František Pilař

František Pilař
Narození2. června 1904
Přibyslav
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí14. ledna 1980 (ve věku 75 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
PseudonymSawyer
Povoláníspisovatel, autor sci-fi, redaktor, publicista, správní úředník, prozaik, scenárista, editor a básník
StátČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Významná dílaDýmka strýce Bonifáce
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Pilař (2. června 1904, Přibyslav14. ledna 1980, Praha) byl český spisovatel, autor knih pro mládež a publicista.[1]

Život

Narodil se v rodině soudce. Po maturitě na klasickém gymnáziu v Příbrami roku 1922 začal studovat na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, zde ale absolvoval pouze tři semestry. Pak roku 1926 absolvoval jednoroční abiturientský kurz při obchodní akademii v Praze a v letech 19261927 angličtinu na English University College. Po skončení studia začal pracovat jako pomocný účetní u anglické dopravní společnosti Royal Mail Line a od roku 1928 pracoval jako úředník v Státním statistickém úřadě. Psát začal pod vlivem spisovatele Václava Řezáče a své verše, fejetony, sloupky, povídky i delší prózy zpočátku publikoval výhradně v novinách a časopisech.

Roku 1950 se stal scenáristou Československého státního filmu, roku 1952 redaktorem nakladatelství Československý spisovatel. Vedle svého povolání se zajímal o techniku a velice rád cestoval (Itálie, Kypr, Sovětský svaz a především Jugoslávie). Roku 1963 byl nucen odejít do invalidního důchodu. Zemřel v lednu roku 1980 v Praze.

Dílo

  • Příběh lásky (19251926), próza vycházející na pokračování v časopise Cesta.
  • Mlčení pana Bombíka (19361937), humoristický román vycházející na pokračování v časopise Ahoj na neděli (pod pseudonymem Jan Kent).
  • Universální agentura S. P. P. Z. A. M. (1940), humoristická detektivka vycházející na pokračování v časopise Ahoj na neděli (pod pseudonymem Sawyer).
  • Dýmka strýce Bonifáce (1941), humoristicky laděný dobrodružný román pro mládež vycházející na pokračování v Lidových novinách, autorova nejúspěšnější kniha.[2]
  • Den začíná nocí (1946), román pro mládež, též jako Hodinu před úsvitem,
  • Ostrov tety Karoliny (1955), satirický román, ve kterém autor proti přeorganizované západní společnosti postavil zdravý rozum dobrotivé pražské občanky Karolíny, která zdědila ostrov v Tichomoří.
  • Když mi bylo deset let (1961) sbírka povídek pro mládež.
  • Kostka domina (1965) sci-fi příběh o vynálezu ničivých paprsků ukrytých v nenápadné kostce domina.
  • Vezeme se – aneb o tom, jak se člověk vozil, vozí a bude vozit (1965), povídka pro děti.
  • Tři muži v automobilu (1966), humoristická povídka.
  • Tři muži v embéčku (1972), humoristická povídka.

Reference

  1. Lexikon české literatury, 3/II., Academia, Praha 2000.
  2. Slovník českých spisovatelů od roku 1945, II., Brána a Knižní klub, Praha 1998.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“