František Tichý (filmař)

František Tichý
František Tichý (karikatura Ivana Sorse, 1932)
František Tichý (karikatura Ivana Sorse, 1932)
Narození22. června 1872
Praha-Nové Město Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí30. listopadu 1947 (ve věku 75 let)
Černošice ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Povoláníkinematograf, podnikatel
ChoťMarie Tichá (roz. Kaclová)
PříbuzníAlois Jalovec (švagr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Tichý (22. června 1872 Praha-Nové Město[1]30. listopadu 1947 Černošice[2]) byl český podnikatel, průkopník české kinematografie, spolu se svým švagrem Aloisem Jalovcem spoluzakladatel filmové společnosti Illusion, posléze pak majitel a provozovatel několika biografů v Praze.

Život

Mládí

Narodil se v Praze, ve farnosti kostela sv. Petra, na Novém Městě. Vyučil se a pracoval jako typograf. Oženil se a založil rodinu.

První český a křesťanský závod Illusion

Na přelomu 19. a 20. století se začal podnikatelsky zajímat o vynález kinematografu a podobně jako bratři Kříženečtí či Viktor Ponrepo začal pořádat filmová promítání němých filmů.

Roku 1906 založil se svým švagrem Aloisem Jalovcem založili První český a křesťanský závod Illusion, Jalovec začal s promítáním v září roku 1905 na letní scéně v zahradě smíchovské Klamovky, kde vystřídal Viktora Ponrepa. Firma provozovala kino, půjčovnu filmů a malou laboratoř. Zprvu působila Na Slovanech, později (od března 1909) v šermírně domu U božího oka na pražském Václavském náměstí

Roku 1912 založili Jalovec a Tichý jeden z prvních odborných filmových časopisů Český kinematograf. S Jalovcovou režií a kamerou vydávala společnost dokumentární filmový žurnál Pražské aktuality. Záběry přinášely aktuální záběry z dění v Praze často téhož dne, kdy byly natočeny. Tak byly zachyceny významné události – různé slavnostní akty, odhalování pomníků a otevírání mostů, automobilové závody ZbraslavJíloviště, poutě, lety balónem či cenné záběry z mobilizace roku 1914. Díky záběrům Illusionu se dochovaly snímky Jakuba Arbese, Jindřicha Mošny a dalších osobností.

Ve firmě Illusion vznikaly i hrané filmy, např. Cholera v Praze, komedie Pan profesor, nepřítel žen nebo Zamilovaná tchyně. Jalovec byl často jejich kameramanem. Většina filmů této společnosti se nedochovala a první světová válka znamenala konec společnosti.

Majitelem kin

Tichý se za války stal majitelem několika pražských kin, Jalovec se věnoval práci ve filmové laboratoři. Po válce a vzniku Československa Tichý úspěšně provozoval biografy Hollywood, a Illusion. v paláci Maceška na Vinohradské třídě. Se svou rodinou žil ve vile v Černošicích, kam se z Prahy přestěhovali.

Úmrtí

František Tichý zemřel 30. listopadu 1947 v Černošicích ve věku 65 let.

Odkazy

Reference

  1. Archivní katalog. katalog.ahmp.cz [online]. [cit. 2021-03-03]. Dostupné online. 
  2. František Tichý, 1872-1947. www.knihovny.cz [online]. [cit. 2021-03-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
FrantisekTichy(1872)-I.Sors.png
František Tichý (1872-1947), Czech film company and Prague cinemas owner (caricature by Ivan Sors, 1932)