Franz Anton Pilgram

Franz Anton Pilgram
Narození7. července 1699
Feldkirchen in Kärnten
Úmrtí28. října 1761
Vídeň,
Povolánírakouský barokní architekt
RodPilgramové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Szentgotthárd, cisterciácký klášter ve Sv. Gotthardu

Franz Anton Pilgram (7. června 1699,[1] Feldkirchen in Kärnten28. října 1761, Vídeň[2]) byl rakouský barokní architekt, který se proslavil jako stavitel klášterů a chrámů na území bývalé habsburské monarchie. Pro jeho díla je charakteristická slohová čistota, kvalita a vyváženost architektonických i výtvarných složek.

Životopis

Učňovské roky prožil ve stavební dílně svého strýce Franze Jänggla a jako společník s ním pracoval v klášteře Göttweig a v Heiligenkreuzu. Po jeho smrti v roce 1734 se osamostatnil. Během studijní cesty do Itálie se seznámil s díly Francesca Borrominiho, Pietra Cortony a Carla Rainaldiho. V roce 1727 ho přijali za mistra vídeňského zednického a kamenického cechu a v roce 1731 se stal dolnorakouským zemským stavebním mistrem. Jeho úspěšná kariéra vpadla do časů generační a národnostní změny, kdy se začali prosazovat domácí rakouští mistři na úkor dosud dominujících italských architektů a stavitelů.

Stavitel kostelů

Pilgram byl především stavebním podnikatelem, praktikem. Díky svým schopnostem se z měšťanského stavebního mistra vypracoval na samostatného architekta a projektanta staveb. Žádaný, spolehlivý a profesionálně zdatný Kirchenbaumeister neboli stavitel kostelů, se osvědčil ve službách církevní aristokracie, opatů a biskupů, kteří jej angažovali jako architekta, stavebního mistra, technika a dekoratéra (navrhoval i zařízení – oltáře, kazatelny, varhanní empory). Navrhl, resp. realizoval asi třicet kostelů a klášterů v bývalé habsburské monarchii. Ovlivnil jej Johann Lukas von Hildebrandt, s nímž se setkal při přestavbě benediktinského kláštera v Göttweigu (17261746). Pro cisterciáky pracoval ve Sv. Gotthardu (17281755) a v Heiligenkreuzu (1729–1755), pro premonstráty v Louce a v Jasově (17501766), pro alžbětinky v Bratislavě (17391743), ve Vídni a v Linci, vypracoval plány a vedl výstavbu kamaldulského kláštera v Majku (17341761) podle vzoru kamaldulského kláštera v Nitře.

Pilgram a Slovensko

Franz Anton Pilgram je autorem několika reprezentativních staveb, jimiž přinesl na území Slovenska prvky římského radikálního baroka formovaného rakouským uměleckým prostředím. Díky mecenášským a investičním aktivitám ostřihomského arcibiskupa Imricha Eszterházyho mohla v roce 1739 začít pod Pilgramovým vedením realizace Kostela a kláštera sv. Alžběty na severovýchodním předměstí Bratislavy. Pilgram se zde představil jako syntetizující eklektik bravurně komponující architekturu s kvalitní výtvarnou výzdobou Paula Trogera a Ludvíka Godeta. Podařilo se mu tak vytvořit jeden z nejvýznamnějších barokních kostelních interiérů na Slovensku. V exteriéru kostela zase využil prostředky dynamického baroka ve zvlněném motivu jednověžové fasády s uplatněním sochařské výzdoby. V Bratislavě se Pilgramovi připisují další stavby, zatím však archivně nedoložené: dokončení Kostela sv. Trojice s budovou fary na západním předměstí Bratislavy (po smrti Franze Jänggla) či přestavba věže Staré radnice.

Významnou Pilgramovou zakázkou byla i obnova biskupské Baziliky svatého Jimrama v Nitře poškozené v roce 1745. Navázal zde na dvě předchozí barokizace kostela od dosud neznámých autorů z let (17221642 a 17101736). V katedrále s prostorovou hierarchií hmot byly ze statických důvodů obnoveny pouze zadní klenby lodi, ačkoli Pilgram vyhotovil pro nitranského biskupa návrh celkové revitalizace horního kostela katedrály. Pilgramovi se připisuje i spolupráce s rakouským sochařem Martinem Vögerlem na mariánském morovém sloupu v Nitře (1750) a stavba Kaple Bolestné Panny Marie v Galantě pro rod Eszterházyů, jež byla postavena v roce 1741 a zbořena roku 1962.

Dílo

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Franz Anton Pilgram na slovenské Wikipedii.

  1. Matrika narozených, Feldkirchen in Kärnten 1660-1724, snímek 283 (s. 275) [online]. Matricula online [cit. 2022-05-21]. Dostupné online. (německy) 
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine. farnosti Vídeň - Sv. Štěpán; s. 02-Tod_0069, záznam z 31. 10.

Externí odkazy

Literatura

  • Architektura na Slovensku: Stručné dějiny. 1. vyd.. Bratislava: Slovart 2005. 184 s. (Re: 92 - 93).

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
A szentgotthárdi apátság szignált terve (F. Pilgram).JPG
The initialled plan of the Saint Gotthard Abbey