Galionová paluba
Galionová paluba byla malá paluba na přídi plachetních lodí. Vyskytovala se na plachetnicích mezi 16. a 18. stoletím, počínaje galeonami, umístěna mezi přední nástavbou a galionem (zobcem vzniklým vývojem klounu), a sloužila zejména jako pracovní plošina pro námořníky obsluhující plachty upevněné na čelenu, původně blindy a později kosatky.
Jednalo se o jednu z nejzdobnějších částí lodi, zejména na plavidlech 17. století bohatě dekorovaných v barokním stylu. Její boky byly často zdobeny řezbami a pod špicí samotného galionu byla umístěna galionová figura, většinou v podobě zvířat, nebo založená na heraldických či mytologických motivech.
Nacházely se zde také toalety posádky, z níž mohl odpad padat přímo do moře, aniž by byl trup lodi zbytečně znečišťován.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beakhead na anglické Wikipedii.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Galionová paluba na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
(c) Rama, CC BY-SA 3.0 fr
A model of the French ship Soleil Royal held at the Musée National de la Marine de Paris. The most forward and lowest curved part of the ship is the stem (not normally the extended part beyond the hull).
(c) I, Peter Isotalo, CC BY-SA 3.0
The bow of the 17th century warship Vasa on display at the Vasa Museum in Stockholm. Shot from the lighting service catwalk under the ceiling of the museum.