G-kvartet
G-kvartet (též guaninový kvartet nebo G-tetráda) je rovinný systém čtyř guaninových bází, navzájem pootočených o 90° a pospojovaných vodíkovými můstky. Patří mezi nekanonické (neobvyklé) typy sekundární struktury nukleových kyselin. G-kvartety jsou běžně k nalezení v GC-bohatých oblastech RNA, ale i v DNA (především v promotorových oblastech některých genů, na koncích telomer)[1] a v některých oblastech genů pro těžké řetězce imunoglobulinů.[2] Vyskytuje-li se nad sebou hned několik G-kvartetů, útvar se někdy označuje jako G-kvadruplex.[1] Pro vznik G-kvartetů je zásadní existence tzv. hoogsteenovského párování – klasické párování bází by neumožnilo vznik této neobvyklé struktury.[3]
Reference
- ↑ a b BUČEK, Pavel. Použití pokročilých chemometrických technik pro výzkum struktury DNA. [s.l.]: Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta, Ústav chemie, 2008. Dostupné online.
- ↑ Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1.
- ↑ NELSON, David L.; COX, Michael M. Lehninger principles of biochemistry. 5. vyd. New York: W. H. Freeman and Company, 2008. Dostupné online. ISBN 978-0-7167-7108-1.
Média použitá na této stránce
Autor:
- G-quadruplex.jpg: Julian Huppert Jlh29
- derivative work: Iridos (talk)
Příklad (mini) G-kvadruplexu. Ukázána je jedna vrstva (G-kvartet) a způsob skládání vrstev.