Gabriel Rijad Mulamuhič

Reverendus Dominus
ThDr. Gabriel Rijad Mulamuhič Ph.D., O.Cr.
římskokatolický kněz a řeholník
R. D. Gabriel Rijad Mulamuhič O.Cr.
R. D. Gabriel Rijad Mulamuhič O.Cr.
Církevřímskokatolická
Arcidiecézepražská
HesloSvorností nepatrné věci rostou. Nesvorností se i největší věci rozpadají.
ZnakZnak
Zasvěcený život
InstitutRytířský řád křižovníků s červenou hvězdou
Sliby1998
Svěcení
Jáhenské svěcení15. listopadu 1997
světitel František Lobkowicz
Kněžské svěcení28. června 1998
světitel František Lobkowicz
Osobní údaje
Datum narození13. listopadu 1972 (50 let)
Místo narozeníBratislava, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostslovenská
Povolánířímskokatolický duchovní, řeholník
VzděláníŘímskokatolická cyrilometodějská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě, 19911995

Kněžský seminář biskupa Jána Vojtaššáka na Spišská Kapitula, 19911995

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy, 19961998

Katolická univerzita v Ružomberku, 20072008
Ovlivněnsv. Augustin, sv. Anežka Česká, Jindřich Bernhard Thebes
Alma materSlezská univerzita v Katovicích, 20052007
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gabriel Rijad Mulamuhič (* 13. listopadu 1972 Bratislava) je římskokatolický kněz slovenského původu, řeholník Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, církevní historik, liturg a odborný poradce. V současné době je též administrátorem římskokatolické farnosti Unhošť a duchovním správcem památníku Lidice.

Mládí a studium

Narodil se v Bratislavě do rodiny bosenského muslima a slovenské katoličky maďarsko-německého původu. Vyrůstal ve farnosti při dómu svatého Martina. Po dokončení gymnaziálního studia v roce 1991 se přihlásil do kněžského semináře biskupa Jána Vojtaššáka na Spišské Kapitule a začal studovat teologii na Římskokatolické cyrilometodějské bohoslovecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě.

Často působil jako biskupský ceremoniář arcibiskupa Jána Sokola a dalších biskupů při význačných pontifikálních bohoslužbách, např. při slavnostní mši ke vzniku samostatné slovenské republiky 1. ledna 1993.[1] Při pobytu v semináři ho oslovilo dílo sv. Augustina a začal uvažovat o řeholním povolání. V roce 1995 vstoupil do Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, přestěhoval se do Čech a magisterské studium teologie dokončil na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. 15. listopadu 1997 byl vysvěcen na jáhna. Jáhenskou praxi absolvoval v rámci křižovnických farností a v klášteře.

Kněžské působení

Kněžské svěcení přijal 28. června 1998.

Jeho prvním pastoračním působením bylo kaplanské místo v křižovnické farnosti Karlovy Vary pod vedením tehdejšího karlovarského děkana Jiřího Hladíka, zároveň byl administrátorem farností Karlovy Vary - Stará Role a Karlovy Vary - Sedlec, kde působil až do roku 1999. Tehdy na žádost biskupa Lobkowicze roku odešel do diecézní farnosti Vřesina u Hlučína v ostravsko-opavské diecézi, kde byl jmenován administrátorem. Nadále rozvíjel své znalosti a zájem o liturgiku a vypomáhal jako ceremoniář místnímu biskupovi, nunciu Coppovi a mnoha dalším prelátům při poutních mších a slavnostních bohoslužbách. Ve Vřesinské farnosti působil do roku 2004, kdy byl přeložen do farnosti Opava - Kateřinky v níž byl roku 2006 ustanoven farářem. Téhož roku byl také jmenován duchovním oblátů cisterciáckého kláštera Osek. Při této činnosti se seznámil s posledním oseckým opatem Jindřichem Bernhardem Thebesem OCist., který ho velice inspiroval a motivoval pro snahu obnovy oseckých poutí v litoměřické diecézi. Byl přítomen jeho poslední návštěvě opatství krátce před jeho smrtí, připravoval obřady posledního rozloučení a ceremonoval jeho pohřeb.

V roce 2007 úspěšně dokončil studium na Slezské univerzity v Katovicích a obdržel titul licenta teologie. Roku 2008 obhájil doktorskou práci na Katolické univerzitě v Ružomberku a obdržel titul Ph.D. O rok později byl z ostravsko-opavské diecéze na žádost řeholního představeného Jiřího Kopejska přeložen jako administrátor do farnosti Unhošť na Kladensku. Do jeho farnosti patří též poutní františkánský klášter Hájek, ve kterém občasně celebruje mariánské poutní mše svaté. Od roku 2016 působí jako duchovní v rámci národního lidického památníku a je místopředsedou správní rady Memento Lidice, o.p.s. Každoročně zde v rámci připomínky obětí nacistického režimu pořádá zádušní mši svatou, křížové cesty a pobožnosti. 29. července 2017 zde na základech kostela svatého Martina poprvé po pětasedmdesáti letech udělil svátost křtu.[2]

Kulturní a filmová činnost

Je vysoce činný v kulturním životě. Je autorem mnoha historických, teologických, liturgických a duchovních článků v různých periodikách, jeho osobní knihovna čítá desetitisíce svazků. Byl odborným poradcem České televize pro seriál Zasvěcení - Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou,[3] spoluautorem námětu a scénáře dokumentu Anežka Česká[4] či pořadu Cesty víry o Královské kolegiátní kapitule sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.[5] Podílel se též na přípravě výstavy Ferdinand V. Dobrotivý a umění jeho doby na Pražském hradě. Byl také jedním z hlavních historických a kostýmních poradců pro velkoprodukční filmy posledních let Jan Hus z roku 2015, Marie Terezie z roku 2017 či Hlas pro římského krále, ve kterém si pro své mimořádné historické a liturgické znalosti zahrál i vedlejší roli oddávajícího pařížského biskupa. Hrál dále několik epizodních filmových rolí, většinou v roli kněze.

Reference

  1. Slávnostná svätá omša pri vzniku samostatnej Slovenskej republiky, 1. januára 1993 - Dóm sv. Martina v Bratislave [online]. Dostupné online. 
  2. První křest na území původních Lidic po pětasedmdesáti letech [online]. http://www.lidice-memorial.cz. Dostupné online. 
  3. Zasvěcení - Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou [online]. http://www.ceskatelevize.cz. Dostupné online. 
  4. Dokument - Anežka Česká [online]. http://www.ceskatelevize.cz. Dostupné online. 
  5. Cesty víry - Vyšehradská kapitula [online]. http://www.ceskatelevize.cz. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
P. Gabriel Rijad Mulamuhič.jpg
Autor: Gabriel Rijad Mulamuhič, Licence: CC BY-SA 4.0
P. Gabriel Rijad Mulamuhič
Znak římskokatolické farnosti Unhošť.png
Autor: SacerdotePrague, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms - roman catholic parish Unhošť