František Vyhnálek

František Vyhnálek
Narození20. století
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
František Vyhnálek: Cembalo vlámského typu, dekorace: Miluše Poupětová
František Vyhnálek: Cembalo francouzského typu, dekorace: Miluše Poupětová

František Vyhnálek je český stavitel cembal a kopií historických nástrojů.

Dílna Františka Vyhnálka

Dílna Františka Vyhnálka existuje od roku 1987 v Hovorčovicích u Prahy. Od té doby zde bylo postaveno více než 100 různých nástrojů, které vlastní vysoké hudební školy, profesionálové i nadšenci. Jeho cembala jsou v koncertních sálech po celém světě (v Praze, Brně, Vídní, Bratislavě, Vilniusu, Paříži, Wuerzburgu, Clevelandu, Bostonu, Kyotu atd.). František Vyhnálek se věnuje i restaurování historických cembal, klavichordů a kladívkových klavírů.

Cembalisté Giedré Lukšaité-Mrázková a Jaroslav Tůma natočili 2CD "Život s cembalem/František Vyhnálek" na jeho nástroje - na kopie barokních cembal. Nahrávku vydala společnost ARTA Music v roce 2007.

Akademická malířka Miluše Poupětová pro dílnu Františka Vyhnálka zajišťuje dekorativní malovanou výzdobu hudebních nástrojů, jako jsou především cembala a virginaly (předchůdce klavíru). Nejčastěji maluje kopie vlámských nástrojů ze 17. století a francouzských z 18. století. Francouzská cembala jsou ve výzdobě bohatší, obsahují bohatou malbu květin v rokokové barevnosti, zpěvné ptactvo, časté je zdobení zlatem, malovanými girlandami a krajinkami. Vlámský styl je o něco úspornější, květinová výzdoba je jednodušší, a střídmější, převažují tulipány a z ptáků zejména papoušci. Zajímavý je několik metrů dlouhý ornament lemující veškeré obvodové lišty a žebra. Linka je tenká asi půl milimetru v indigové akvarelové barvě.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Poupetova Miluse francouz 2.jpg
Autor: Miluše Poupětová, Licence: CC BY-SA 3.0

Dílo Miluše Poupětové Dekory na čembalech jsou volné, avšak dobově pojaté kopie.

Toto je typ francouzský, kopie dle Hemsche, byly to vždy rodiny, několik generací, takže toto Henry Hemsch, 1754.
Poupetova Miluse Cembalo Vlamskeho Typu 006.JPG
Autor: Miluše Poupětová, Licence: CC BY-SA 3.0

Dílo Miluše Poupětové Dekory na čembalech jsou volné, avšak dobově pojaté kopie.

Tento typ je vlámský, tvořivě jsou pojaté i ornamenty, které se nikdy neopakují, ač drží slohovou jednotu, jsou vždy originální a neexistují dva stejné. jsou psány kaligrafickým způsobem, štětcem nejvyšší kvality - kuní vlas Kolinsky, velikost 0 až 3/0. Také mám ráda papoušky, kteří se do Holandska dováželi a zobrazovali je a tamní tulipány, které mi dováží bratr z Holandska. Nástroj je kopie podle rodiny Ruckersů, 1623 - Andreas Ruckers, a pozdější, 1646, 1651, zkrátka polovina 17. stol.