GUM

GUM
GUM z Rudého náměstí
Základní údaje
Datum založení1890–1893
SídloMoskva, RuskoRusko Rusko
Adresa sídlaMoskva, Rusko
Souřadnice sídla
Identifikátory
Oficiální webhttp://www.gum.ru/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

GUM (zkratka Глaвный/Гoсударственный универсальный магазин (státní obchodní dům) do roku 1921 Верхние торговые ряды) je obchodní dům na Rudém náměstí v centru Moskvy. Budova postavená v letech 1890–1893 v pseudoruském stylu[1] podle návrhu architekta Alexandra Pomeranceva a inženýra Vladimira Šuchova je architektonickou památkou federálního významu.

Popis

Zabírá celou čtvrtinu Kitaj-goroda, do náměstí je obrácena hlavní fasáda, dlouhá 242 m. Budovu tvoří tři tříposchoďové galerie („linie“), souběžné s hlavním průčelím a propojené rovněž třemi příčnými chodbami. Galerie mají prosklené ocelové klenby, které působí velmi lehce, ale váží asi 800 tun. S celkovou plochou asi 75 tisíc m² (z toho asi 35 tisíc prodejní plochy) to byl největší obchodní dům v Evropě. Byl také velmi moderně zařízen, s ústředním topením a nákladními výtahy, a osvětlen 9000 žárovkami s  vlastní elektrárnou v podzemí.

Historie

Současný GUM stojí na místě daleko skromnější tržnice z roku 1814, která však musela být po roce 1860 z technických důvodů uzavřena a stržena. Investorem nové stavby byla akciová společnost moskevských obchodníků, která velice dbala o transparentní soutěž i hospodaření. Po otevření tu bylo několik set obchodů, v dolních poschodích vyloženě luxusních, takže se stal velkým magnetem a atrakcí pro turisty. Po revoluci byl podnik znárodněn a rychle upadal. Po zavedení NEPu v roce 1921 krátce ožil, ale roku 1928 byl zrušen a proměněn na kanceláře státních úřadů a byty. V letech 1952-1953 byla provedena důkladná rekonstrukce a GUM byl jako obchodní dům znovuotevřen počátkem roku 1953 (https://youtu.be/KgqL2lFGRjs). V 70. letech byla zahájena druhá rekonstrukce stavby a dokončena byla roku 1985. Po roce 1990 byl privatizován, přejmenován na Glavnyj univerzalnyj magazin a důkladně modernizován. Drobné krámky byly spojeny do větších a byly instalovány pohyblivé schody.

Nemovitost má do roku 2059 pronajatu ruská společnost Bosco di Ciliegi, která patří Michailu Kusnirovičovi a specializuje se na prodej luxusního zboží.[2]

Letecký pohled od východu, v pozadí Kreml

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku ГУМ na ruské Wikipedii.

  1. Печёнкин, И. Е. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2019-08-21]. Heslo НЕОРУ́ССКИЙ СТИЛЬ. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-05-10. (rusky) 
  2. ГУМ в Москве останется в аренде у Михаила Куснировича до 2059 г.. RIA Novosti [online]. 2011-04-27 [cit. 2017-08-05]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Petrovskaya Tower of Moscow Kremlin.jpg
Autor: Dmitry Ivanov., Licence: CC BY-SA 4.0
The Moscow Kremlin.
The superstructure of the Petrovskaya Tower.
Cupolas of the Cathedral of the Annunciation are seen behind the tower on the left, cupolas of the Cathedral of the Archangel are seen on the right.
Moscow 05-2017 img34 Kitay-Gorod.jpg
Autor: A.Savin, Licence: FAL
Aerial photo near Red Square and Kitay-Gorod in Moscow (Russia).
GUM, Moscow, Russia.jpg
Autor: Josef F. Stuefer, Licence: CC BY 2.0
GUM, Main (former State) Department Store, Moscow, Russia