George Hamilton-Gordon

George Hamilton-Gordon
4th Earl of Aberdeen.jpg
Premiér Spojeného království
Ve funkci:
19. prosinec 1852 – 30. leden 1855
PanovníkViktorie
PředchůdceEdward Smith-Stanley
NástupceHenry Temple
Stranická příslušnost
ČlenstvíKonzervativní strana

Narození28. leden 1784
Edinburgh
Úmrtí14. prosinec 1860
Londýn
Místo pohřbeníLondýn
ChoťLady Catherine Hamilton (1805–1812)
Harriet Hamilton Gordon, Countess of Aberdeen (1815–1833)
RodičeGeorge Gordon a Charlotte Baird
DětiGeorge Hamilton-Gordon, 5th Earl of Aberdeen
Arthur Hamilton-Gordon, 1st Baron Stanmore
Lady Jane Hamilton-Gordon
Lady Charlotte Hamilton-Gordon
Lady Alice Hamilton-Gordon
unnamed Gordon, Lord Haddo
Alexander Hamilton-Gordon
Frances Hamilton-Gordon
Douglas Hamilton-Gordon
PříbuzníRobert Gordon, William Gordon a Alexander Gordon (sourozenci)
Katherine Eliza, George Hamilton-Gordon, 6th Earl of Aberdeen, John Hamilton-Gordon, 1. markýz z Aberdeenu[1], Harriet Gordon, Mary Gordon a James Henry Gordon[2] (vnoučata)
Alma materSt John's College, Cambridge
Profesepolitik a diplomat
Náboženstvíprotestantismus
Oceněníčlen Královské společnosti
Fellow of the Society of Antiquaries of Scotland
společník Edinburské královské společnosti
Podvazkový řád
PodpisGeorge Hamilton-Gordon, podpis
CommonsGeorge Hamilton-Gordon, 4th Earl of Aberdeen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

George Hamilton-Gordon, 4. hrabě z Aberdeenu, (28. leden 178414. prosinec 1860) byl britský státník pocházející ze Skotska, člen strany Toryů, který v letech 18521855 vykonával funkci premiéra.

Životopis

Narodil se 28. ledna 1784 jako nejstarší syn Geroge Gordona, lorda Haddo, a jeho manželky Charlotte. Po smrti jeho rodičů (otec 1791, matka 1795) byl svěřen do péče Henryho Dundase. Studoval na škole v Harrow a poté na St John's College v Cambridgi.

Po smrti svého dědečka roku 1801 zdědil titul hraběte z Aberdeenu a procestoval celou Evropu. Po návratu do země roku 1805 se oženil s Catherine Elizabeth a v prosinci se stal zástupcem Skotska ve Sněmovně lordů.

Roku 1812 byl jmenován mimořádným velvyslancem ve Vídni, kde v říjnu 1813 podepsal mírovou dohodu mezi Británií a Rakouskem. Byl jedním ze zástupců Británie na kongresu v Chatillonu v únoru 1814 a na jednáních, která vedla k uzavření pařížské mírové smlouvy v květnu téhož roku. Po návratu do země byl jmenován vikomtem a členem tajné rady. V následujících třinácti letech zastával méně významné politické funkce.

V červnu 1828 se stal ministrem zahraničí ve Wellesleyho vládě, ale spolu s ním z důvodu nesouhlasu s reformou volebních obvodů odstoupil. Ve vládě Roberta Peela vykonával funkci ministra války a kolonií a později i ministra zahraničí. V té době přispěl k urovnání sporů se Spojenými státy americkými týkajícími se vytyčení hranic na severovýchodě a v Oregonu a pracoval na zlepšení vztahů s Francií. Spolu s Peelem rezignoval po prosazení zrušení cla na obilí. Po Peelově smrti se stal vůdčí postavou jeho následovatelů (označovaných jako peelité).

V prosinci 1852 se stal předsedou koaliční vlády vytvořené spojenectvím Whigů a stoupenců bývalého premiéra Roberta Peela. I když byly názory na volný obchod a vnitrostátní reformy stejné, postoje k zahraničí byly v rámci vlády odlišné. Na nátlak některých ministrů zapojil zemi do Krymské války na straně Osmanské říše. Tato válka ale skončila pro Británii neúspěchem. Poté, co byly zveřejněny podrobnosti o chybách ve vedení tohoto válečného konfliktu, John Russell rezignoval. V lednu 1855 byla vytvořena komise pro vyšetření postupu ve válce, což Gordon pochopil jako vyjádření nedůvěry a rezignoval také.

Gordon zemřel 14. prosince 1860 v Londýně a byl pohřben v rodinné hrobce u Stanmore.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku George Hamilton-Gordon, 4th Earl of Aberdeen na anglické Wikipedii.

  1. Kindred Britain.
  2. Darryl Roger Lundy: The Peerage.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

George Hamilton-Gordon, 4th Earl of Aberdeen Signature.svg
George Hamilton-Gordon, 4th Earl of Aberdeen's signature.
4th Earl of Aberdeen.jpg
An engraving of George Hamilton-Gordon, 4th Earl of Aberdeen (28 January 1784 – 14 December 1860). A facsimile signature "Aberdeen" is featured below the title.
Royal Coat of Arms of the United Kingdom (HM Government).svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal Coat of Arms of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in the style used by the Government of Queen Elizabeth II from 1952 to 2022 (as used in all places except Scotland).
Quarterly, First and Fourth Gules three lions passant guardant in pale Or armed and langued Azure (for England), Second quarter Or a lion rampant within a double tressure flory counter-flory Gules (for Scotland), Third quarter Azure a harp Or stringed Argent (for Ireland), the whole surrounded by the Garter; for a Crest, the imperial crown Proper; for Supporters, dexter a lion rampant guardant Or crowned as the Crest, sinister a unicorn Argent armed, crined and unguled Proper, gorged with a coronet Or composed of crosses patée and fleurs de lys a chain affixed thereto passing between the forelegs and reflexed over the back also Or; Motto 'Dieu et mon Droit’ ('God and my Right') below the shield.
  • PINCHES, J.H & R.V., The Royal Heraldry of England, 1974, Heraldry Today.