František Smotlacha

Dr. František Smotlacha
František Smotlacha
František Smotlacha
Narození30. ledna 1884
Hradec Králové, Kopec Svatého Jana
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí18. června 1956 (ve věku 72 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Alma materFilozofická fakulta Univerzity Karlovy
Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Lékařská fakulta Německé univerzity v Praze
Povoláníjudista a mykolog
DětiMiroslav Smotlacha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Smotlacha (30. ledna 1884 Hradec Králové18. června 1956 Praha) byl český popularizátor mykologie, judista a zakladatel českého vysokoškolského sportu. V roce 1919 začal vydávat Časopis československých houbařů, nyní Mykologický sborník; založil Mykologický odbor České botanické společnosti (1912) a zejména Českou mykologickou společnost (1921).

Život

Studoval na tehdejším Rakouském gymnáziu, dnes Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové, kde v roce 1905 odmaturoval. V letech 19061907 absolvoval vzdělávací kurz pro učitele tělocviku. Na Karlově univerzitě v roce 1910 převzal funkci učitele tělesné výchovy po zesnulém Antonínu Krištofovi. Poté byl jmenován prvním docentem tělesné výchovy v českých zemích. V roce 1910 založil dr. Smotlacha dobrovolnou vysokoškolskou organizaci Všesokolský sport.[1]

Judo

První pokusy s výcvikem Jiu-Jitsu se v Československu datují v letech 1907 až 1910, pod vedením Františka Smotlachy, který obstaral německou publikaci o judu. Díky jemu byly také organizovány pravidelné kurzy pro vysokoškoláky v Praze v roce 1930. Československý svaz Jiu-Jitsu byl založen 3. dubna 1936 a František Smotlacha se stal jeho prvním předsedou.[2]

Mykolog

Jeho gigantické dílo v oblasti popularizace houbařství a výzkumu jedlosti a toxikologie hub, kterým navázal na předchozí dlouholeté působení Jana Bezděka, je považováno za jednu z hlavních příčin toho, že Češi jsou dnes považováni za národ houbařů a provozují sběr hub v rozsahu, jaký nemá u žádného dalšího evropského národa obdobu. Ve svém díle Atlas hub jedlých a nejedlých píše, že osobně vyzkoušel konzumaci 1700 druhů hub. Řadu druhů považovaných do té doby za jedovaté tzv. osvobodil (po opakované konzumaci přesunul do skupiny jedlé) a zavedl pořádek v do té doby značně chaotickém povědomí o jedovatých houbách.

Ještě v 50. letech ale musel vést boj proti stále přežívající školní pomůcce, která údajně zobrazovala sedm nejnebezpečnějších hub v Československu, ale na které přitom jen dvě houby byly skutečně jedovaté: hřib satan a muchomůrka červená.[zdroj?] Ze smrtelně jedovatých hub na ní nebyla zobrazena žádná, takže semohlo dojít k případu, kdy učitelka řídící se touto pomůckou v roce 1946 zabila pokrmem připraveným z hub 6 lidí (příčinou otravy byla muchomůrka zelená).[zdroj?]

Jako první popsal hřib rudonachový (Boletus rhodopurpureus Smotl. 1952),[3] který byl v Evropě všeobecně akceptován jako „dobrý druh“. Smotlachovo jméno uvádí i další vědecké synonymum: hřib růžovník (Boletus fuscoroseus Smotl. 1912).[4]

Pohřben byl na Olšanských hřbitovech.[5]

Syn Františka Smotlachy Miroslav pokračoval ve stopách svého otce jako popularizátor mykologie a houbaření.

Odkazy

Reference

  1. KÖSSL, Jiří; KRÁTKÝ, František; MAREK, Jaroslav. Dějiny tělesné výchovy II.. Praha: Olympia, 1986. Kapitola Školní tělesná výchova, s. 83. 
  2. Czechjudo.cz: Judo v Československu. www.czechjudo.org [online]. [cit. 2016-10-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-10-29. 
  3. Hřib rudonachový. www.biolib.cz [online]. [cit. 2024-03-07]. Dostupné online. 
  4. Hřib růžovník. www.biolib.cz [online]. [cit. 2024-03-07]. Dostupné online. 
  5. Facebook. www.facebook.com [online]. [cit. 2020-11-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
František Smotlacha (1884-1956).jpg
Prof.dr. František SMOTLACHA,mykolog a tělovýchovný pracovník (1884 - 1956)