Galapágy

Galapágy
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státEkvádorEkvádor Ekvádor
Souřadnice
Typpřírodní dědictví
Kritériumvii, viii, ix, x
Odkaz1 (anglicky)
OblastLatinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení1978 (2. zasedání)
Změny2001

Galapágy (španělsky Islas Galápagos), oficiálně Galápagos archipiélago (tj. Galapážské souostroví) je název ekvádorského souostroví 13 sopečných ostrovů, větších než 1 km² a zhruba stovky menších, ve východní části Tichého oceánu asi 1000 km západně od pobřeží Ekvádoru. Jsou proslulé pouze na těchto ostrovech žijícími, zvláštními druhy zvířat (endemiti), např. prehistoricky vyhlížejícími ještěry a obřími suchozemskými želvami. Galapágy jsou jediným místem na světě, kde se tučňáci vyskytují na severní polokouli. Jde o druh tučňáka galapážského (Spheniscus mendiculus).

Galápago značí želvu – název znamená tedy něco jako „želví ostrovy“, na některých ekvádorských mapách lze nalézt pojmenování Archipiélago de Colón.

Poloha Galapág v Tichém oceánu

Historie

Galapágy objevil Tomás de Berlanga 10. března 1535 při plavbě z Panamy do Peru. V té době nebyly ostrovy obydlené. Poprvé se souostroví objevilo v námořních mapách až roku 1570. V 17.18. století používali ostrovy pouze piráti a různí cestovatelé k doplňování zásob vody. Až do roku 1832 nepatřily ostrovy nikomu, pak je anektoval Ekvádor.

V roce 1835 na ostrovech přistál s výzkumnou lodí HMS Beagle britský přírodovědec Charles Darwin. Strávil zde 5 týdnů pozorováním místních endemických živočichů. Během své návštěvy si Darwin všiml, že místní pěnkavy jsou si ostrov od ostrova podobné, ale přitom dokonale přizpůsobené specifickému prostředí svého ostrova a potravě, která se na něm nachází. Mezi jeho životopisci panuje obecná shoda v tom, že právě na základě výsledků těchto pozorování začal Darwin formulovat své proslulé teorie, jejichž výsledkem bylo později v roce 1859 vydání jeho klíčové práce O původu druhů.

Vláda Ekvádoru určila v roce 1934 část Galapág jako přírodní rezervaci a vydala nařízení o ochraně místních klíčových přírodních druhů. V roce 1959 se tato rezervace rozšířila a přeměnila na Národní park Galapágy.

V roce 1964 byla založena Výzkumná stanice Charlese Darwina na ostrově Santa Cruz, která podporuje výzkum a vědecké studie a pomáhá chránit původní vegetaci a zvířata na Galapágách.[1]

V roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

V roce 1986 vznikla Rezervace mořských zdrojů (Reserva de Recursos Marinos) vytvořená za účelem kontroly nezákonného a nadměrného rybolovu v okolních vodách Galapág. Ta se v roce 1998 rozšířila a přeměnila na Námořní rezervaci Galapágy (Reserva Marina de Galápagos).[2]

Podle studie z roku 1952, jejímž autorem byl Thor Heyerdahl a Arne Skjølsvold se na více místech nacházely úlomky keramiky a jiné artefakty. Tyto nálezy naznačují, že souostroví nejspíš navštívili původní jihoameričtí obyvatelé před Španěly.[3]

Geografie

Satelitní snímek souostroví

Galapágy se nacházejí po obou stranách rovníku. Ten přetíná severní část největšího ostrova Isabela. Souostroví má rozlohu 8 010 km² a tvoří jednu z ekvádorských provincií. Hlavní město je Puerto Baquerizo Moreno na ostrově San Cristóbal. Galapágy jsou velmi řídce osídleny, celkový počet obyvatel je asi 31 tisíc. Nejlidnatějším městem je Puerto Ayora na ostrově Santa Cruz se zhruba 10 000 obyvateli.

Souostroví je tvořené z kuželů mladých sopek. Některé jsou činné dodnes. Na největším ostrově Isabela se nachází i nejvyšší hora souostroví, sopka Wolf s 1 707 m n. m. Jejím kráterem prochází rovník. Ostrovy mají většinou suché klima. Mají černý povrch z lávových skal. Částečně zalesněné jsou pouze vrcholy sopek. První ostrovy Galapág byly vytvořeny z čedičové lávy při podmořských erupcích, přibližně před 5,5 miliony let. Podle nejnovějších poznatků se ostrovy každým rokem vzdalují od pevninského Ekvádoru 7 cm.

Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, Santiago, Santa María a Santa Cruz.

Galapágty jsou se 700 km vzdáleným Kokosovým ostrovem spojeny podmořským koridorem, kterým migrují kladivouni a další žraloci, karety kytovci[4].

Přehled ostrovů

Souostroví zahrnuje 19 ostrovů o rozloze větší než 1 km² a desítky menších ostrůvků, útesů a skalisek.

  1. Isabela (4588 km²)
  2. Santa Cruz (986 km²)
  3. Fernandina (642 km²)
  4. Santiago (585 km²)
  5. San Cristóbal (558 km²)
  6. Floreana (173 km²)
  7. Marchena (130 km²)
  8. Española (60 km²)
  9. Pinta (59 km²)
  10. Baltra (27 km²)
  11. Santa Fe (24 km²)
  12. Pinzón (18 km²)
  13. Genovesa (14 km²)
  14. Rábida (5 km²)
  15. Seymour Norte (2 km²)
  16. Wolf (1 km²)
  17. Tortuga (1 km²)
  18. Bartolomé (1 km²)
  19. Darwin (1 km²)

Fauna

Vzhledem ke své izolovanosti a vzdálenosti od jihoamerické pevniny se na souostroví vytvořily mnohé endemické druhy fauny, např.:

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Dovolená na Galapágách [online]. [cit. 2023-12-21]. Dostupné online. 
  2. Reserva Marina – Parque Nacional Galápagos. galapagos.gob.ec [online]. [cit. 2023-12-21]. Dostupné online. 
  3. Heyerdahl, Thor; & Skjolsvold, Arne (1956). Archaeological Evidence of Pre-Spanish Visits to the Galápagos Islands, Memoirs 12, Society for American Archaeology.
  4. BERNÁTHOVÁ, Kamila. Kokosý ostrov a jeho poklady. Země světa. 7.7.2022, roč. 21, čís. 7, s. 50–53. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Galapagos Fur Seal, Santiago Island.jpg
Autor: D. Gordon E. Robertson, Licence: CC BY-SA 3.0
Galápagos Fur Seal (Arctocephalus galapagoensis), male, Santiago Island, Ecuador
Galapagos Islands topographic map-de.svg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting), translated by NordNordWest, Licence: CC BY-SA 4.0
Topographic and bathymetric map of the Galápagos Islands, Ecuador.
IsabelaPenguin.jpg
Autor: Harvey Barrison, Licence: CC BY-SA 2.0
Caleta Targus / Isabela Island / Galapagos Penguin (Spheniscus mendiculus) is a penguin endemic to the Galápagos Islands. It is the only penguin that lives north of the equator
Lava Gull.jpg
Autor: Vince Smith from London, United Kingdom, Licence: CC BY 2.0
Leucophaeus fuliginosus
Galapagos-satellite-2002.jpg
This true-color image of the Galapagos Islands was acquired on March 12, 2002, by the Moderate-resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS), flying aboard NASA's Terra satellite. The Galapagos Islands, which are part of Ecuador, sit in the Pacific Ocean about 1000 km (620 miles) west of South America. As the three craters on the largest island (Isabela Island) suggest, the archipelago was created by volcanic eruptions, which took place millions of years ago.
SulaNebouxi.jpg
Autor: Marc Figueras, Licence: CC BY-SA 3.0
Blue-footed booby (Sula nebouxii) in the Galápagos Islands. (ca: Mascarell camablau; es: Piquero de patas azules)
Gigantic Turtle on the Island of Santa Cruz in the Galapagos.JPG
Autor: David Adam Kess, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo that
(Photographer, David Adam Kess) I took  this photo on the Santa Cruz Island in the Galapagos  of a World famous tortoise or Galápagos giant tortoise (Chelonoidis nigra).

Below text is from Wikipedia that describes & gives a bit of history and background to the (Chelonoidis nigra).


The Galápagos tortoise or Galápagos giant tortoise (Chelonoidis nigra) is the largest living species of tortoise and the 14th-heaviest living reptile.



The Galápagos tortoise or Galápagos giant tortoise (Chelonoidis nigra) is the largest living species of tortoise and 10th-heaviest living reptile, reaching weights of over 400 kg (880 lb) and lengths of over 1.8 meters (5.9 ft). With life spans in the wild of over 100 years, it is one of the longest-lived vertebrates. A captive individual lived at least 170 years.

The tortoise is native to seven of the Galápagos Islands, a volcanic archipelago about 1,000 km (620 mi) west of the Ecuadorian mainland. Spanish explorers, who discovered the islands in the 16th century, named them after the Spanish galápago, meaning tortoise.

Shell size and shape vary between populations. On islands with humid highlands, the tortoises are larger, with domed shells and short necks - on islands with dry lowlands, the tortoises are smaller, with "saddleback" shells and long necks. Charles Darwin's observations of these differences on the second voyage of the Beagle in 1835, contributed to the development of his theory of evolution.
Camarhynchus pallidus - Hessisches Landesmuseum Darmstadt - Darmstadt, Germany - DSC00111.jpg
Autor: Daderot, Licence: CC0
Exhibit in the Hessisches Landesmuseum Darmstadt - Darmstadt, Germany.
Marine Iguana (A. c. mertensi), Santiago Island, Ecuador.jpg
Autor: D. Gordon E. Robertson, Licence: CC BY-SA 3.0
Marine Iguana (Amblyrhynchus cristatus mertensi), male, Santiago Island
Ecuador-250.jpg
Autor: Hans Stieglitz, Licence: CC BY-SA 3.0
Flightless Cormorant (Phalacrocorax harrisi)on Fernandina Island
Conolophus subcristatus (North Seymour 4).jpg
Autor: Haplochromis, Licence: CC BY-SA 3.0
Galapagos Land Iguana (Conolophus subcristatus)
Iggy pink.jpg
Autor: Rimini, Licence: CC BY-SA 3.0
Esemplare di iguana rosa delle Galápagos
Camarhynchus heliobates 2.png
Autor: Michael Dvorak, cropped by :Jan.Kamenicek|Jan Kameníček, Licence: CC BY-SA 2.5
Pěnkava mangrovová (Camarhynchus heliobates)
Conolophuspallidus-santafe 1.jpg
Autor: Benjamint444, Licence: GFDL 1.2
Galapagos Land Iguana, Santa fe endemic Conolophus pallidus.