František Pecháček (komunální politik)

František Pecháček
František Pecháček (kresba J. Mukařovského, Světozor, 1887)
František Pecháček (kresba J. Mukařovského, Světozor, 1887)
Purkmistr města Plzně
Ve funkci:
1874 – 1888
PředchůdceEmanuel Tuschner
NástupceKarel Houška
Stranická příslušnost
ČlenstvíNárodní str.

Narození31. března 1815
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí4. srpna 1888 (ve věku 73 let)
Plzeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
ChoťAnna Pecháčková, roz. Böhmová
Alma materVídeňská univerzita
Profesemlynář, radní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Pecháček (31. března 1815 Praha4. srpna 1888 Plzeň) byl český mlynář a podnikatel, dlouholetý purkmistr města Plzně.

Život

Mládí

Narodil se jako nejstarší dítě v rodině Jana Pecháčka a jeho ženy Marie, rozené Šubrtové, ve Vávrových mlýnech v Praze. Záhy se rodina přesunula do Plzně, kde začal Jan Pecháček provozovat Kalikovský mlýn u Mže na okraji města. Základní a střední vzdělání získal František v Plzni, dále studoval techniku ve Vídni, ale nedokončil ji, neboť se musel vrátit do Plzně a převzít rodinné hospodářství. 22. listopadu 1847 zde se oženil s o deset let mladší Annou Böhmovou.

Pecháček byl nadšeným vlastencem, počínaje revolučními událostmi roku 1848 se zapojil do veřejného života. Byl zvolen do městského zastupitelstva a roku 1860 se stal členem městské rady. František Palacký a František Ladislav Rieger Pecháčka nominovali na poslanecký mandát při prvních volbách do Českého zemského sněmu, úřad však nakonec obsadil na německý kulturní vliv orientovaný František Pankrác.

Purkmistr

V roce 1873 dolehla na Rakousko-Uhersko hospodářská krize. 26. června pak po skandálu s nákupem nemovitostí rezignoval plzeňský purkmistr Emanuel Tuschner. František Pecháček se v nelehké době města dokázal politicky prosadit a 30. dubna 1874 byl oficiálně uveden do funkce purkmistra královského města Plzeň. 7. září 1874 přivítal František Pecháček v Plzni císaře Františka Josefa I. na jeho vůbec třetí návštěvě města.

Za jeho působení se ve městě zdárně rozvíjel strojírenský průmysl (Škodovy závody atd.), rostla nová městská zástavba a město zažívalo svůj rozkvět. Pecháček dále zastával pozice v různých spolcích a organizacích, často vlasteneckého duchu: byl starostou a čestným členem Měšťanské besedy, Řemeslnické besedy, Slovanské lípy, čestným členem c. k. priv. ostrostřeleckého pluku v Plzni nebo předsedou výboru městské spořitelny.

Roku 1885 byl jmenován čestným občanem města a vyznamenán Rytířským křížem Františka Josefa. Na jeho počest byly nově vzniklé sady v severní části města pojmenovány podle něj, Pecháčkovy sady.

Úmrtí

Zemřel ve výkonu úřadu 3. listopadu 1888 a byl pochován na plzeňském Mikulášském hřbitově. S Annou Pecháčkovou měli tři syny a jednu dceru. Dva ze synů pracovali pak jako sládci, jeden se dospělosti nedožil. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 byla po Františku Pecháčkovi pojmenována též jedna z ulic na sídlišti Skvrňany.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
FrantisekPechacek(1887), Josef Mukařovský.png
Autor: Josef Mukařovský (drawing), Licence: CC BY-SA 4.0
František Pecháček (1816–1888), Czech politician, mayor of Pilsen (Světozor, 1887, drawing by Josef Mukařovský)