Geopark Český ráj

Geopark Český ráj
Krajina Českého ráje (pohled na Trosky z Boreckých skal)
Krajina Českého ráje (pohled na TroskyBoreckých skal)

Nejvyšší bod745[1] m n. m. (Kozákov)
Rozloha833 km²

Nadřazená jednotkaJeštědsko-kozákovský hřbet Jičínská pahorkatina Krkonošské podhůří
Podřazené
jednotky
Turnovská pahorkatina Kozákovský hřbet

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Geopark Český ráj
Geopark Český ráj
Horninypískovec, magmatické horniny
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Geopark Český ráj je oblast mimořádně cenné přírodní, geologické a krajinné hodnoty na území Královéhradeckého, Libereckého a Středočeského kraje. Svou rozlohou přibližně 833 km2 [2] výrazně přesahuje rozlohu stejnojmenné Chráněné krajinné oblasti Český ráj (181 km2), která byla vyhlášena již v roce 1955 jako první chráněná krajinná oblast na území České republiky.[3] Geopark Český ráj byl Krajským soudem v Hradci Králové zapsán do obchodního rejstříku 29. března 2007 jako obecně prospěšná společnost se sídlem na adrese Antonína Dvořáka 335, 511 01 Turnov (adresa Městského úřadu Turnov).[4] Již v roce 2005 však byl Český ráj zařazen jako v pořadí 25. geopark do sítě evropských geoparků. Společně s Geoparkem Egeria patřil Geopark Český ráj k prvním dvěma českým geoparkům, kterým byl v roce 2010 udělen titul „národní geopark".[5] Jako člen evropské sítě geoparků se v roce 2015 stal Geopark Český ráj členem sítě globálních geoparků UNESCO a od listopadu uvedeného roku nese oficiální označení Český ráj – Globální geopark UNESCO.[2]

Geografie a geologie

Geopark Český ráj zahrnuje rozsáhlou oblast na území geomorfologických celků Ještědsko-kozákovský hřbet, Jičínská pahorkatina a Krkonošské podhůří, odpovídající svou rozlohou v podstatě tradičnímu vymezení krajiny, ztotožňované s pojmem Český ráj. Pokud jde o významnější sídla, území geoparku je zhruba určeno prostorem mezi městy Mnichovo Hradiště, Sobotka, Turnov, Železný Brod, Nová Paka, Jilemnice a Jičín.[2] Hranice geoparku a tudíž i jeho rozloha se v roce 2015 rozšířily poté, kdy se k tomuto projektu připojilo město Jičín s přilehlým okolím.[6] V prosinci 2020 schválila Rada globálních geoparků UNESCO rozšíření Geoparku UNESCO Český ráj o území na Mnichovohradišťsku, Novopacku a Železnobrodsku na současných 833 km².

Z geologického hlediska je Český ráj nejen krajinou pískovcových skalních oblastí a skalních měst coby pozůstatků usazenin někdejšího křídového moře, ale také krajinou dávných sopek.[7] Většina z nich, jako například Trosky, bývalá sopka tzv. strombolského typu, či Vyskeř nebo Zebín u Jičína, byla aktivní v třetihorním období miocénu v době před cca 17 až 16 milióny let. Bývalými sopkami jsou i Kozákov a Prackov, které však byly činné až v pozdější době.[8] Na území geoparku je evidováno na 200 pozoruhodných geologických a mineralogických lokalit.[9]

Poslání

Geopark Český ráj byl založen jako obecně prospěšná společnost v duchu poslání geoparků, jejichž úkolem je nejen pečovat o uchování přírodního a historického dědictví, ale zároveň také podněcovat zájem lidí o toto dědictví, a to jak aktivním zapojením obyvatel obcí a měst v příslušném regionu, tak i vytvářením podmínek pro rozvoj šetrné turistiky v dané krajině.[4]

Odkazy

Reference

  1. Prohlížecí služba WMS-ZABAGED® [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-01-15]. Dostupné online. 
  2. a b c Geopark Český ráj [online]. AOPK ČR [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  3. Správa CHKO Český ráj [online]. AOPK ČR [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  4. a b Geopark Český ráj, o.p. s., IČO: 27511774 [online]. [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  5. BÍLÁ, Martina. Český ráj a Egeria jsou národními geoparky [online]. Český rozhlas, 2010-06-9 [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  6. KUČERA, Tomáš. Sopky u Jičína zaujaly UNESCO. 5 plus 2, Hradecko a Jičínsko [online]. 2015-06-05 [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  7. RAPPRICH, Vladislav; SKÁCELOVÁ, Zuzana; VALENTA, Jan. Geofyzikální výzkum tvaru vulkanických těles v oblasti mezi Jičínem a Turnovem (Český ráj) [online]. Praha: Česká geologická služba, 2010 [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  8. HOŘENÍ, Jaroslav. Sopky v Českém ráji se dochovaly dodnes, ukázal nejnovější výzkum. idnes.cz [online]. 2011-12-22 [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 
  9. Geoturismus. Mapa geoturistických cílů. Seznam lokalit [online]. Turnov: Geopark Český ráj [cit. 2017-01-25]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Typická silueta hradu Trosky při pohledu z vyhlídky na Boreckých skalách.jpg
Fotografie z mého archivu hradu Trosky z vyhlídky na Boreckých skalách.