Gechi (řeka)

Gechi
Гехи
Horní tok řeky Gechi v oblasti Našcha na mapě z r. 1877
Horní tok řeky Gechi v oblasti Našcha na mapě z r. 1877
Základní informace
Délka toku57 km
Plocha povodí332 km²
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
RuskoRusko Rusko (ČečenskoČečensko Čečensko)
Úmoří, povodí
Kaspické moře, Těrek, Sunža
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gechi je řeka v Čečenské autonomní republice Ruské federace, pravostranný přítok řeky Sunžy.

Geografie

Řeka Gechi pramení na severních svazích hory Jacebkort (2511 m n. m.) v okrese Galan-Čož, asi 10 km vzdušnou čarou směrem na jihovýchod od jeho stejnojmenného správního střediska. Zhruba 2,5 km jihozápadním směrem od pramenů Gechi leží starobylá pevnost Nikaroj. Na jihovýchodních svazích hory Jacebkort, ve vzdálenosti cca 4 km vzdušnou čarou od prameniště Gechi, pramení řeka Martan, další pravostranný přítok Sunžy, směřující k severu a posléze k severovýchodu prakticky souběžně s tokem řeky Gechi. Řeka Gechi je dlouhá 57 km, její povodí má plochu 332 km² .

Ckarakteristika

Střet ruských a čečenských sil na břehu řeky Gechi 10. 12. 1851. (Obraz malíře Alexandra Kozlova z 19. století).

Tok řeky Gechi směřuje zpočátku k severoseverozápadu, později pokračuje k severu středem historického území Našcha, v níž se nacházejí pozůstatky četných památek a opevněných sídel místních horalů, vysídlených do střední Asie během deportace čečenského národa v roce 1944. Ani po rehabilitaci Čečenců a příslušníků dalších podobně postižených kavkazských národů nebyla tato oblasti již nikdy znovu osídlena. Nedaleko pramenů řeky Gechi stával aul Chijlach (čečensky Х1ийлаха, rusky Хийлахой, Хийлах). V lokalitě, zvané Ačcha bov jsou zachovány ruiny původních obytných a obranných věží. Tento pevnostní komplex, sestávající z osmi obytných a obranných věží, není zaregistrován - stejně jako mnohé další památky v Čečensku - na ústředním seznamu objektů kulturního dědictví národů Ruské federace. Do roku 1999 byl stav tohoto stavebního komplexu vcelku uspokojivý, po ostřelování a bombardování území v období Druhé čečenské války z něj zůstaly trosky.[1] Na území bývalé vsi Chijlach se nachází též řada kultovních míst a přírodních zajímavostí, například na svahu Kebasa jsou souběžné řady šikmo vztyčených kamenů, tvořících průchod na cestě do Kej-mechka. Na severním okraji někdejší vsi Chijlach se tyčí velká skála, odrážející ozvěnou zvuky a hlasy - odtud název Луъйн тIулг, tj. Mluvící kámen.[2]

Gechi má řadu menších i větších přítoků. Na 44. kilometru od jejího ústí do Sunžy se do Gechi zleva vlévá 13 km dlouhá řeka Osuchi, která pramení na severních svazích hory Juker-Lam a protéká správním střediskem okresu Galan-Čož. V soutěsce, ležící v levobřežní oblasti Gechi před jejím soutokem s Osuchi, se v nadmořské výšce 955 metrů nachází 21 m hluboké jezero Gechi-Am. Naproti ústí Gechi leží na protějším levém břehu Sunži obec Alchan-Kala. V dolní částí na posledních kilometrech toku řeka Gechi výrazně meandruje. Mezi největší sídla v údolí řeky Gechi patří obce Gechi a Gechi-Ču.

Odkazy

Reference

  1. ZUBAJRAJEVA, Zarichan. Нераскрытые тайны заповедной колыбели Чечни - Нашхи [online]. 2013-02-10 [cit. 2016-06-03]. Rozhovor s Chizarem Jachjajevem ze správy Argunské památkové a přírodní rezervace (Аргунский государственный историко-архитектурный и природный музей-заповедник ). Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-03. (rusky) 
  2. Хийлахой [online]. 2012-10-13 [cit. 2016-06-02]. Seznam toponym a fotogalerie. Dostupné online. (rusky) 

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
KozlovAA SmertSlepcova.jpg
Смерть генерал-майора Слепцова в бою на берегу реки Гехи 10 декабря 1851 года
Аулы Нашхоя.png
Аулы Нашхоя. Военно-топографическая пятивёрстная карта Кавказского края 1877 года
Flag of the Chechen Republic.svg
Flag of the Chechen Republic