František Petráš

František Petráš
Narození20. září 1885
Zubčice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí4. dubna 1976 (ve věku 90 let)
Český Krumlov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
VzděláníStavební průmyslová škole v Praze
Povoláníprojektant, stavitel, vynálezce
Ovlivněný
Ocenění
  • Expozice mezinárodní architektury v Gentu, 1921
  • Expozice mezinárodní architektury v Turíně, 1922
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Petráš (20. září 1885 Zubčice4. dubna 1976 Český Krumlov)[1] byl projektant, stavitel a významná architektonická osobnost jižních Čech. Vynalezl a nechal si patentovat duté cihly, takzvané petrášky.[2]

Život

Po absolvování učení v oboru zednictví v Českých Budějovicích pokračoval ve svém vzdělávání na Stavební průmyslové škole v Praze, kde úspěšně absolvoval stavitelské zkoušky. Mezi lety 1918 a 1945 se aktivně věnoval stavitelství a projektování. Od roku 1920 se stal spoluvlastníkem stavební společnosti Bratři Petrášové v Českých Budějovicích, společně se svými bratry Petrem, Václavem a Ludvíkem. Tato společnost působila až do svého zániku v roce 1946. Petrášův profesní přínos zahrnoval široké spektrum architektonických stylů, počínaje kubismem a pokračující funkcionalismem.

Dílo

Mezi jeho významné projekty patří vlastní dům, tzv. vila Františka Petráše v Dukelské ulici čp. 25, postavený podle jeho vlastního projektu. Tento dům se vyznačoval použitím červených tašek v kombinaci s bílými okenními rámy a cihlami, známými jako "petrášky". Ohrazení bylo zkomponováno z keramických sloupků, betonu a dřevěných výplní, což přispělo k jeho unikátnímu vzhledu. Inspirací pro tento projekt bylo holandské cihelné stavitelství, přičemž Petráš mohl čerpat i z děl architekta Michaela de Klerka.

Dalším významným dílem byla vila postavená v roce 1919 pro Josefa a Terezii Stroblovi v Tylově ulici čp. 23. Při této stavbě se musel Petráš přizpůsobit omezené velikosti pozemku a umístil dům na obdélníkový půdorys využitím severního kraje pozemku.

Ve dvacátých letech 20. století se Petráš postupně začal odchylovat od zcela neomítnutých cihelných fasád k propojení omítnutého a neomítnutého zdiva. Příkladem je projekt obchodního domu pro Otakara a Jaroslava Rosenfeldovi v Hroznové ulici čp. 2[3], kde byl ovlivněn architekturou Jana Kotěry. Kotěrův vliv lze pozorovat i u stavby nájemního domu v ulici Čechova čp. 36 pro stavební družstvo Havlíček. Tímto způsobem Petrášovy realizace spojovaly moderní prvky s prvky klasického stylu, vytvářející harmonický a funkční prostor.

Odborně se po 1947 podílel na záchraně domů v historickém jádru města Český Krumlov.

Významné realizace

  • Obchodní dům v Hroznové ulici č. 2, České Budějovice (1923)
  • Rodinné vily v Dukelské ulici č. 25 (1922) a č. 95, České Budějovice (1938)
  • Blok obytných domů stavebního družstva Havlíček v ulici Roháče z Dubé a Čechově ulici, České Budějovice na počátku 20. let
  • Sokolovna v Českých Budějovicích (1932—1947)
  • Českobudějovická záložna (1935—1936)
  • Obchodní dům Brouk a Babka, České Budějovice (1935)
  • Vila v Dukelské ulici č. 80, České Budějovice (1934)
  • Podíl na záchraně domů v historickém jádru města Český Krumlov po roce 1947

Cihly Petrášky

V roce 1921 získal patent na vynález duté cihly ve tvaru písmene T s příčnými dutinami v řezu. Tento inovativní design cihly, jejíž nízká hmotnost byla dosažena přidáním lehkého lignitu do hlíny během výrobního procesu, přinesl značný pokrok v oblasti stavebnictví. Tento vynález byl vyznamenán na Expozici mezinárodní architektury v Gentu v roce 1921 a v roce 1922 v Turíně, což svědčí o jeho významu a přínosu pro oblast stavebnictví nejen v České republice, ale i ve světovém měřítku.

Galerie

Reference

  1. Vila Františka Petráše II, Jihočeský - SlavneVily.cz. www.slavnevily.cz [online]. [cit. 2024-02-23]. Dostupné online. 
  2. Petráš František | ENCYKLOPEDIE ČESKÝCH BUDĚJOVIC. encyklopedie.c-budejovice.cz [online]. [cit. 2024-02-23]. Dostupné online. 
  3. obchodní dům bratrů Otakara a Jaroslava Roselfelderových - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2024-02-23]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vila Františka Petráše (1939–1940, arch. František Petráš), Havlíčkova kolonie, České Budějovice.jpg
Autor: Jiří Ptáček, Licence: CC BY-SA 4.0
Vila Františka Petráše (1939–1940, arch. František Petráš), Havlíčkova kolonie, České Budějovice
ČB, Petrášova vila 02.JPG
Autor: JAn Dudík, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
ČBu, sokolovna (01).jpg
(c) Czeva, CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
České Budějovice, Brouk a Babka.jpg
Autor: JAn Dudík, Licence: CC BY-SA 3.0
Obchodní dům Brouk a Babka