Gemeinsame Normdatei

Karta záznamu v GND (osoby)

Gemeinsame Normdatei (GND) je soubor mezinárodních autorit (knihovnických hesel) členěný na sedm entit nejvyšší úrovně ustavená společně s Knihovnou Kongresu USA (ang. Integrated Authority File). Soubor je veden Německou národní knihovnou společně se všemi německými bibliotekařskými svazy a dalšími institucemi. Gemeinsame Normadatei byl do praxe zaveden v dubnu 2012, kdy nahradil v Německu užívané samostatné soubory osobních autorit (Personennamendatei, PND), korporátních autorit (Gemeinsame Körperschaftsdatei, GKD), heslových autorit (Schlagwortnormdatei, SWD) a speciálního souboru hudebního archivu Deutsches Musikarchiv (Einheitssachtitel-Datei des Deutschen Musikarchivs, DMA-EST-Datei). Soubor je publikován pod licencí Creative Commons Zero CC0.

Specifikace GND nabízí jak hierarchii entit nejvyšší úrovně a jejich podtřídy, ale užitečnou pro knihovnickou klasifikaci a jednoznačnou identifikaci jednotlivých elementů. Ale zná i ontologii pro reprezentaci znalostí v sémantickém webu, jak je definovaná v Resource Description Framework.

GND entity nejvyšší úrovně

Záznamy GND se dělí na sedm základní entit:

  • 4.628.000 Personennamen (nicht individualisiert, žádný typ) – osobní jména (jména, která nejsou přiřazena k určité osobě)
  • 2.882.000 Personen (individualisiert, typ p) – osobní autority
  • 1.172.000 Körperschaften (typ k) – korporátní autority
  • 587.000 Kongresse/Veranstaltungen (typ v) – kongresy/události
  • 293.000 Geografika (typ g) – geografické autority
  • 202.000 Sachbegriffe (typ s) – věcné autority
  • 193.000 Werke (typ w) – autority popisující díla

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Wikidata-logo.svg
The Wikidata logo without text
Gemeinsame Normdatei 2012 Opera.png
Integrated Authority File (GND): Screenshot of the website of the German National Library (Browser: Opera 11.62).