Garnát obecný

Jak číst taxoboxGarnát obecný
alternativní popis obrázku chybí
Nákres
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenkorýši (Crustacea)
Třídarakovci (Malacostraca)
Řáddesetinožci (Decapoda)
ČeleďCrangonidae
Rodgarnát (Crangon)
Binomické jméno
Crangon crangon
L., 1758
Synonyma

Astacus crangon
Cancer crangon
Crancon vulgaris

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Garnát obecný (Crangon crangon) je druh krevety žijící podél evropského pobřeží od Bílého moře po Maroko v hloubkách do 150 metrů, objevuje se také v brakických vodách.

Popis

Samci dosahují délky do 5 centimetrů a samice do 9 centimetrů. Garnáti mají šedohnědé zbarvení, které jim umožňuje splynout s mořským dnem (po uvaření zčervenají). Charakteristickým rysem je krátký krunýř, roh na čele a mohutný přední pár nohou. Ve dne se skrývají v písku před predátory, jako je treska bezvousá a další ryby, v noci vyrážejí na lov; jejich potravu představují hlavně různonožci a mnohoštětinatci. Mohou se dožít až pěti let.

Hospodářské využití

Roční úlovky garnáta obecného (zdroj FAO)

V Severním moři je garnát obecný již od 17. století předmětem intenzivního komerčního lovu, k němuž se od konce 19. století využívají trawlery, a patří k hospodářsky nejvýznamnějším korýšům (ročně se uloví okolo 35 000 tun). Protože se jeho maso rychle kazí, zpracovávají se garnáti většinou už na rybářských lodích.[1] Za tří kilogramů garnátů se získá asi kilogram masa, zbytek je odpad. Využívají se především ve studené kuchyni: belgickou specialitou je koktejl tomate-crevette z garnátů, rajských jablíček a majonézy, v Anglii je oblíbenou pochoutkou potted shrimps, směs garnátího masa s máslem a muškátovým oříškem.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Crangon cr.JPG
Schematische Zeichnung einer Nordseegarnele.
Crangon crangon wild capture series.png
Autor: Epipelagic, Licence: CC BY-SA 3.0
Fisheries recorded capture of wild common shrimp, Crangon crangon, in tonnes from 1950 to 2010. Based on data sourced from the FishStat database, FAO.