Fridrich Michal Falcko-Zweibrückenský

Fridrich Michal Falcko-Zweibrückenský
zweibrückenský falckrabě
Fridrich Michal Falcko-Zweibrückenský, Louis Tocqué, asi 1745
Fridrich Michal Falcko-Zweibrückenský, Louis Tocqué, asi 1745
Narození27. února 1724
Ribeauvillé, Alsasko
Úmrtí15. srpna 1767 (ve věku 43 let)
Schwetzingen
Pohřbenkostel svatého Michaela v Mnichově
ManželkaMarie Františka Falcko-Sulzbašská
PotomciKarel II. August Zweibrückenský
Klemens August Zweibrückenský
Amálie Zweibrückensko-Birkenfeldská
Maria Anna Falcko-Zweibrückenská
Maxmilián I. Josef Bavorský
nemanželské
Karel Fridrich z Schönfeldu
DynastieWittelsbachové
OtecKristián III. Falcko-Zweibrückenský
MatkaKarolína Nasavsko-Saarbrückenská
PříbuzníKristián IV. Falcko-Zweibrückenský, Kristýna Henrieta Falcko-Zweibrückenská a Karolína Falcko-Zweibrückenská (sourozenci)
Ludvík I. Bavorský, Augusta Bavorská, Karolína Augusta Bavorská, Karel Bavorský, Alžběta Ludovika Bavorská, Amálie Augusta Bavorská, Žofie Frederika Bavorská, Marie Anna Bavorská, Ludovika Bavorská, Maxmiliána Bavorská, Amálie Marie Augusta Bavorská[1], nepojmenovaný syn Maxmiliána I. Bavorského[1] a Maxmilián Bavorský[1] (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fridrich Michal Falcko-Zweibrückenský (27. února 1724 Ribeauvillé15. srpna 1767 Schwetzingen) byl členem dynastie Wittelsbachů. Narodil se jako syn Kristiána III. Falcko-Zweibrückenského a jeho manželky Karolíny Nasavsko-Saarbrückenské. Byl otcem prvního bavorského krále Maxmiliána I. Josefa

Sedmiletá válka

Fridrich Michal byl falckým polním maršálem, guvernérem Mannhaimu a v roce 1758 se stal polním maršálem Svaté říše římské a vrchním velitelem říšské armády v Sedmileté válce proti pruskému králi Fridrichovi Velikému. Po bitvě u Rossbachu se mu podařilo znovu vybudovat císařskou armádu, za což obdržel velkokříž vojenského řádu Marie Terezie. Na podzim roku 1758 napadl Sasko, zmocnil se pevnosti Sonnenstein a obklíčil Lipsko. Následujícího roku si podmanil Lipsko, Torgau, Wittenberg a Drážďany. Jistil maršála Dauna v bitvě u Maxenu a zvítězil v bitvě u Strehlenu. V roce 1761 rezignoval na své místo a předal císařská vojska polnímu maršálovi Johannovi von Serbelloni. Po Hubertusburském míru Fridrich Michal obdržel generální velení v Čechách a později se stal prezidentem tajné vojenské konference.

Manželství a potomci

6. února 1746 se jednadvacetiletý Fridrich oženil s Marií Františkou Falcko-Sulzbašskou, dcerou Josefa Karla Falcko-Sulzbašského a Alžběty Augusty Falcko-Neuburské. Manželé spolu měli pět dětí:

Se svou milenkou Louise Cheveau měl také nemanželského syna:

Fridrich Michal zemřel 15. srpna 1767 ve Schwetzingenu ve věku 43 let.

Vývod z předků

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Frederick Michael, Count Palatine of Zweibrücken na anglické Wikipedii.

  1. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce