Gamkonora

Gamkonora
Vrchol1 635 m n. m.
Prominence1 635 m ↓
Izolace66 km → Gamalama
Poloha
SvětadílAsie
StátIndonésieIndonésie Indonésie
Souřadnice
Gamkonora
Gamkonora
Typstratovulkán
Erupcečervenec 2007
Horninaandezit
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gamkonora je sopka v severní části indonéského ostrova Halmahera. S výškou 1 635 m je jeho nejvyšší bod. Vrchol vulkánu tvoří skupina kráterů, seřazených v linii severozápad–jihovýchod. Gamkonora je poměrně aktivní, jelikož od 16. století bylo zaznamenáno přibližně tucet, zpravidla menších explozivních erupcí. Největší se odehrála v květnu 1673 a její síla dosahovala VEI 5. Vyvržený objem sopečných produktů činil zhruba jednu miliardu m³ a katastrofu doprovázela ještě vlna tsunami, která zničila pobřežní vesnice. Poslední výbuch proběhl v červenci 2007 (možná erupce menšího rázu z roku 2013 není potvrzená) a donutil 8 tisíc lidí se evakuovat.[1][2]

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Gamkonora na slovenské Wikipedii a Mount Gamkonora na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Indonesia relief location map.jpg
Autor: Uwe Dedering, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Indonesia.

Equirectangular projection. Strechted by 100.0%. Geographic limits of the map:

  • N: 6.5° N
  • W: 94.5° E
  • E: 141.5° E
  • S: -11.5° N
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Gamkonora.jpg
Gamkonora volcano, seen here from the NW coast near Gamsungi village, is one of Halmahera's more active volcanoes. The summit crater of Gamkonora is elongated in a N-S direction, with a small crater lake at the north end. The first two historical eruptions, in 1564 or 1565, and in 1693, were the most severe, producing respectively a destructive lava flow that reached the sea, and a tsunami that inundated villages.