Gated community

Vstup do „rajské zahrady” Grand Marina Villas, Nuevo Vallarta, Nayarit, Mexiko

Gated community (nebo walled community) je anglický termín označující uzavřený rezidenční areál. Jedná se o typ rezidenční oblasti, která je od okolní zástavby oddělena zdí (plotem) a všechny vchody a východy jsou střeženy, zpravidla bezpečnostní agenturou. Gated communities často obsahují i veřejné prostory a služby, např. parky, bazén, tenisové kurty nebo golfová hřiště.

Důvodem vzniku gated communities je zpravidla obava z kriminality.[1] Proto jich většina existuje v zemích, kde panuje velká sociální nerovnost, sociální polarizace a také v oblastech s vysokou rasovou a etnickou diverzitou. V mnoha případech se do gated communities stahují spíše bohatší vrstvy. Fenomén gated communities vznikl v USA a posléze se rozšířil prakticky do celého světa. Mezi další státy s vysokým počtem gated communities se řadí Jihoafrická republika, státy Latinské Ameriky (Argentina, Brazílie, Mexiko), dále také státy procházející ekonomickou transformací – střední a východní Evropa (Maďarsko, Polsko, Rusko), státy Blízkého (Saúdská Arábie) či Dálného východu (Čína, Indonésie).[2]

Historie

První moderní gated communities vznikly v USA. Jako první gated community se uvádí Tuxedo Park, postavený v roce 1885 nedaleko New Yorku. Další takové objekty vznikaly v okolí St. Louis a v Kalifornii. Tyto gated communities byly dostupné pouze pro velmi bohaté obyvatele, kteří se chtěli odstřihnout od ruchu industrializovaného města. Dnešní gated communities v USA už nejsou dostupné jen pro nejbohatší skupiny obyvatel, ale staly se běžně dostupné pro nejširší vrstvy střední třídy. Právě stále větší dostupnost gated communities je důvodem jejich masového vzrůstu v posledních třiceti letech. První gated communities pro střední třídy vznikly v druhé polovině 80. let v USA nejdříve v oblasti Sun Belt a poté se rozšířily i do ostatních oblastí USA.

Gated communities v Česku

Uzavřený rezidenční komplex Central Park Praha vybudovaný v letech 2006–2009.

První gated communities začaly v Česku vznikat ve druhé polovině 90. let, kdy byly dokončeny projekty Malá Šárka v Nebušicích a Trinity Garden na Smíchově. Šlo o luxusní a exkluzivní bydlení, které bylo určeno především pro cizince, kteří přicházeli do Prahy za prací jako manažeři nadnárodních firem. Ti si volili tento typ bydlení z důvodu neznalosti bezpečnostní situace v neznámém prostředí. Po roce 2004 se začaly objevovat projekty určené i pro střední třídu, kde se ceny za metr čtvereční přiblížily těm v běžné výstavbě.[3]

Areál Podvinný mlýn na břehu Rokytky v Libni se 345 jednotkami patří k největším uzavřeným areálům v Česku. Jeho dotazovaní obyvatelé si nadstandardní ochranná opatření příliš neuvědomovali a jejich motivací k bydlení rozhodně nebyl motivovaný hledáním bezpečně oploceného areálu jako spíš výběr místa samotného. Některé gated communities v Praze se některých prvků zabezpečení zbavují. Například obyvatelé uzavřeného areálu Nová Liboc, odmítli přítomnost střežené ochranky jako zbytečnou a prodražující pravidelné měsíční platby.[3]

Dle realitních makléřů a investorů, jednou z motivací pro výstavbu uzavřených areálů byl plán vytvořit luxusní a zároveň relativně dostupné bydlení, kde by rezidenti mohli mezi sebou navazovat nové kontakty. Dle investorů by si tak méně zámožní vlastníci mohli koupit lepší společenské postavení. Motivací k výstavbě uzavřených areálů také může být záměr vytvořit exkluzivitu pro klienta. Střežené areály také často vyhledávají investoři, kteří v nich sami nebydlí. Doufají, že zvýšená ostraha zajistí v jejich nepřítomnosti záruku větší bezpečnosti pro jejich investiční majetek. Příkladem je projekt Central Park Praha s 550 byty na Praze 3, kde byla většina bytů prodána lidem z republik bývalého Sovětského svazu.[3]

Odkazy

Reference

  1. NOVOTNÝ, Miroslav. Gated communities a proměny současného městského prostoru [online]. Brno: Fakulta sociálních studií Katedra sociologie, Masarykova Univerzita, 2010 [cit. 2024-09-30]. Dostupné online. 
  2. BRABEC, Tomáš. Zdi mezi námi: gated communities v současném Česku [online]. praguewatch.wordpress.com, 2013-03-01 [cit. 2024-09-30]. Dostupné online. 
  3. a b c FUCHS, Pavel. Bydlení za plotem. Proč v Praze vznikají uzavřené rezidenční areály? [online]. CAMP, 2022-04-19 [cit. 2024-09-30]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Paradisevillagegatedcommunity.jpg
(c) Coolcaesar from en.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0
The entrance to the Paradise Village Grand Marina Villas gated community at the Paradise Village Resort, Nuevo Vallarta, Nayarit, Mexico. Photographed by user Coolcaesar on October 30, 2005.
Central Park Praha exterier celek 01.jpg
Autor: Žofka, Licence: CC BY-SA 3.0
Pohled na projekt a park