Gema

Lucretia Borgia a Alfonso d'Este (kamej, achát, kolem 1550)
Římský císař Caracalla, kamej nápisem Petros a křížem přeřezaná na sv. Petra, ametyst, kolem 250, kolem 600)
Mimořádně velká Gemma Augustea, kolem roku 10 (kamej, onyx 19 x 23 cm, Kunsthistorisches Museum Vídeň)

Gema (lat. gemma, drahokam) je drobné sochařské dílo, vybroušené nebo vyřezané do drahého kamene nebo do skla a užívané jako část šperku nebo amulet.

Historie

Glyptika, velmi jemné vybrušování do drahých kamenů a polodrahokamů, vznikla patrně na Blízkém Východě a na Středním Východě v údolí Indu, kde se od 2. tisíciletí př. n. l. vyráběly pečetní válečky a pečetidla. Brousilo se dřevěnými nebo kovovými hroty, na něž se nanášel prášek z korundu a roztlučených drahokamů. Nástroj se točil svidříkem, později na jednoduchém šlapacím soustruhu. Práce byla nesmírně zdlouhavá a náročná. Stejné válečky z téže doby pocházejí z Mezopotámie a z Asýrie.

Ve Středomoří se tato technika objevuje v Egyptě a na Krétě, od 7. století př. n. l. v Řecku a později v Římě, kde dosáhla velké dokonalosti. Gemy se nejčastěji brousily do tvaru vypuklých oválných nebo kruhových čoček a zasazovaly do zlatých, často zdobených obrub, do závěsů a pečetních prstenů. Starověké a byzantské gemy se ve středověku používaly k ozdobě bohoslužebných předmětů. Proslulým sběratelem gem byl císař Karel IV., který je dal zasadit také do české královské koruny a do koruny římského císaře, která spočívá na bustě svatého Karla Velikého v Cáchách.

Od 15. století byly gemy velmi oblíbené jako šperky a řezaly se hlavně v Itálii, ve Francii v Paříži a na dvoře burgundských vévodů. V období manýrismu se objevují specifické gemy také z brusírny na dvoře císaře Rudolfa II. v Praze, kde se proslavili Miseroniové z Lisonu. Rudolfova rozsáhlá sbírka, do jejíhož inventáře byla zapsána i největší římská Gemma Augustea, je vystavena zčásti v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni a ve Světské klenotnici v Hofburgu.

Druhy

V běžné řeči se často pojmy chybně zaměňují, každý má odlišný význam:

  • Gema (nebo latinské gemma) je obecné označení pro drobnou rytinu či plastiku ve tvrdém materiálu, nejčastěji v drahokamu či ve skle.
  • Intaglie(latinsk intaglio) je gema s motivem vybroušeným do hloubky, tj. v negativu, aby se dala otiskovat, zasazuje se do pečetidel a pečetních prstenů - signetů. Má-li nápis, je stranově obrácený, aby se dal přečíst v otisku.
  • Kamej je gema, která má vypuklý, tj. pozitivně řezaný reliéf, jde o miniaturu basreliéfu. Často pro zvýraznění, resp. kontrast, využívá různobarevných vrstev drahokamů, jako jsou odrůdy turmalínu, proužkový achát, černo-bílý onyx či černo-hnědo-červeno-bílý sardonyx.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Gemma. Sv. 9, str. 1007

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cylinder Seal LACMA M.76.174.366.jpg
Mesopotamia, circa 2000-1600 B.C.
Tools and Equipment; seals
Hematite
Height: 1 1/16 in. (2.7 cm); Diameter: 5/8 in. (1.6 cm)
Gift of Nasli M. Heeramaneck (M.76.174.366)
Art of the Ancient Near East
Currently on public view: Hammer Building, floor 3
Arte bizantina, annunciazione, sardonice, VI-VII sec.JPG
(c) I, Sailko, CC BY-SA 3.0
Arte bizantina, annunciazione, sardonice, VI-VII sec
Cameo lucrezia borgia.jpg
Autor: shakko, Licence: CC BY-SA 3.0
Альфонсо I д'Эсте и Лукреции Медичи. Середина XVI в. Италия. Четырехслойный агат. Из собрания герцога Орлеанского в Париже, 1787 г. // Cameo of Lucrezia Borgia and Alfonso I d'Este. Hermitage
Kunsthistorisches Museum Vienna June 2006 031.jpg
Autor: Gryffindor, Licence: CC BY 2.5
Gemma Augustea, a depiction of Emperor Augustus surrounded by goddesses and allegories. Collection of Greek and Roman Antiquities in the Kunsthistorisches Museum, Vienna. Roman, 9-12 CE. Two-Layered onyx. H: 19 cm. Setting: gold frame, reverse side in ornamented open-work; German, 17th century. AS Inv. No. IX A 79.
Cylinder Seal LACMA M.76.174.314.jpg

Iran, Mesopotamia or Syria, about 3300-2900 B.C.

Tools and Equipment; seals
Stone
Height: 1 in. (2.5 cm); Diameter: 7/8 in. (2.1 cm)
Gift of Nasli M. Heeramaneck (M.76.174.314)
Art of the Ancient Near East
Italia, madonna col bambino, xvi sec, da tesoro di chartes.JPG
(c) I, Sailko, CC BY-SA 3.0
Italia, madonna col bambino, xvi sec, da tesoro di chartes
Arte romana, toro furioso, sardonice su I sec. ac.-I sec dc.JPG
(c) I, Sailko, CC BY-SA 3.0
Arte romana, toro furioso, sardonice su I sec. ac.-I sec dc