Generace Z

Generace Z (také známá jako generace M, internetová generace, děti nového tisíciletí či zoomeři) je společný název pro skupinu lidí narozených od poloviny 90. let 20. století do roku 2010.[1] Dle nového členění je generace Z časována až od roku 2000. Generace vyrostla na síti World Wide Web, která začala být po roce 1991 stále více dostupná. Nejmladší zástupci této generace se narodili během menšího baby-boomu v době světové finanční krize končící kolem roku 2010, následovaní další generací nazvanou Alfa. Generace Z se narodila a vyrůstala po éře studené války a rozpadu Sovětského svazu. Rodiči generace Z jsou typicky zástupci generace X.

Vlastnosti a sklony

Generace Z je známá životem online a v rychlém tempu, spojeným s okamžitým sdílením myšlenek a poznatků na různá témata, pomocí různých médií a produktů. Je vysoce propojená, takže mnozí z této generace po celý život využívají komunikační a mediální technologie jako internet, rychlé zasílání zpráv (instant messaging, textové zprávy), mobilní telefony či sociální sítě (např. Instagram). Tím si vysloužili přezdívku „digitální domorodci“. Většinou nejsou omezeni na domácí počítač, protože internet mají všude s sebou, a to například v mobilních telefonech.

Někteří z těchto lidí jsou více empatičtí a celkově více řeší mezilidské vztahy, rasismus, sexualitu a spoustu dalších oblastí, přičemž se většinou staví proti rasismu a naopak se hlásí k podpoře LGBT komunity. Generace Z je rovněž vyspělá v počítačových technologiích, jelikož v době těchto technologií vyrostla. Z tohoto plyne i celková ''závislost'' na těchto technologiích a sociálních sítích, kvůli kterým se posouvá vše více dopředu a hlavně rychleji.

Někteří rodiče generace Z pracují na částečný úvazek anebo ve svých domovech, aby jejich děti mohly být vychovávány přímo jimi anebo (často současně) jinými členy rodiny místo různými zařízeními denní péče.[zdroj?] Výrazný rozdíl mezi generací Y a generací Z je ten, že členové předchozí generace pamatují život před vzestupem využívání masových technologií, zatímco následující generace se narodila až po něm.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Generation Z na anglické Wikipedii.

  1. "Consumers of Tomorrow" [online]. Grail Research, červen 2010 [cit. 2012-01-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-15. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy