František Pošta

František Pošta
Základní informace
Narození22. srpna 1919
Lány
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí18. července 1991 (ve věku 71 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povolánípedagog
Nástrojekontrabas
OceněníMedaile Za zásluhy 1. stupeň in memoriam (2022)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Pošta (22. srpna 1919 Lány18. července 1991 Praha) byl český kontrabasista, který v Československu nejvýrazněji přispěl k prosazení kontrabasu jako sólového koncertantního nástroje.

Stručný životopis

Učil se na nejprve hře na housle a poté na kontrabas u V.Tučka v Lánech a F.Tučka v Unhošti. Na pražské konzervatoři (19341940) absolvoval u Oldřicha Šorejse. Již v roce 1939 byl ale Václavem Talichem angažován jako kontrabasista orchestru České filharmonie, kde byl od roku 1945 sólokontrabasistou a později i vedoucím skupiny kontrabasů (19511985).

Jako sólista vystupoval s Českou filharmonií a rozhlasovými orchestry (poprvé provedl např. kontrabasový koncert Františka Hertla).

Věnoval se také komorní hře. Se svým kolegou z České filharmonie Jaroslavem Horákem (viola d'amore) vytvořil duo, kterému připsal své skladby např. J. Maštalíř a J. Novák. Spolupracoval také s předními českými kvartety a Harmonií českých filharmoniků. Nejvýznamněji se však uplatnil v souboru Ars rediviva, s nímž jako kontrabasista a violonista spolupracoval od šedesátých let 20. století do roku 1991 a realizoval mnoho nahrávek (podrobněji Diskografie Ars rediviva). Práce v Ars rediviva podnítila jeho zájem o stavbu starých nástrojů. S houslařem B. Pecharem rekonstruoval svůj šestistrunný violon a v podniku Cremona v Lubech inicioval výrobu mistrovských kontrabasů podle klasických vzorů. Sám hrál na vzácný kontrabas Grancini z roku 1695 (viz diskografie níže).

Své zkušenosti uplatňoval i jako pedagog. Vyučoval na pražské konzervatoři (od roku 1953) a na mistrovských kurzech v Československu i v zahraničí (Japonsko).

Ocenění

Diskografie

Literatura

  • Československý hudební slovník osob a institucí (Praha 1963)
  • Jan Kozák a kol.: Českoslovenští hudební umělci a komorní soubory (SHV, Praha 1964)
  • Československý biografický slovník 20. století (Academia, Praha 1992)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
CZE Medaile Za zasluhy 1st (1994) BAR.svg
Stužka: Medaile Za zásluhy I. stupně – Česká republika (od roku 1994).