George N. Barnard

George N. Barnard
George Norman Barnard.jpg
Narození23. prosince 1819
Coventry
Úmrtí4. února 1902 (ve věku 82 let)
Cedarville
Povolánífotograf
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pobořené domy v Atlantě po bitvě za Atlantu, albuminový tisk, 1866, digitální retuš
Obrana konfederace, Manassas, 1862

George N. Barnard (23. prosince 1819 Coventry, Connecticut4. února 1902) byl americký fotograf známý především svými snímky z americké občanské války.

Život a dílo

Narodil se 23. prosince v roce 1819 v Coventry jako syn Normana a Grace Badger Barnardových. Během svého dětství žil na různých místech po celé zemi, včetně jihu. Po otcově smrti v roce 1826 se Barnard a jeho rodina přestěhovali do New York City. Později žil se svou sestrou v Gallatinu v Tennessee, ale v roce 1842 se vrátil do New Yorku a vzal si za manželku v roce 1843 Sarah Jane Hodgesovou, se kterou měli dvě děti, dceru Mary Grace a syna, který zemřel již v dětství. V New Yorku pracoval v roce 1845 nejdříve jako hoteliér, po roce si otevřel vlastní daguerrotypické fotografické studio, dodnes však není známo, kde fotografii vystudoval.

Po vypuknutí občanské války byl Barnard posílán fotografovat na různá místa ve Virginii, včetně Harper Ferry v Západní Virginii, Bull Runu a Yorktownu a stejně tak pracoval v okolí města Washingtonu.

Fotografická kariéra

Jeho snímky z 5. července 1853, na kterých zdokumentoval požár v mlýnu v Oswegu, se dnes považují za první zpravodajské fotografie a Barnard za jednoho ze zakladatelů fotožurnalistiky. Ve stejném roce si otevřel studio v Syrakusách, kde kromě daguerrotypií dělal ambrotypie a nakonec ferrotypie. Poté, co prodal studio v roce 1857, se specializoval na kartografii a lexikon míst státu New York. O dva roky později začal pracovat znova jako fotograf, spolupracoval s Timothy H. O'Sullivanem, Alexandrem Gardnerem a dalšími asistenty slavného fotografa Mathew Bradyho v New York City. Barnard byl u Bradyho zaměstnán v době, kdy se vzhledem k hrozbě občanské války obzvláště zvýšila poptávka po portrétech vojáků.

Jakmile válka začala, Barnard fotografoval mnoho významných bitev a míst. V roce 1863 byl angažován armádou Cumberland, aby vytvořil v Nashville v Tennessee kopie map a fotograficky zdokumentoval krajinu. O rok později spolu s generálem Williamem Tecumsehem Shermanem dokumentoval bitvu za Atlantu a následný pochod k moři. Závěr jeho válečné fotografie představují obrazy Columbie a Charlestonu, Jižní Karolína a představuje jeho 61 nejslavnějších fotografií, které publikoval v roce 1866 ve své knize Photographic Views of the Sherman Campaign.

Po válce pracoval v Syrakusách a v Charlestonu, pak se odstěhoval do Chicaga, kde jeho ateliér padl za oběť plamenům během velkého požáru Chicaga v roce 1871. Pak se v období 1873 až 1880 znovu usadil v Charlestonu. Nicméně i pak se stěhoval, tentokrát do Henrietty v New Yorku, kde si v roce 1881 vzal svou druhou manželku Emmu Chapin Gilbertovou. Našel si práci u společnosti Eastman Kodak Company v Rochesteru, kde pracoval na novém suchém želatinovém procesu. Avšak i v dalších několika letech se několikrát stěhoval. Nejdříve se s rodinou přestěhoval do Painesville, Ohio, poté na Gadsden, Alabama před rokem 1893 se stěhoval na farmu v Cedarvale, New York. Zde Barnard trávil své stáří a ještě vydělával vytvářením portrétů.

Zemřel 4. února 1902 a byl pohřben na hřbitově u Syrakus.

George N. Barnard: Pohled z hory Lookout Mountain na Tennessee, albuminová fotografie, únor 1864

Galerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

AtlantaNegroSalesLOC.jpg
Scene in Whitehall Street, Atlanta, Georgia, 1864. Note building with sign reading "Auction & Negro Sales", a slave trade business. Photograph of the War in the West. These photographs are of Sherman in Atlanta, September-November, 1864. After three and a half months of incessant maneuvering and much hard fighting, Sherman forced Hood to abandon the munitions center of the Confederacy. Sherman remained there, resting his war-worn men and accumulating supplies, for nearly two and a half months. During the occupation, George N. Barnard, official photographer of the Chief Engineer's Office, made the best documentary record of the war in the West; but much of what he photographed was destroyed in the fire that spread from the military facilities blown up at Sherman's departure on November 15.
Confederate fortifications at Manassas, Virginia.jpg
Confederate fortifications at Manassas, VA. Stereograph taken by George N. Barnard in Marh 1862
George Norman Barnard.jpg
George Norman Barnard, albumen print, self portrait
Sherman railroad destroy.jpg
Title: Atlanta, Georgia. Sherman's men destroying railroad

Call Number: LC-B811- 3630[P&P]

Reproduction Number: LC-DIG-cwpb-03391 (digital file from original neg. of variant) LC-DIG-cwpb-03394 (digital file from original neg. of variant) No known restrictions on publication.

Medium: 2 negatives : glass, stereograph, wet collodion.
Nashville fortified bridge.jpg
Original caption "The fortified bridge over the Cumberland River on the Louisville and Nashville R. R. [Stereograph]" and "Boy on horse below the fortified bridge over the Cumberland River on the Louisville and Nashville R. R."
Ruins in Columbia, South Carolina - NARA - 533428.jpg
  • Scope and content: On February 17, 1865, in the last months of the Civil War, much of Columbia was destroyed by fire while being occupied by Union troops under the command of General William Tecumseh Sherman.
  • Columbia, South Carolina in the American Civil War.
  • General notes: Use War and Conflict Number 246 when ordering a reproduction or requesting information about this image.
Atlanta roundhouse ruin3.jpg
Atlanta, Georgia shortly after the end of the American Civil War showing the city's railroad roundhouse in ruins. Albumen print.
Signature of George N. Barnard.png
Signature of George N. Barnard