Františkánský klášter (Votice)

Františkánský klášter ve Voticích
Františkánský klášter ve Voticích
Františkánský klášter ve Voticích
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
MístoKlášterní 1, Votice
UliceKlášterní
Souřadnice
Základní informace
Řádfrantiškáni
Založení1627
Zrušení1950
Obnovenípo roce 1989
Znak
Odkazy
Kód památky28871/2-219 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Františkánský klášter ve Voticíchkostelem svatého Františka z Assisi je klášterní komplex barokních budov ve středočeské obci Voticeokrese Benešov.

Historie

Klášterní kostel sv. Františka z Assisi
Klášterní refektář

Klášter byl založen v roce 1627, tedy v době třicetileté války, během níž se v klášteře dvakrát pohybovalo švédské vojsko. Fundátorem byl majitel panství Sezima z Vrtby. V roce 1629 byl vystavěn také klášterní kostel sv. Františka. Mezi lety 1766–1771 byl klášter rozsáhle stavebně upravován, dispozičně rozšířen a některé nevyhovující budovy byly strženy a nahrazeny. V souvislosti s těmito úpravami dokonce musela být posunuta táborská silnice. Ke klášteru náležela původně také kaple sv. Anny, která však byla zbořena a na jejím místě je dnes klenutá brána.

Součástí kláštera byla významná knihovna s mnoha cennými knihami vázanými v kůži, množstvím rukopisů i prvotisků. Nacházela se zde například také kniha Petra Lombardského Liber sententiarum ze 14. století. V roce 1740 ve zdejší klášterní knihovně pátral po kacířských a závadných knihách páter Antonín Koniáš. Jednu z nich skutečně prořezal a zredukoval. Knihovna byla zničena v roce 1950 po obsazení kláštera Státní bezpečností, kdy byla většina knih označena za bezcenné a zlikvidována.

20. století

V roce 1943, v době druhé světové války, v prostorách kláštera sídlil sedlčanský okresní úřad. Po nástupu komunistů k mociČeskoslovensku, konkrétně v noci ze 13. na 14. dubna 1950, byl klášter obsazen Státní bezpečností a řádoví bratři internováni v Oseckém klášteře. V této době byla zničena vzácná knihovna. Poté sloužily klášterní prostory jako sídlo úřadů, učňovský internát a později jakou součást výroby závodu Tesla.

Ještě několik let po pádu komunismu v objektu sídlila výroby a teprve roku 1997 byl navrácen řádu františkánů. V roce 2012 se majitelem objektu stalo město Votice, které zahájilo sbírku k provedení oprav budov. V letech 2013–2018 probíhala postupná rekonstrukce, kterou provedl pražský ateliér D4F.

Kostel zůstává v majetku votické farnosti a v roce 2008 začala nutná oprava kostela. V roce 2010 byla opravena kaple Panny Marie Votické a roku 2011 část střechy kostela a celé severní křídlo kláštera.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Votice klášter refektář.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Františkánský klášter ve Voticích
Votice kostel sv. Františka.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Votice, františkánský klášter
Votice františkánský klášter 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Františkánský klášter ve Voticích
Coat of Arms of the Order of Friars Minor.svg
Autor: Tom Lemmens, Licence: CC BY-SA 3.0
Wappen des Generalministers der Franziskaner (OFM).