Generace Y
Generace Y je pojem, který se poprvé objevil v srpnu 1993 v časopisu Advertising Age. Popisoval generaci dětí, kterým bylo v době vydání článku 12 a méně let; tedy děti narozené od r. 1981. Protože děti narozené po roce 1982 maturovaly v roce 2000 a později, vžilo se pro ně také označení mileniálové.
Jedná se většinou o děti rodičů narozených v poválečných letech, tzv. baby boomers. Chápe se jako následovník generace X. Kromě označení mileniálové si vysloužila i další názvy, například internetová generace (iGen) nebo generace MTV[1]. Získala také mnohá označení na základě klíčových události a trendů, které se jí týkají. Další názvy jsou Echo Boomers (děti narozené generaci Boom Generation), Net Generation (1. generace, která od dětství používá ICT) nebo Generation 9/11 (všechny děti, kterým bylo v době útoků z 11. září 2001 mezi 10 a 20 lety).
Psychologická charakteristika
Mileniálové jsou ekonomicky aktivní, požadují vyšší životní úroveň a chtějí být více zodpovědní za sociální jistoty, důraz kladou i na osobní uplatnění, zároveň se velice zajímají o svůj osobní život (partnerské a rodinné vztahy), což je v rozporu s předchozí generací X, která tyto hodnoty kladla na spodní příčky žebříčku hodnot. Zástupci generace Y chtějí naplno využít všech možností, které jim otevřená společnost nabízí, ale zároveň kvůli tomu odmítají obětovat osobní život. V pracovním životě proto začínají požadovat flexibilní pracovní dobu i místo zaměstnání, používají rozličné prostředky moderní komunikace atd. Jsou komunikativní, přes internet vytvářejí virtuální komunity a jsou otevření novým myšlenkám.[2]
Podle Jaroslavy Rezlerové z personální agentury Manpower CZ by do roku 2025 měla generace Y tvořit převážnou část populace v produktivním věku.[3]
Podle studie publikované ve vědeckém časopise Journal of Management se příslušníci generace Y více zaměřují na volný čas, práci berou jen jako snadný způsob, jak zaplatit účty. Méně hledají práci dle „smyslu“, ale více cílí na vysoké finanční i společenské uznání.[4]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Generácia Y na slovenské Wikipedii.
- ↑ https://wiki.knihovna.cz/index.php/MTV_Generation
- ↑ MAJER, Jan. Nový klient: Generace Y. Finmag.cz [online]. 2007-08-28 [cit. 2011-04-27]. Dostupné online.
- ↑ Jaroslava Rezlerová. Příchod generace Y na trh práce. Hospodářské noviny [online]. 2009-06-02, rev. 2009-06-17 [cit. 2011-04-27]. Dostupné online.
- ↑ KYJONKOVÁ, Petra. Představa mladé generace o životě: Hodně peněz a málo práce. Lidovky.cz [online]. 2010-3-11 [cit. 2011-4-27]. Dostupné online.
Související články
- Generace X
- Generace MTV
- Generace Z
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: Cmglee, Licence: CC BY-SA 4.0
Timeline of generations in the Western world as in its Wikipedia article with notable events by CMG Lee. The retirement and life expectancy ages are approximate due to variations in place and time. In the SVG file, click or hover over a generation to highlight it. See references on Generation#Western_world for sources.