Frumentius
Frumentius | |
---|---|
Narození | 4. století Týros |
Úmrtí | 383 Aksúm |
Povolání | duchovní |
Nábož. vyznání | křesťanství |
Funkce | biskup (od 328) |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Svatý Frumentius (někdy též Frumencius, ge'ez: ፍሬምናጦስ Frémnátós, řecky: Φρουμέντιος, Frouméntios) byl první aksumský biskup řeckého původu, který je tradičně spojován s příchodem křesťanství do Etiopie.
Prameny
Hlavním pramenem o Frumentiovi představuje letopisec ze 4. století Tyrannius Rufinus, který se v Tyru sešel s Frumentiovým bratrem Edesiem.[1] Odtud příběh dále reprodukují křesťanští historikové Sókratés z Konstantinopole, Sozomenós a Theodóret.[2] Dalším zdrojem je Epistola ad Constantinum alexandrijského patriarchy Atnanasia, který se zmiňuje o jeho svěcení na biskupa.
Život
Podle tradice jako děti doprovázeli Frumentius a Edesius svého opatrovníka Metropia na cestě z Indie.[3] Když jejich loď zastavila v jednom z rudomořských přístavů, místní povraždili celou posádku lodi s výjimkou obou chlapců,[4] kteří byli předvedeni před aksumského vládce;[5] není jisté, zda dotyčný vládce byl skutečně král, otec pozdějšího krále Ezany, nebo regent, který vládl jménem nezletilého Ezany.[3] Do zajetí se dostali kolem roku 340.[1] Vládce si oba chlapce oblíbil a z Edesia učinil svého číšníka a z Frumentia státního sekretáře a pokladníka.[4] Po vládcově smrti je královna vdova přemluvila, aby zůstali u aksumského dvora a stali se učiteli mladého korunního prince Ezany. Zvláště Frumentius posléze využíval svého vlivu k šíření křesťanské víry; nejprve povzbuzovali cizí křesťanské obchodníky, aby otevřeně vyznávali svojí víru[6] a později také konvertovali některé z rodilých Etiopů.
Když Ezana dospěl, Edesius se vrátil z Tyru, kde dále působil jako kněz.[2] Frumentius se nicméně nadchl pro christianizaci Etiopie[2] a odjel proto do egyptské Alexandrie, kde patriarchovi Athanasiovi vylíčil problematiku Etiopie a žádal vyslání biskupů a kněží pro misionářskou činnost v Etiopii.[6] Sám Athanasios považoval samotného Frumentia za nejodpovědnějšího a nejpovolanějšího pro tuto činnost a vysvětil ho na biskupa pod církevním jménem Abba selata – Otec míru.[7] Přesný letopočet této události je sporný; uvádí se 326, 330 nebo 340.[2] Frumentius se vrátil do Etiopie a zřídil své biskupství v Aksumu, pokřtil krále Ezanu, který se mezitím chopil vlády, nechal postavit mnoho kostelů a dále šířil křesťanství po celé zemi. Frumentius se tak stal prvním abunem, tradiční hlavou etiopské církve.
Nicméně Frumentius jako aksumský biskup nevyhovoval římskému císaři Constantiovi II., který podporoval ariánství a Frumentius byl vysvěcen Athanasiem, který se proti němu stavěl; ve svých dopisech králi Ezanovi a jeho bratru Šajzanovi navrhoval, aby se Frumentius se svými kněžími dostavil do Egypta k ariánskému patriarchovi Jiřímu z Kappadokie k přezkoušení.[6] Aksumský král zvolil zdržovací taktiku a římský tlak nakonec ustal s nástupem císaře Juliana, který křesťanství zavrhl.[7]
Úcta
Římská martyrologie uvádí:[8]
„Apud Indos sancti Frumentii Episcopi, qui, primum ibi captivus, deinde, Episcopus a sancto Athanasio ordinatus, Evangelium in ea provincia propagavit.“
„V Etiopii svatý Frumentius, první biskup této země, který zde byl nejprve zajatcem, později byl vysvěcen na biskupa svatým Athanasiem, a šířil evangelium v této zemi.“
Etiopská ortodoxní církev slaví Frumentiův svátek 1. srpna. Nicméně Etiopané nejsou jediní, kteří Frumentia uctívají: Koptská ortodoxní církev Frumentiův svátek slaví 18. prosince, římští katolíci 27. října a východní ortodoxní 30. listopadu.[9] Se svatým Frumentiem je podle etiopské tradice rovněž spojován první překlad Nového zákona do jazyka ge'ez. Titul hlavy etiopské ortodoxní církve „abun“ pochází z Frumentiovy přezdívky, kterou mu Etiopové dali; znamená „náš otec“.[1] Mezi jeho další přezdívky patří amharská „Abba salama“, nebo „Abba selata“[7] – otec míru“,[10] nebo „apoštol Habeše“.[7]
Reference
- ↑ a b c Saint Frumentius [online]. Encyclopædia Britannica [cit. 2010-01-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b c d Moore 1936, op. cit., s. 272.
- ↑ a b MOJDL, Lubor. Etiopie. Praha: Libri, 2005. 138 s. (Stručná historie států; sv. 28). ISBN 80-7277-221-X. Kapitola Aksumská říše, s. 22. [dále jen Mojdl 2005].
- ↑ a b BUTLER, Alban. Lives of the Saints: With Reflections for Every Day in the Year. Charleston: Forgotten Books, 2007. 471 s. (Easy Reading). ISBN 1605063126. Kapitola St. Frumentius, Bishop, s. 401. (anglicky)
- ↑ MOORE, Dale H. Christianity in Ethiopia. Church History. Září 1936, roč. 5, čís. 3, s. 271–272. [dále jen Moore 1936]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b c KAPLAN, Steven. Ezana's Conversion Reconsidered. Journal of Religion in Africa. 1982, roč. 13, čís. 2, s. 102. ISSN 0022-4200. (anglicky)
- ↑ a b c d Mojdl 2005, op. cit., s. 23.
- ↑ Feria Secunda in Hebdomadam XXI post Octavam Pentecostem IV. Octobris ~ IV. classis [online]. Řím: Divinum Officium [cit. 2010-01-26]. Dostupné online. (latinsky, anglicky)
- ↑ ADEJUMOBI, Saheed A. The history of Ethiopia. 1., ilustrované vyd. Westport: Greenwood Publishing Group, 2007. 219 s. (The Greenwood histories of the modern nations). Dostupné online. ISBN 0313322732. Kapitola Notable People in the History of Ethiopia, s. 171. (anglicky)
- ↑ HRBEK, Ivan, a kolektiv. Dějiny Afriky. 1. vyd. Svazek 1. Praha: Svoboda, 1966. 481 s. Oddíl Afrika ve starověku (kap. Etiopie), s. 310.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Frumentius na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
St Frumentius, the Apostle of Ethiopia