Fynbos
Fynbos ([ˈfeɪnbɒs]) je zvláštní typ nízké keřovité vegetace, typický pro Kapskou květennou oblast na úplném jihu Afriky. Výraz pochází z afrikánštiny a v překladu znamená „jemné křoví“.
Charakteristika
Podobně jako jeho analogie v jiných oblastech světa, například středomořské makchie nebo kalifornský chaparral, se i fynbos vyvíjí v oblastech, kde převládá středomořský typ klimatu, tedy horká suchá léta a mírné deštivé zimy. Dalším klíčovým faktorem pro vegetaci fynbosu jsou živinami extrémně chudé a mělké půdy na tvrdých sedimentárních horninách a zásadní nedostatek živin, především fosforu. Tyto podmínky neumožňují existenci stromů a nutí rostliny k nejrůznějším adaptacím.
V porostech převládají tři základní typy rostlin: mohutnější keřovité proteoidy, tedy zástupci čeledi proteovité (Proteaceae); drobnější erikoidy, což jsou převážně vřesovce, kterých ve fynbosu roste mimořádně velké množství druhů, ale též zástupci bobovitých, vítodovitých, řešetlákovitých či vrabečnicovitých s drobnými, neopadavými listy; a konečně tzv. restioidy – traviny z čeledi lanovcovité (Restionaceae) s tuhými, bezlistými stonky. Dále se zde lze setkat s mnoha cibulovinami, přečkávajícími nepříznivé suché léto ve vegetativním stadiu. Oproti běžným podobným biotopům je nápadná absence pravých trav z čeledi lipnicovitých a jen malé zastoupení jednoletých terofytů. Vyskytuje se zde značné množství endemických rostlin, včetně celých čeledí jako Penaeaceae nebo Bruniaceae.
Pro ekologický cyklus fynbosu je charakteristická absence velkých býložravců, které by malá produkce biomasy v této vegetaci neuživila, a pravidelné požáry, které čistí prostor a dodávají do systému živiny. Na úživnějších substrátech přechází fynbos do bohatší keřovitotravinné formace jménem renosterveld.
Ohrožení a ochrana
Velké plochy původního fynbosu byly zničeny vypalováním a přeměnou na pastviny pro dobytek, ohrožujícím faktorem je také výsadba a invazní šíření nepůvodních dřevin, především středomořské borovice hvězdovité nebo australských akácií. Jiné jsou předmětem ochrany ve státních i soukromých přírodních rezervacích.
Galerie
- (c) PZFUN, CC BY-SA 3.0
Fynbos
Druhová diverzita vřesovců (Erica sp. div.) je odhadována na více než 600 druhů
Endemická kapradina Schizaea pectinata
Kvetoucí vřesovce
Kudlanka
Mečík Gladiolus alatus
Fynbos
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Fynbos na Wikimedia Commons
- Vít Grulich: „Co je fynbos?“ – Profilový článek na Botany.cz/
Média použitá na této stránce
Autor: yakovlev.alexey from Moscow, Russia, Licence: CC BY-SA 2.0
South Africa. Swartberg Reserve
Autor: Abu Shawka, Licence: CC0
Gladiolus alatus in Cape Fynbos. Cape Town.
Autor: JonRichfield, Licence: CC BY-SA 3.0
Schizaea pectinata showing crozier, fertile fronds, and grass-like barren fronds
Autor: Abu Shawka, Licence: CC0
Hangklip sand fynbos. Fishhoek. Cape Town.
(c) Joachim Huber, CC BY-SA 2.0
Western Cape Fynbos, at Farm Walti near Baardscheerdersbos, Cape Strandveld, Western Cape, South Africa
(c) Joachim Huber, CC BY-SA 2.0
Western Cape Fynbos, South Africa
Autor: JonRichfield, Licence: CC BY-SA 3.0
This might be an immature male Ligariella or Ligaria; its behaviour is remarkable for a mantid, darting about on open ground in hot sun, like a tiger beetle.