František Ringhoffer IV.
František Ringhoffer IV. | |
---|---|
Narození | 31. května 1874 Smíchov Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 30. listopadu 1940 (ve věku 66 let) Praha-Smíchov Protektorát Čechy a Morava |
Místo pohřbení | Ringhofferova hrobka |
Povolání | podnikatel |
Znám jako | generální ředitel koncernu Ringhoffer-Tatra |
Rodiče | František Ringhoffer III. |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
František Ringhoffer, německy Franz Ringhoffer, plným jménem František Josef Leopold Emanuel Rudolf svobodný pán z Ringhofferů[1] (31. května 1874 Smíchov – 30. listopadu 1940 Praha-Smíchov) byl česko-německý průmyslník z rodiny Ringhofferů, předposlední rodinný ředitel stejnojmenného koncernu.
Život
Mládí
Narodil se na Smíchově u Prahy jako nejstarší ze čtyř dětí Františka Ringhoffera III. a jeho ženy Franzisky, rozené Klein von Wisenberg. Po dokončení vzdělání nastoupil jako společník do rodinné strojírenské firmy Ringhofferovy závody sídlící na Smíchově.
Kariéra
Jakožto nejstarší syn následně po smrti svého otce roku 1909 převzal pozici prezidenta podniku Ringhoffer s přidruženou Kopřivnickou vozovkou a dalšími podniky. V čele společnosti roku 1911 provedl transformaci firmy v akciovou společnost a nadále ji zdárně rozvíjel. Během první světové války vyrobila firma přes 20 tisíc vagonů. Později, když koupila i automobilku v Kopřivnici, přejmenovala se Ringhoffer-Tatra a postupně ovládala i další vagonky a elektrotechnické firmy v Československu (Moravskoslezskou vagónku ve Studénce, Waggonfabrik Bohemia v České Lípě, Továrnu na vozy v Kolíně, Elektrotechnickou továrnu Josefa Sousedíka ve Vsetíně). Stala se tak vůbec největším výrobcem vagónů na světě.[2] Ve vedení firmy jej na přelomu 20. a 30. let nahradil bratr Hanuš, František pak nadále vykonával místo ředitele smíchovské továrny.[2] V letech 1929–1930 firma Ringhoffer vyrobila salonní železniční vůz Aza 80 pro prezidenta republiky T. G. Masaryka. Rovněž pokračovala v trendu téměř výhradního dodavatele tramvajových souprav pro Elektrické podniky hlavního města Prahy.[3]
Dále působil též jako např. člen správních rad subjektů Báňská a hutní společnost v Brně, Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem, firma Cosmanos, spojené textilní továrny a tiskárny Josefův Důl a Allgemeine osterr. Boden-Credit Anstalt ve Vídni. Rovněž byl nadšeným hráčem golfu, na svém zámku ve Štiříně zřídil golfové hřiště a roku 1931 se stal i vůbec prvním prezidentem nově založeného Golfového svazu ČSR.[4]
Po obsazení českých zemí v březnu 1939 přijala celá rodina Ringhofferů říšskoněmecké občanství. Tyto kroky byly pravděpodobně vedeny pragmatickou snahou o zachování nezávislosti rodinného koncernu.
Úmrtí
František Ringhoffer IV. zemřel 30. listopadu 1940 na Smíchově. Pohřben byl v majestátní rodinné hrobce v Kamenici u Prahy.[1] Ve vedení smíchovské vagónky zůstal až do své smrti.
Po smrti
Vedení závodu následně převzal Hanuš Ringhoffer, Františkův nejmladší sourozenec. Hanuš byl po konci druhé světové války a osvobození Československa pro obvinění z kolaborace s nacistickým režimem zatčen a uvězněn. Zemřel v prosinci 1946 v internaci v Mühlbergu an der Elbe,[5] jakožto poslední člen dynastie.
Závod pak podlehl procesu znárodnění a v dalších letech pak používal název Tatra Smíchov.
Rodina
Byl ženat s Leopoldinou sv. p. Ringhofferovou (1879–1956). Členové rodiny byli nuceni při odsunu německého obyvatelstva z ČSR v letech 1945 až 1948 opustit zemi. Leopoldina zemřela roku 1956 ve Frankfurtu nad Mohanem v západním Německu.
Památka
V roce 2017 pražský Dopravní podnik na jeho počest pojmenoval z tramvajových vozů Škoda 15T.[3]
Odkazy
Reference
- ↑ a b František Ringhoffer IV. [online]. 2020-07-02 [cit. 2023-06-26]. Dostupné online.
- ↑ a b http://www.mmspektrum.com/clanek/osobnosti-ceskeho-prumyslu-frantisek-ringhoffer
- ↑ a b CYSAŘ, Jiří. DPP pojmenuje další tramvaj po Františku Ringhofferovi IV. [online]. 2020-03-06 [cit. 2023-06-26]. Dostupné online.
- ↑ Podnikatelskou dynastii Ringhofferů zavál čas. Stopy však zůstávají. ČT24 [online]. [cit. 2023-06-26]. Dostupné online.
- ↑ Hans von Ringhoffer (1885-1946) [online]. lager-muehlberg.de, 2012-05-04 [cit. 2014-04-14]. Dostupné online. (anglicky)
Literatura
- SEKANINA, František. Album representantů všech oborů veřejného života československého. Praha: Umělecké nakladatelství Josef Zeibrdlich, 1927, s. 1102. Dostupné online
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Autor: Neznámý , Licence: CC BY-SA 4.0
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - František Ringhoffer IV.