Galaktotrofusa

Kojící Madona, Joos van Cleve 1513

Galaktotrofusa (řec.Γαλακτοτροφούσα; lat.Maria lactans) je ikonografické zobrazení Panny Marie kojící dítě Krista. Zobrazení má patrně svůj původ v prostředí Koptské pravoslavné církve. Navazuje typově na podobná vyobrazení panenské bohyně Eset (Isis), kojící svého syna Hóra. Oblíbené bylo téma znovu od 14. století, v 16. století bylo Tridentským koncilem zakázáno jako nepatřičná nahota světců.

Popis

Na ikonách tohoto typu může být Panna Marie zobrazena s korunou a anděly. Maphorium může být modré nebo zelené – jako symbol pozemského původu Panny Marie, za níž může být slunce a měsíc, obrazy dospělého Ježíše nebo světců, zejména Mikuláše Divotvorce, Jana Křtitele a dalších. Na ikonách s tímto námětem se často Ježíšek drží rukou za nohu.

Historie

Původ

Freska Bohorodice mlékem krmící, katakomby sv.Priscilly, 2.-3. století, Řím

Ikonografie Panny Marie kojící Ježíška je v náboženském umění známá již od raných křesťanských dob. Takový obraz, vyobrazený na fresce v římských katakombách svaté Priscilly, má velmi blízkou analogii s obrazem Panny Marie, později známým pod názvem Mlékem Krmící. Tato freska pochází z druhé poloviny 2. až první poloviny 3. století a je nejstarším vyobrazením s tímto námětem a nejstarším v současnosti známým vyobrazením Panny Marie.

Předpokládá se, že původ ikonografie Mlékem Krmící sahá až k egyptským vyobrazením bohyně Isis kojící svého syna Hora. Proto se námět Panny Marie krmící kojence rozvinul zejména v umění Egypta ve starobylé východní Koptské pravoslavné církvi a také v umění syropalestinské oblasti. Na dochovaných stěnách koptského kláštera svatého Jeremiáše v Sakkáře se dochovala freska Panny Marie kojící Dítě Ježíše mlékem z prsu. Pochází z pátého až sedmého století a byla provedena před arabským dobytím Egypta (640-641).

Západní tradice

Barnaba da Modena – Svatá Panna a Dítě (1370-1375), Louvre, Paříž

Za výsledek převzetí motivu Panny Marie Mlékem Krmící z koptského umění lze považovat obraz Panny Marie Mlékem Krmící na trůně, obklopené dvěma postavami, jenž je vyobrazený na slonovinovém obalu Evangelia z Met z 9. století.

Od počátku 12. století se ve středověkém evropském umění stále častěji objevuje obraz Panny Marie Mlékem Krmící. V Itálii je tento typ zastoupen na centrálním tympanonu katedrály svatého Rufina v Assisi (12. století), na fresce v kostele Sant'Angelo ve městě Pianella (druhá polovina 12. století), na mozaice baziliky Panny Marie v Trastevere v Římě (1198-1216), na fresce v kostele San Silvestro na hoře Soracta u Říma, v bazilice svatého Jana Evangelisty v Ravenně. Typ tohoto obrazu byl zastoupen také v Německu, Francii a Anglii.

Od 14. století se umění na Západě přestalo řídit církevními pokyny a stalo se výrazem individuálního chápání umělce, který stále méně počítal s ikonografickým schématem. Proto se obraz Panny Marie Mlékem krmící jako ikonografický typ na Západě dále nerozvíjel.

Známým vyobrazením Panny Marie kojící Ježíška je Madona Litta Leonarda da Vinciho, namalovaná v 80.-90. letech 14. století.

Ikona Boží Matky Mlékem krmící, monastýr Chilandar, Athos, Řecko

Starobylou křesťanskou svatyní je Mléčná jeskyně v Betlémě. Podle legendy zde pobývala Svatá rodina během svého útěku do Egypta a na stejném místě Panna Maria nakojila malého Krista. V 5. století zde stával chrám, na jehož zbytcích stojí františkánský kostel.

Po přijetí dekretu Tridentského koncilu (1545-1563) o zákazu zobrazování "přílišné nahoty" při zobrazování sakrálních postav se typ obrazu Mlékem Krmící pomalu přestal zobrazovat.

Východní tradice

Ikonografie Panny Marie Mlékem Krmící existovala v byzantském umění i postbyzantském. Mezi památkami konstantinopolského umění se typ Mlékem Krmící vyskytuje pouze dvakrát: na miniaturách z XI. a XII. století. Obraz Matky Boží kojící byl oblíbenější v řeckých provinciích a v zemích křesťanského Východu než v Konstantinopoli.

Existuje pravoslavná verze původu ikony Přesvaté Bohorodice Mlékem Krmící, jejíž svátek se slaví 12. lednajul.kal.(25. leden). Ikonu přivezl ve 13. století svatý Sáva Srbský z monastýru ctihodného Sávy PosvěcenéhoMar Saba poblíž Jeruzaléma. Svatý Sáva ikonu uložil v srbském monastýru Chilandar na hoře Athos v tzv.postnici (malá kaple). A tak se vyplnilo proroctví ctihodného Sávy Posvěceného, které sdělil mnichům před svou smrtí v roce 532, že jednou přijde kněz ze Srbska jménem Sáva, kterému mají mniši ikonu dát jako požehnání. Ikona Mlékem Krmící se tak nachází v postnici na hoře Athos dodnes.[1]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Млекопитательница na ruské Wikipedii.

  1. Životy Svatých [online]. [cit. 2024-02-26]. Dostupné online. 

Literatura

  • ROYT, Jan. Slovník biblické ikonografie. Praha: Karolinum, 2006. ISBN 80-246-0963-0. 

Související články

  • Panna Maria Klatovská

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Detail of the Virgo lactans on the facade mosaic of Santa Maria in Trastevere, Rome, Italy.jpg
Autor: Gavingaebe, Licence: CC BY 4.0
In the center of Santa Maria in Trastevere's facade mosaic, the Virgin Mary sits on a bejeweled throne with her right breast exposed to nurse the Christ child. Ten women flank the intimate scene holding oil lamps with five on the Virgin’s right and five on her left.
Nursing Madonna Cusco School.jpg
Nursing Madonna Cusco School
Икона Млекопитательница.jpg
Икона Млекопитательница. Церковь Типикарница, Хиландарский монастырь, Афон.
Madonna catacomb.jpg
Image of the Virgin Mary, mother of Jesus, in the Catacomb of Priscilla in Rome. It depicts her nursing the Infant Jesus. This is earliest known image of Mary and the Infant Jesus independent of the Magi episode. The figure at the left appears to be the prophet Balaam pointing to a star (outside the frame). The star is from Numbers 24:17.
FeedingHolyMary.JPG
Autor: Юрий Рудницкий, Licence: CC BY-SA 3.0
Holy Virgin feeding Baby Christ with Her breast. Ukraine, the beginning of the 20th c. The Museum of Ukrainian home icons, Radomysl Castle