Franz Melnitzky
Franz Melnitzky František Melnický | |
---|---|
Portrét Franze Melnitzkého od Józsefa Marastoniho | |
Narození | 13. listopadu 1822 Kokašice Rakouské císařství |
Úmrtí | 1. února 1876 (ve věku 53 let) Vídeň Rakousko-Uhersko |
Místo pohřbení | Vídeň-Matzleinsdorf |
Povolání | sochař, pedagog |
Příbuzní | Johann Melnitzky (bratr) |
Podpis | |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Franz Melnitzky, také František Melnický (13. listopad 1822 Kokašice (místní část Schwamberg) - 1. únor 1876 Vídeň) byl rakouský sochař českého původu, činný v období historismu, zejména neoklasicismu ve Vídni. Patřil k nejplodnějším tvůrcům své generace.
Život
Narodil se v osadě Schwamberg u Kokašic na Tachovsku, v rodině venkovského kameníka a sochaře Josefa (?) Melnického. V otcově dílně se vyučil kameníkem a v 16 letech odešel do dílny svého strýce do Olomouce, kde se v letech 1838-1845 učil kamenosochařem. Po smrti rodičů odešel do Vídně, k vytouženému studiu na Akademii umění nebyl přijat, protože nesplňoval podmínku být absolventem reálky. Prokázaný talent mu umožnil soukromé školení u ředitele Akademie prof. Josefa Kliebera. Roku 1851 odjel na studijní cestu po Německu, do Itálie už se nedostal, protože ztratil cestovní pas. Poté si založil vlastní ateliér a později se připomíná na předměstí Vídně ve Wiedner Hauptsrasse.[1] Spolupracoval se sochařem Hansem Gassersem. Brzy získal zakázky na monumentální sochy a dekorativní architektonickou plastiku pro veřejné budovy a prostranství ve Vídni i v připojených obcích. Spolupracoval se slavnými architekty Heinrichem Ferstlem,Theofilem Hansenem, Ferdinandem Fellnerem, Augustem Siccardsburgem a Eduardem van der Nüllem při asanaci Vídně. Zásadní přestavba a modernizace města vedla žel během první poloviny 20. století k likvidaci zastaralých objektů i s Melnitzkého sochami : Jižního i Severovýchodního nádraží, Aspernského a Alžbětina mostu, i Římských lázní v Pratersternu.
V závěru kariéry se podílel na novořecké dekoraci štítů nové budovy Akademie věd v Aténách, jejichž modely byly roku 1873 vystaveny na Světové výstavě ve Vídni.
Sochařství také vyučoval na Akademii; k jeho žákům patřili Bohuslav Schnirch ( v letech 1864-1866) a Karl Costenoble.
Dílo (výběr)
- Sochy 4 světců na věži Svatoštěpánského dómu ve Vídni
- Pomník markraběte Jindřicha Jasomirgotta z cyklu soch pro Alžbětin most ve Vídni, po jeho zboření přeneseny do parku na Rathausplatz (1867).
- Osm soch na průčelí paláce arcivévody Ludvíka Viktora, Schwarzenbergplatz 1, Vídeň (1866-1869)
- Dvě karyatidy na domě na nároží Tuchlauben a Bognerstrasse ve Vídni, romantické pojetí postav předjímá secesi
- Alegorické sochy Války, Míru, Slávy a Prosperity a dva ležící lvi pro Aspernský řetězový most ve Vídni; po jeho zboření sochy zachovány; socha Míru použita jako truchlící anděl v urnovém háji městského hřbitova v Salzburgu; ležící lvi instalováni do parku při zámku Gobelsburg
- Čtyři alegorické sochy ctností (Moudrost, Čest, Spravedlnost, Síla) na hlavním průčelí hotelu Imperial ve Vídni.
- Sochy Orfea v podsvětí a harfenice v průčelí koncertní budovy Musikvereinu ve Vídni, 40 karyatid ze zlacené terakoty v lóžích Zlatého sálu téže budovy (1869-1870) [2]
- Portál římských lázní v Pratersternu, Leopoldstadt ve Vídni (1873), uzavřeno 1953, následně zbořeno
- Karyatidy na průčelí Liebiegova domu s prodejnou Julia Meinla ve Vídni, Am Graben 20
- Čtyři alegorické sochy (Architektura, Malířství, Sochařství a Grafika) na průčelí budovy Akademie výtvarných umění ve Vídni
- Pět alegorických soch měst dostupných Severozápadní dráhou (Vídeň, Praha, Brno, Budapešť a ?) na atice odjezdové haly nádraží Severozápadní dráhy ve Vídni; zničeny při boření budovy
- Sochy hrajících si dětí pro kašnu v Brně[3]
- Karyatidy na budově nádraží Jižní dráhy ve Vídni (1874); při boření budovy roku 1955 sochy poničeny a odvezeny na skládku do kartouzy v Mauerbachu, nedávno tam jedno torzo bylo objeveno
- Čtyři alegorické sochy (Umění, Věda, Obchod a Průmysl) na budově Východního nádraží; zničeny (?)
- Sochy na hlavním oltáři kaple Arsenalu ve Vídni
- Dvě sochy hrdinů na portálu činžovního domu ve Wassagasse 2, Alsergrund ve Vídni (1867)
- Socha archanděla se štítem, na atice gynekologické kliniky ve Spitalgasse 2, Vídeň
- Dekorativní štíty postranních portálů budovy Akademie věd v Aténách, terakota (1873)
- Sochy svatých Severina, Josefa, Otmara a Leopolda na hlavním oltáři, farní kostel sv. Otmara pod koželužnou ( Hl. Othmar unter den Weissgerbern) ve Vídni-Landstrasse (1873-1875); s Johannem dodali sousoší Korunování Panny Marie a skupinu Ukřižování na dva postranní oltáře.
- Čtyři evangelisté pod baldachýny nad portálem a socha sv. Alžběty uvnitř Votivního kostela ve Vídni,(1875-1876), vysvěceno až 1879
Galerie
- Pomník Jindřicha Jasomirgotta
- Anděl na hřbitově v Salzburgu
- Socha archanděla
- Sochy hrdinů ve Wasagasse
- Karyatidy na domě Julia Meinla
- Sochy na Severovýchodním nádraží
- Aspernský most
- Oltář u sv. Otmara ve Vídni
Odkazy
Reference
- ↑ LEHMANN, Adolph. Allgemeiner Wohnungs-Anzeiger : nebst Handels- u. Gewerbe-Adressbuch für d. k.k. Reichshaupt- u. Residenzstadt und Umgebung. Wien: [s.n.], 1873. 1079 s. Kapitola Melnitzky Franz, s. 710. (německy)
- ↑ NEMETSCHKE Nina, KUGLER Georg J.: Lexikon der Wiener Kunst und Kultur. Wien 1990, s. 256-257
- ↑ WURZBACH, Constantin von. Biographisches Lexikon des Kaiserthums Österreich. Svazek 17. Wien: [s.n.], 1867. Kapitola Melnitzky, Franz, s. 334. (německy)
Literatura
- CZEIKE, Felix. Historisches Lexikon Wien : in 5 Bänden. Svazek IV.. Wien: Kremayr & Scheriau, 1995. 708 s. ISBN 3218005469. Kapitola Melnitzky Franz, s. 241–242. (německy)
- THIEME, Ulrich; BECKER, Felix. Allgemeines Lexikon der Bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart. Svazek 24 Mandere–Möhl. Leipzig: E. A. Seemann, 1930. S. 368. (německy)
- WURZBACH, Constantin von. Biographisches Lexikon des Kaiserthums Österreich. Svazek 17. Wien: [s.n.], 1867. Kapitola Melnitzky, Franz, s. 333–335. (německy)
- EITELBERGER VON EDELBERG, Rudolf. Kunst und Künstler Wiens der neueren Zeit / von R. Eitelberger v. Edelberg. Wien: Wilhelm Braunmüller, 1879. xvi, 432 s. (německy)
- KAUFMANN, Emil. Die Kunst der Stadt Baden. Wien: Österreichischer Bundesverlag für Unterricht, Wissenschaft und Kunst, 1925. 94 s. (německy)
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu František Melnický na Wikimedia Commons
- Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich 17, 1867, s. 333
Média použitá na této stránce
↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Autor: Thomas Ledl, Licence: CC BY-SA 4.0
Gynäkologisches Krankenhaus, Attikafiguren, gez. Melnitzky 1867
Autor: Herzi Pinki, Licence: CC BY-SA 4.0
Karyatide von Franz Melnitzky am Gebäude Tuchlauben 1 / Ecke Bognergasse. Eine zweite Karyatide befindet sich am Eck zur Naglergasse am gleichen Gebäude.
Autor: Ailura, Licence: CC BY-SA 3.0 at
2 Statuen vor der Volksschule Zieglergasse - Hl. Josef mit dem Jesusknaben - Detail
Autor: Geolina163, Licence: CC BY-SA 4.0
Anonymes Urnenfeld auf dem Kommunalfriedhof Salzburg. [1]
Autor: Georges Jansoone, Licence: CC BY 2.5
This is a photo of public art indexed in a public art catalogue of Vienna (Austria) under the number: 47978 (commons, de) .
Portrait of the Austrian sculptor, Franz Melnitzky (cropped)
High altar in St. Othmar's church, Vienna
Autor: Yair Haklai, Licence: CC BY-SA 4.0
Franz Melnitzky, Caryatids at the Haus Liebieg, Inner City, Vienna, 1859. Commissioned by the wealthy tex- tile manufacturer Johann Liebieg and built by the architects Ferdinand Fellner, August von Sicardsburg, and Eduard van der Nüll
The Northwest Railway Station in Brigittenau, the XX. district of Vienna / Austria / EU. View around 1873.
Autor: Herzi Pinki, Licence: CC BY-SA 4.0
Wasagasse 2, Wien-Alsergrund, über dem Portal zwei Skulpturen von Franz Melnitzky.
Wien, Aspernbrücke, 1875,
Blick über die Fahrbahn der Brücke zum linken Ufer des Donaukanals, zu den Häusern der Unteren Donaustrasse und in die Asperngasse (heute Aspernbrückengasse). Links der Asperngasse an einem Balkon Tafel mit Aufschrift Hotel Kronprinz Österreich, ganz links Fischergasse (vor 1864 Obere Fischergasse).