Franz Karl Auersperg

František Karel z Auerspergu
Auersperský rodový erb
Auersperský rodový erb
Narození26. července 1935
Hejnice
Úmrtí26. ledna 2008 (ve věku 72 let)
Povolánípolitik
Politická stranaRakouská lidová strana
RodičeEduard z Auerspergu a Žofie z Clam-Gallasu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Karel z Auerspergu (německy Franz Karl Prinz von Auersperg, 26. července 1935 Hejnice, Československo[p 1]26. ledna 2008) byl česko-rakouský šlechtic, politik a odborář.

Život

František Karel Mater Formosa princ z Auerspergu se narodil manželům princi Edvardu Rupertovi z Auerspergu a jeho manželce Sophii (rozené Clam-Gallasové), dcery Františka z Clam-Gallasu, posledního mužského člena rodu.

Manželé měli celkem osm dětí a Franz Karel se narodil jako předposlední z nich. Po druhé světové válce po odsunu z Československa se rodina uchýlila k princi Eduardovi z Auerspergu. U něj František Karel navštěvoval nejprve základní školu v St. Pankratz poblíž obce Weitwörth a následně pak benediktinské gymnázium v Kremsmünsteru, na němž roku 1955 odmaturoval. Poté pokračoval ve studiu práv ve Vídni.

Po studiích pracoval od roku 1966 u vídeňské firmy Bunzl & Biach AG na pozici personalisty. Stal se členem rady sekce výroby papíru v rakouských odborových svazech a dostal se také do vedení politické Rakouské lidové strany (ÖVP). Přes deset let byl též místopředsedou rakouské sekce Panevropské unie.

Řádová činnost

Roku 1951, ještě během gymnaziálních studií, vstoupil do řádu Maltézských rytířů. Dne 17. října 1992 v kapli řádového zámku Mailberg složil řeholní slib. Roku 1999 byl povýšen do statutu spravedlivého rytíře velkého kříže a patřil též mezi členy rakouského velkopřevorství tohoto řádu.

Odkazy

Poznámky

  1. Dnes město Hejnice ve Frýdlantském výběžku na severu České republiky.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Franz Karl Auersperg na německé Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Coat of arms of Auersperg.svg
Autor: Orange Tuesday, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the Princes of Auersperg.