Frotáž (umělecká technika)

Walter Maier-Kößler: Aphrodite, frotáž kombinovaná s koláží

Frotáž (z francouzského Frotter – třít, drhnout, natírat) je umělecká technika kopírování, resp. přenášení reliéfní struktury na papír. Podobné jsou techniky kopírování povrchů v angličtině označované jako Brass rubbing a Stone rubbing (otisk mosazných a kamenných náhrobních desek). Tuto techniku používají také některé forenzní vědy.

Princip spočívá v přiložení papíru (obvykle pevný papír z dlouhých přírodních vláken) na reliéf. Rovnoměrným přejížděním měkké tužky, kreslicího uhlu, voskové křídy nebo válečku s barvou po celé ploše zakrytého reliéfu je vytvořen jeho otisk. Efekt vzniká v důsledku změny přítlačného tlaku kreslicího nástroje v místě vyvýšení reliéfu. Dokonalejší otisk je možno získat předchozím navlhčením papíru a zvýrazněním reliéfu potupováním tvrdším kartáčem. Frotáž je možné použít na jakýkoli reliéfní materiál (dřevo, kůra, suché listy stromů, apod.), včetně grafických tiskových matric.

V umění tuto techniku zavedl roku 1925 Max Ernst a byla využívána zejména surrealisty. Ti využívali např. otisků struktury dřeva nebo textury jiných materiálů a náhodné obrazce doplňovali kresbou nebo koláží.

Jiné užití frotáže

Mosazný náhrobek – Roger and Agnes Thornton, 1441, Brass rubbing
Otisk antropomorfní stély č. 20, Sion, nekropole Petit-Chasseur, Neolit

Kopírování technikou brass rubbing se týká především Británie, kde se nalézá v kostelích velké množství monumentálních mosazných náhrobních desek. Nejstarší pocházejí ze 14. století, množstvím jemných detailů vynikají desky z 15. a 16. století.

Podobný praktický účel má stone rubbing (otiskování kamenů), nejčastěji starověkých petroglyfů, málo zřetelných nápisů na náhrobních kamenech, geometrických vzorů na neolitických památkách, apod. V Číně byly touto technikou reprodukovány Konfuciovy texty v Loyangu a snímány kaligrafické nápisy z náhrobních kamenů již v 1. století n.l.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Stone rubbing na anglické Wikipedii, Frottage (art) na anglické Wikipedii, Rubbing na anglické Wikipedii a Brass rubbing na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Umění frotáže, Drury Richard Frederick, Petrová Eva, 56 s., Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích 1995, ISBN 80-85090-20-1
  • Výkladový slovník, Kubička R, Zelinger J, Grada Publishing a.s., Praha, 2004, ISBN 80-247-9046-7

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Roger and Agnes Thornton Brass.jpg
Brass Rubbing of the tomb of Roger and Agnes Thornton
Stone rubbing of anthropomorphic stele no 20, Sion, Petit-Chasseur necropolis 12.jpg
Autor: © Ernesto Oeschger, Elisabetta Hugentobler, Licence: CC BY-SA 4.0
Stone rubbing of anthropomorphic stele no 20, Sion, Petit-Chasseur necropolis, Neolithic
Aphrodite, Druckgrafik.jpg
Autor:
Walter Maier-Kößler
, Licence: CC BY-SA 3.0 de