František Petrášek (podnikatel)
František Petrášek | |
---|---|
Narození | 1877 Netřebice Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 1932 (ve věku 55 let) Hradec Králové Československo |
Povolání | podnikatel a průmyslník |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
František Petrášek (1877 Netřebice u Nymburka – 1932 Hradec Králové) byl český podnikatel a průmyslník, majitel závodu na výrobu automobilů v Trutnově, a posléze v Kuklenách, pozdějšího předměstí Hradce Králové. V letech 1906 až 1914 vyrobila jím vlastněná firma Perfekt zhruba 20 automobilů typu voiturette, posléze se přesunula do Kuklen, kde pokračovala jako Továrna automobilů Start.
Život
Mládí
Narodil se v Netřebicích nedaleko Nymburka. Vyučil se strojním zámečníkem, posléze odešel za prací do Trutnova, kde si otevřel zámečnickou dílnu. Ta okolo roku 1905 zaměstnávala na 30 dělníků a patřila k jedné ze dvou továren českých vlastníků ve městě. Zabývala se mimo jiné výrobou mechanických orchestrionů.
Továrna Automobilů Perfect
V roce 1906 přejmenoval společnost na František Petrášek, Strojírna a Továrna Automobilů a rozhodl se začít s výrobou automobilů. Do roku 1908 postavil první vůz typu voiturette, lehký dvoumístný automobil. Název značky byl, alespoň od druhého modelu, Perfect. V roce 1909 se Petrášek spojil s královéhradeckým podnikatelem Aloisem Nejedlým, výroba byla přesunuta do Kuklen u Hradce a došlo ke změně názvu formy na František Petrášek, Královéhradecká Továrna Automobilů Perfect. Přesun byl motivován rovněž protičeskými výtržnostmi v převážně německém městě roku 1908, při kterém dav rozbil okna továrny[1]. V roce 1910 měla společnost 30 zaměstnanců. Po pozdějších neshodách Petráška a Nejedlého založil Nejedlý v rámci svého koželužského závodu automobilku K.A.N.[2]. Výroba strojů Perfect byla ukončena v roce 1914, z důvodu finančních problémů a propukající první světové války.
Továrna motorových automatů Start
Po vzniku Československa založil Petrášek spolu s Vojmírem Věchetem v roce 1919 v Kuklenách společnost Petrášek a Věchet, Továrna motorových automatů a navázali na předválečnou produkci a vývoj automobilů. Značka vozů mělo znít PAV nebo Petrá, ale první vůz firmy byl poprvé představen na pražském autosalonu v roce 1921 pod značkou Start. V roce 1922, se změnou právní formy, firma změnila název na František Petrášek a spol. a přesídlila do Hradce Králové. Od roku 1924 se název změnil na Ing. Fr. Petrášek, Továrna automobilů Start. Výroba automobilů skončila v roce 1931. V roce 1932 bylo v Československu registrováno 158 osobních a 24 užitkových vozidel značky Start.[3]
Úmrtí
František Petrášek zemřel roku 1932 v Hradci Králové ve věku 55 let.
Po smrti
Továrnu převzal Petráškův syn, závod fungoval po roce 1931 fungoval již jen jako opravárenský až do znárodnění roku 1945.
Odkazy
Reference
- ↑ Zapomenutý průkopník z Krkonoš: za císařství vyrobil 20 automobilů. iDNES.cz [online]. 2016-08-06 [cit. 2021-01-30]. Dostupné online.
- ↑ Z historie Královéhradecké továrny automobilů KAN | Camp Lodín. www.camplodin.cz [online]. [cit. 2021-01-30]. Dostupné online.
- ↑ Georgano: The Beaulieu Encyclopedia of the Automobile.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“