Geolog

Harrison H. Schmitt, původní profesí geolog, při sběru geologických vzorků na Měsíci

Geolog je člověk/vědec, který se zabývá geologií. Geologie je věda zabývající se procesy na planetě Zemi případně i na jiných kosmických tělesech.

Další informace

Mezi jeho hlavní zájmové skupiny patří horninové složení, stavba zemského tělesa, procesy, které jí formují a síly, které v ní působí. Základní část jeho práce spočívá v průzkumu sledované oblasti, ve sběru vzorků a ve vytváření geologických map zájmového území a následná interpretace procesů, které vedly ke vzniku.

Mezi základní pracovní pomůcky patří geologické kladívko, které slouží jednak pro sběr vzorků, ale současně jako základní geologické měřítko používané v terénu při pořizování fotografií. Dalším je geologický kompas, s jehož pomocí se dají měřit struktury v terénu a určovat jejich základní směr. Pomocí tužky a papíru pak vypracovávat základní mapu terénu.

Jedná se o odbornou profesi, která zastřešuje několik dalších profesí, které se většinou v hovorové mluvě nerozlišují. Mezi další příbuzná povolání patří paleontolog, vulkanolog, seismolog, mineralog, hydrogeolog, či petrolog.

Zajímavost

Harrison H. Schmitt, jeden ze členů posádky Apolla 17, byl geolog. Jednalo se o jediného vědce, který se na povrch Měsíce doposud dostal.[1]

Odkazy

Reference

  1. HOLUB, Aleš. MEK. Malá encyklopedie kosmonautiky [online]. Rev. 2003-12-06 [cit. 2009-11-23]. Kapitola Apollo 17. Dostupné online. 

Související články

  • Seznam geologů
  • Kategorie:Geologové

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Schmitt Covered with Lunar Dirt - GPN-2000-001124.jpg
Geologist-Astronaut Harrison Schmitt, Apollo 17 lunar module pilot, uses an adjustable sampling scoop to retrieve lunar samples during the second extravehicular activity (EVA-2), at Station 5 at the Taurus-Littrow landing site. The cohesive nature of the lunar soil is born out by the "dirty" appearance of Schmitt's space suit. A gnomon is atop the large rock in the foreground. The gnomon is a stadia rod mounted on a tripod, and serves as an indicator of the gravitational vector and provides accurate vertical reference and calibrated length for determining size and position of objects in near-field photographs. The color scale of blue, orange and green is used to accurately determine color for photography. The rod of it is 18 inches long.The scoop Dr. Schmitt is using is 11 3/4 inches long and is attached to a tool extension which adds a potential 30 inches of length to the scoop. The pan portion, blocked in this view, has a flat bottom, flanged on both sides with a partial cover on the top. It is used to retrieve sand, dust and lunar samples too small for the tongs. The pan and the adjusting mechanism are made of stainless steel and the handle is made of aluminum.