František Trejtnar

František Trejtnar
Základní informace
Narození7. března 1917
Kunvald
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí4. prosince 1982 (ve věku 65 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Vojenské informace
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Trejtnar (7. března 1917 Kunvald4. prosince 1982 Brno) byl československý vojenský letec a příslušník 310. československé stíhací perutě RAF.

Životopis

František Trejtnar se narodil 7. března 1917 v Kunvaldu u Žamberka. Po vychození obecné a měšťanské školy se v Žamberku vyučil elektrikářem. V roce 1935 se stal posluchačem školy leteckého dorostu v Prostějově a před druhou světovou válkou absolvoval kurz leteckých mechaniků v Nitře. Po vyhlášení Slovenského státu v roce 1939 byl přeložen na letiště v Hradci Králové a brzy na to 1. května demobilizován.

Dne 23. června 1942 odstartoval s letounem Supermarine Spitfire z letiště Bolt Head, aby kryl návrat perutě z doprovodu bombardérů nad Francii. Po souboji s Arminem Faberem musel opustit svůj stroj na padáku, německý pilot následně přistál s obávaným stíhacím letounem Focke-Wulf Fw 190 ve Walesu. Jednalo se o první ukořistěný letuschopný Fw 190, který následně RAF využila ke stanovení taktiky při souboji s těmito stíhačkami.

Vyznamenání

Odkazy

Literatura

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
TCH CS Medaile Za chrabrost pred nepritelem BAR.svg
Stužka: Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem – Československo.
Czechoslovak War Cross 1939-1945 Bar.png
Stužka: Československý válečný kříž 1939.
Czechoslovak War Cross 1939-1945 (2x) Bar.png
Stužka: Československý válečný kříž 1939 – vyznamenání 2 krat.
TCH CS voj med Za zasluhy hvezda ribbon.svg
Stužka: Československá vojenská medaile "Za zásluhy" prvního stupně.
Czechoslovak War Cross 1939-1945 (3x) Bar.png
Stužka: Československý válečný kříž 1939 – vyznamenání 3 krat.
Czechoslovak War Cross 1939-1945 (4x) Bar.png
Stužka: Československý válečný kříž 1939 – vyznamenání 4 krat.
TCH CS voj pametni medaile (F-VB) BAR.svg
Autor: Mboro, Licence: CC0
Stužka: Československá vojenská pamětní medaile se štítky: "F" a "VB" (Francie a Velká Británie).
Ribbon - 1939-45 Star.png
Autor: Col André Kritzinger, Licence: CC0
The ribbon of the 1939-45 Star, a British World War II military campaign medal, 32 millimetres wide with equal width bands of Navy blue, Army red and Air Force blue.
Ribbon - Air Crew Europe Star.png
Autor: Col André Kritzinger, Licence: CC0
The ribbon of the Air Crew Europe Star, a British World War II military campaign medal, 32 millimetres wide with a 4 millimetres wide black band and a 3 millimetres wide yellow band, repeated in reverse order and separated by an 18 millimetres wide light blue band.
Ribbon - War Medal.png
Autor: Col André Kritzinger, Licence: CC0
The ribbon of the War Medal, a British World War II military campaign medal, 32 millimetres wide with a 6½ millimetres wide red band, a 6½ millimetres wide blue band and a 2 millimetres wide white band, repeated in reverse order and separated by a 2 millimetres wide red band.