František Roman Dragoun

František Roman Dragoun
Narození21. října 1916
Písek
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí2. července 2005 (ve věku 88 let)
Písek
ČeskoČesko Česko
Povolánímalíř, ilustrátor, básník, učitel a překladatel
DětiSynové Roman Dragoun a Jiří Dragoun
PříbuzníVnuci David, Aleš a Jiří Vnučky Barbora, Klára, Eliška a Nikola
PodpisPodpis
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Roman Dragoun (21. října 1916 Písek2. července 2005 Písek) byl český malíř-portrétista.

Život

Jeho otec, učitel písecké rolnické školy, byl malíř a muzikant. Na píseckém gymnáziu jej učil Josef Velenovský. V roce 1937 se stal F. R. Dragoun studentem Akademie výtvarných umění v Praze u profesorů Josefa J. Loukoty, Maxe Švabinského a Vratislava Nechleby.[1]

V Dragounově díle převažují portréty a krajiny. Po druhé světové válce žil v Praze, kde zachytil portréty mnoha umělců, ale po únoru 1948 se vrátil do rodného Písku. Na svých toulkách po Čechách a Moravě i na cestách po Evropě i Americe zachytil podoby mnoha významných osobností (Jindřicha Jindřicha, Karla Absolona, Eduarda Hakena, O. F. Bablera, kardinála Vlka a dalších umělců, vědců a myslitelů).

I veduty a krajiny tvořil jako portréty, při nichž usiloval o vystižení charakteru a o zachycení klimatu. Namaloval více než pět tisíc olejomaleb a kresby nelze vůbec spočítat; tyto malby a kresby v současnosti spravuje jeho syn Roman. F. R. Dragoun má v Písku galerii v Jungmanově ul. č. 186.[2] Jeho dílo lze vidět na četných výstavách.

F. R. Dragoun byl i básníkem. Několik básní zhudebnil jeho syn, rockový hudebník Roman Dragoun jak pro svoji kapelu Futurum (např. Zdroj), tak i pro vlastní sólová alba (např. Kronikář).[3]

Byl členem řádu rytířů svatého Lazara Jeruzalémského.[1]

Reference

  1. a b Životopis Františka Romana Dragouna [online]. Galerie Františka Romana Dragouna [cit. 2021-06-30]. Dostupné online. 
  2. Píseckem - kalendárium: Galerie Dragoun otevírá. kalendarium.piseckem.cz [online]. [cit. 2021-06-30]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-07-09. 
  3. JMTV. Kultovní kapela Futurum slaví 25. narozeniny! - Ale odloženě! [online]. Jmtv.cz, 2009-01-15 [cit. 2009-05-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-18. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
DRAGOUN1966.JPG
Autor: Původně soubor načetl Miroslav MALOVEC na projektu Wikipedie v jazyce čeština, Licence: Copyrighted free use
Obrázek pořídil Pavel Holba v roce 1996 na vernisáži výstavy Mistra Dragouna v Písku. Obrázek poskytl Jan Holba, otec Pavla Holby s tím, že autorské nároky nejsou žádné.