užitou malbu a grafiku u prof. Františka Kysely a Josefa Nováka. V roce 1943 si zřídil malířský ateliér v Kajetíně u Tábora. V letech 1945-1946 pracoval jako malíř porcelánu v zestátněné keramické továrně Amphora v Trnovanech, V letech 1946-1947 pracoval ve sklárně Inwald Rudolfova Huť v Dubí u Teplic. V letech 1947-1977 pracoval v národním podniku Spojené české sklárny Heřmanova Huť, který byl specializovaný na výrobu lisovaného skla. František Pečený nastoupil jako technický úředník, ale brzy se vypracoval na designéra skla a již roku 1948 byla do výroby zařazena jeho souprava kompotových misek Halifax. Jako návrhář lisovaného skleněného nádobí a plastik pracoval ža do své náhlé smrti.

Dílo

Patřil k výtvarníkům moderny 50. a 60. let. V tomto stylu navrhoval velkosériovou produkci skláren v Heřmanově Huti. V roce 1955 poprvé zaujal obchodníky Skloexportu designem trojbokých váz a mís z čirého nebo tónovaného hutního skla, které se zařadily mezi jeho nejznámější návrhy. V roce 1962 se zúčastnil kolektivní výstavy Lisované české sklo v Uměleckoprůnmyslovém museu v Praze, kde poprvé vyvolal zájem historiček umění a první jím navržené velkosériové výrobky byly za nepatrnou maloobchodní cenu zakoupeny do sbírek muzea. V roce 1967 navrhl sítotiskovou dekoraci pro tenkostěnné nápojové sklo. V letech 1972, 1973 a 1978 byly jeho návrhy silnostěnného skla vybrány pro ocenění Nejlepší výrobky roku.[1] Teprve posmrtně roku 1983 význam jeho designérské tvorby vyzdvihla Alena Adlerová, když v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze uspořádala monografickou výstavu jeho skla[2] Jan Mergl nedávno našel v plzeňské pozůstalosti F. Pečeného obrazy a kresby, které byly umělcovým privatissimem, stejně pozoruhodným jako sklářský design. V letech 2017-2018 z jeho tvorby uspořádal výstavu v Západočeském muzeu v Plzni, přenesenou do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.[1]

Navzdory zájmu odborníků nepronikly Pečeného lisované vázy, mísy, nápojové a kuřácké soupravy do obecného povědomí ani zájmu veřejnosti. Popelníky dosud slouží v restauracích a vázy se z domácností přesunují na hřbitovy nebo do kontejnerů. Média radí: nevyhazovat.[3]

Odkazy

Reference

  1. a b MERGL Jan, František Pečený, designér lisovaného skla. katalog výstavy, Praha-Plzeň 2018
  2. ADLEROVÁ, Alena: Současné sklo. Odeon Praha 1982
  3. Český rozhlas Plzeň, 14.8.2018: "Máte doma lisované sklo? Nevyhazovat, máte malý poklad!

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“