František Xaver Krumlovský

František Xaver Krumlovský
Narození12. listopadu 1817
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí30. července 1875 (ve věku 57 let)
Prostějov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Xaver Krumlovský, též Franz Kronau (12. listopadu 1817 Praha - 30. července 1875 Prostějov[1]) byl český divadelní herec, vlastenec a přítel Josefa Kajetána Tyla. Vystřídal bezpočet divadelních společností, českých i německých. Hrál v kamenných divadlech (dva roky byl například členem českého souboru pražského Stavovského divadla), s kočovnými společnostmi i s potulnými komedianty.

Život

Pamětní deska na budově bývalého kláštera Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici v Prostějově. Autorem pamětní desky je sochař Jan Tříska. Deska byla odhalena 29. prosince 1940.

Narodil se v pražské měšťanské rodině, měl ještě dva bratry a sestru. Otec ho dal na studie, ale v patnácti letech ze školy utekl k divadlu. Stal se sboristou opery v Salcburku a zdokonaloval se ve zpěvu. [2] Od roku 1836 hrál tři roky v menších divadlech v Bratislavě, kde se stal známým pod uměleckým jménem Franz Kronau. S divadelními soubory putoval po Uhrách a Moravě. V tomto období prožil nešťastnou lásku k mladé začínající kolegyni.[3] Potom účinkoval ve Vídni a Řezně, jeho přáním však bylo hrát v českém divadle. Když v roce 1842 vznikla v Praze česká scéna, Krumlovský opustil angažmá v Řezně a stal se členem nového souboru. 18. prosince 1842 vystoupil s velkým úspěchem v hlavní roli v Hraběti Beňovském.[4] Účinkoval v dalších hrách, často hrál role hrdinů a prvních milovníků, k nimž byl fyzicky disponován. Jeho popularita vzrůstala až do doby, kdy se v Praze objevila jeho bývalá láska. Milostné problémy začal řešit pomocí alkoholu, což se projevilo v nespolehlivosti a střídavé úrovni jeho hereckých výkonů na jevišti. Strhující kreace střídal s bouřlivými opileckými recidivami, jimiž ničil celá představení. Postupně ztrácel přízeň obecenstva i kritiky. V polovině roku 1844 bylo uvádění českých her v Praze zastaveno a Krumlovský odešel hrát do Německa. [5] Svou slibnou kariéru utápěl v alkoholu a tuláckém životě, pro své arogantní vystupování si nedokázal udržet stálé angažmá.

V srpnu 1849 se vrátil do Prahy, kde vzniklo nové české divadlo v bývalé usedlosti Pštrosska na Vinohradech.[6] Krumlovský vystoupil v roli Víta ve hře J.K.Tyla Slepý mládenec. Znovu si získal obecenstvo svým zjevem i uměním. V listopadu 1850 poprvé zahrál ve Stavovském divadle slepého hrdinu v Kolárově hře Žižkova smrt. Ovace publika nebraly konce a nakonec přerostly v demonstrace, po kterých byla hra zakázána.[7] Českému divadlu byly zrušeny subvence a nejlepší herci byli vypovězeni z Prahy. Tyl si založil vlastní společnost, která cestovala po českém venkově. Krumlovský byl jejím hlavním hercem. V Klatovech byl po incidentu s vládním komisařem odsouzen ke dvěma dnům vězení a potom zmizel někde v Německu. [8]

Další zprávy o jeho životě jsou kusé, objevoval se v různých kočovných společnostech. V roce 1853 byl společně s Tylem krátce u Štanderovy společnosti, na počátku roku 1854 v Plzni u Prokopovy společnosti. V roce 1856 jezdil po jižních Čechách společně s Tylem u Zöllnerovy společnosti. Po Tylově smrti Krumlovský vystoupil v Plzni v několika představeních. Velké úspěchy slavil v titulní roli Břetislava Ebertovy činohry Břetislav a Jitka. [9]Vystoupil s Biedermannovou kočovnou společností v Litovli. Postupně však stále více podléhal alkoholu, střídal různé kočovné společnosti nebo vystupoval sám po hospodách. Naposledy účinkoval u kočovných loutkářů a v roce 1875 se vydal hledat práci v Německu. V červenci byl přivezen do nemocnice milosrdných bratří v Prostějově, poté, co byl nalezen v příkopu na cestě u Polkovic. Krátce na to zemřel na zápal plic ve věku 58 let. [10] Byl pohřben na tamním hřbitově. Zůstala po něm provázková brašna obsahující různé kuplety, vlastenecké deklamace a kousek líčidla. Jeho památku připomíná pamětní deska na budově kláštera i název jedné prostějovské ulice.[11]

Jeho portrét se nedochoval. Údajně měl pohlednou mužnou tvář, vysokou, urostlou postavu a zvučný, příjemný hlas. Podle spisovatele a novináře Jakuba Arbesa byl František Krumlovský jedním z nejlepších umělců své doby, který mnohokrát prokázal svůj talent a zasloužil si místo mezi lidmi, kteří ve své době „pozornost veřejnosti upoutali“. Označil jej za „nejgeniálnějšího herce 19. století“.[12]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnost při kostele sv.Kříže v Prostějově
  2. LUDVÍK, Břetislav. František Krumlovský. Praha: Orbis, 1946. Dostupné online. S. 5. Dále jen LUDVÍK. 
  3. LUDVÍK, str. 6-7
  4. LUDVÍK, str. 8
  5. LUDVÍK, str. 9-12
  6. BRONCOVÁ, Dagmar. Divadlo Pštroska, Vinohradská. Encyklopedie Prahy 2 [online]. 2021-03-23 [cit. 2023-10-21]. Dostupné online. 
  7. LUDVÍK, str. 16
  8. LUDVÍK, str. 17
  9. LUDVÍK, str. 18
  10. LUDVÍK, str. 38
  11. BARTKOVÁ, Hana. Před osmdesáti lety byla odhalena pamětní deska herci Františku Krumlovskému - Prostějov. www.prostejov.eu [online]. [cit. 2023-10-21]. Dostupné online. 
  12. VESELÝ, Josef. Marně bys hledal jména Krumlovského. Dvojka [online]. Český rozhlas, 2023-05-12 [cit. 2023-10-21]. Dostupné online. 

Literatura

  • Jakub Arbes, Záhadné povahy. Praha 1941
  • Ferdinand Břetislav Mikovec, Pražská Thálie kolem roku 1850. Divadelní ústav Praha 2010.
  • Eva Šormová, Česká činohra 19. a počátku 20. století, 1.díl A-M. Academia Praha 2010
  • František Černý, Měnivá tvář divadla aneb Dvě století s pražskými herci. Praha 1978
  • CODR, Milan. Přemožitelé času. sv. 21. Praha: Interpress Magazin, 1990. Kapitola František Krumlovský, s. 122–126. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Frantisek Krumlovsky plaque.jpg
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 4.0
František Krumlovský - pamětní deska na budově bývalého kláštera Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici v Prostějově. Autorem pamětní desky je sochař Jan Tříska. Deska byla odhalena 29. prosince 1940.