GUID Partition Table
GUID Partition Table (GPT) je v informatice standard pro popis členění pevného disku na oddíly. Nahrazuje starší tabulku MBR, která neumožňuje použít disk větší než 2 TiB. GPT je součástí standardu UEFI od firmy Intel, který by měl nahradit v IBM PC kompatibilních počítačích klasický BIOS.
Konverze disku z MBR na GPT je snadná, pokud první oddíl nezačíná hned na LBA 1, ale došlo při formátování disku k zarovnání prvního oddílu (od Windows Vista je zarovnání na 1 MiB). V takovém případě je na začátku disku dostatek místa pro umístění GPT.
Hlavní rozdíly oproti MBR
- zcela opouští dělení disku na cylindry, hlavy a sektory, pracuje pouze s LBA
- umožňuje pracovat s velkými pevnými disky (teoretická maximální velikost oddílu 9,4×1021 bytů = 9,4 ZB = 8 ZiB, má-li LBA sektory 512 kB - tuto velikost obvykle neumí využít OS, například Microsoft podporuje maximální velikost 18 EB), MBR umožní pracovat pouze s oddíly do velikosti 2,20 TB = 2 TiB (232 × 512 bytů), ale správce logických disků umožňuje tzv. „dynamické disky“, což umožňuje adresovat i například 256 TiB bez použití GPT.
- umožňuje vytvořit více oddílů - Microsoft implementuje 128, z toho 4 jsou vyhrazené, tedy 124 uživatelsky dostupných (MBR pouze 4 oddíly + v extended oddílu další logické)
- záložní kopii tabulky ukládá na konci disku
- velikost GPT je na disku s 512 B sektory 34×512 B = 16 KiB (první oddíl začíná na LBA 34)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu GUID Partition Table na Wikimedia Commons
- Microsoft TechNet: Disk Sectors on GPT Disks (anglicky)
- Microsoft TechNet: Using GPT Drives on x86-64 Systems (anglicky)
- Apple Developer Connection: Secrets of the GPT (anglicky)
Média použitá na této stránce
Autor: Původně soubor načetl Kbolino na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 2.5
Diagram illustrating the layout of the en:GUID Partition Table (GPT) scheme. Each logical block (LBA) is 512 bytes in size. LBA addresses that are negative indicate position from the end of the volume, with −1 being the last addressable block.
Kbolino is the original author of this work. It is based heavily upon an image created by Scorpiuss.
The font outlines used are taken from the DejaVu family of fonts, which are free and open source.