Generální kapitanát Guatemala

Generální kapitanát Guatemala
Capitanía General de Guatemala
 Audiencie Guatemala15421821První Mexické císařství 
Federativní republika Střední Ameriky 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Generální kapitanát Guatemala (růžová), mapa administrativního dělení Nového Španělska (rok 1794)
Obyvatelstvo
425 000 (okolo roku 1800)
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
Audiencie GuatemalaAudiencie Guatemala
Následující
První Mexické císařstvíPrvní Mexické císařství
Federativní republika Střední AmerikyFederativní republika Střední Ameriky

Generální kapitanát Guatemala, v češtině známý i pod názvem Generální kapitánie Guatemala (španělsky Capitanía General de Guatemala), také Guatemalské království (španělsky Reino de Guatemala), byl jedním z generálních kapitanátů, které zřizovali španělští králové ve své koloniální říši v Americe. Byl založen v roce 1540 jako dílčí územní celek místokrálovství Nové Španělsko, de facto zde ale místokrál neměl skutečnou moc a zdejší generální kapitán se zodpovídal přímo španělskému králi. Hlavní město bylo zprvu Antigua Guatemala, které bylo v roce 1773 zničeno zemětřesením. Po této události se novým hlavním městem stalo Ciudad de Guatemala.

Historie

Generální kapitanát Guatemala se skládal z několika provincií, intendencí či dependencií. Během období existence guatemalského kapitanátu se jednotlivá území v rámci kapitanátu administrativně dělila na drobnější celky, slučovala v rozlehlejší provincie či dependencie, stále ale zůstávala pod svrchovaností generálního kapitána (místodržícího). Rozprostíral se na území dnešních států Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika a mexického státu Chiapas. Formálně si nárokoval i britské pozice na pobřeží Karibského moře (Britský Honduras a Pobřeží Moskytů), ale prakticky nad nimi neměl moc.

Zánik

Mezi roky 1810 a 1826 se od španělské nadvlády osvobodily téměř všechny španělské državy v Americe (s výjimkou Kuby, Portorika a Španělské Východní Indie). Ve středoamerickém regionu panovala mezi vysoce postavenými nervozita, protože v ostatních částech španělské Ameriky probíhaly boje za nezávislost (Simón Bolívar v Jižní Americe, Agustín de Iturbide v Mexiku), které se prozatím guatemalskému kapitanátu vyhýbaly, ale neměly daleko k propuknutí. Nejvyšší představitelé Guatemaly se snažili jednat tak, aby zabránili krvavým střetům. Chiapas bylo první území, které oficiálně vzneslo požadavek na nezávislost na Španělsku, když v roce 1821 představitelé Chiapasu oznámili svůj záměr připojit se k nově vznikajícímu mexickému císařství a vyzvali místodržícího, aby celý kapitanát udělala totéž.

Deklarace nezávislosti

Společnost se rozdělila na dva tábory, které si představovaly budoucnost území různě. Konzervativci preferovali připojení se k Mexiku, zatímco liberálové požadovali nezávislost na Španělsku i Mexiku. Na 15. listopad 1821 byla do Ciudad de Guatemala svolána veřejná schůze, která vyústila v prohlášení nezávislosti města na Španělsku a výzvu, aby jednotlivé provincie a dependencie v rámci guatemalského kapitanátu udělaly totéž. Tento datum dodnes slaví většina středoamerických států jako státní svátek Den nezávislosti.

Nezávislost ale netrvala dlouho - 5. ledna 1822 bylo území anektováno Mexickým císařstvím v čele s Agustínem de Iturbide. Po jeho smrti a rozpadu císařství vznikl 1. července 1823 nový stát Spojené provincie Střední Ameriky (od září 1824 bez Chiapasu, který se po referendu dostal pod správu Mexika, ale s regionem Soconusco). Tento státní útvar se rozpadl v období 18381840 občanskou válkou.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Cross of Burgundy.svg
Autor: Ningyou., Licence: CC BY-SA 3.0
Flag with the cross of Burgundy (saltire). Also named Cross of Burgundy flag. It was used in the Catholic Monarchy and in its viceroyalties such as New Spain and Peru. It was also used by Spain as a military or king's prosonal flag. Used by the Carlist movement.
Coat of Arms of Guatemala City (Colonial).svg
Autor: Heralder, Licence: CC BY-SA 3.0
Colonial coat of arms of Guatemala City and Santiago de los Caballeros de Guatemala (Antigua), Guatemala (Viceroyalty of New Spain, Former Spanish Empire
Flag of Mexico (1821-1823).svg
Flag of Mexico (1821-1823)
Flag of the Federal Republic of Central America.svg
Autor: Huhsunqu, Licence: CC BY-SA 2.5
Flag of the Federal Republic of Central America
Mapa del Virreinato de la Nueva España (1794).svg
Autor: Milenioscuro, Licence: CC BY-SA 4.0
Mapa político del Virreinato de la Nueva España (1794)
Flag of Spain (1785–1873, 1875–1931).svg
Autor: previous version User:Ignaciogavira ; current version HansenBCN, designs from SanchoPanzaXXI, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of Spain (1785-1873 and 1875-1931)
ActaIndepElSalvador.JPG
Autor: Snakeyes, Licence: CC BY 3.0
Original del Acta de Independencia Centroamericana que permanece en la Asamblea Legislativa de El Salvador