Geotextilie

Vzorky geotextilií vyrobené různými technologiemi

Geotextilie je plošný nebo trojrozměrný, propustný, polymerní (syntetický nebo přírodní) materiál vyrobený textilními postupy, používaný v kontaktu se zeminou a/nebo jinými materiály při využití v geotechnice a stavebním inženýrství.[1] [2]

Vlastnosti geotextilií a způsoby výroby

K nejdůležitějším vlastnostem patří: pevnost v tahu (příp. v tlaku), odolnost proti plísním, bakteriím, chemikáliím, příp. proti ultrafialovému záření. V závislosti na předpokládaném použití textilie se ovlivňují (v mnoha variantách) tyto vlastnosti, zejména:

Historie 

Geotextilie byla původně vynalezena jako alternativa k filtrům využívajícím zemní granuláty. Dodnes je často využívána právě pro své filtrační vlastnosti. K prvním využití ve stavebnictví došlo v padesátých letech Robertem Barettem, který geotextilie používal při výrobě prefabrikovaných betonových mořských hrází a následně při zpevňování břehů právě pomocí těchto betonových bloků. Barett používal nejčastěji tkané textilie z umělých vláken, které byly tkané do mřížky s relativně velkým množství oček. Nejčastěji zmiňoval potřebu adekvátní propustnosti vody a současně zadržování půdy, což jsou vlastnosti, kterými se geotextilie vyznačují dodnes. 

Hlavní způsoby použití

Podle určení, resp. účinků geotextilií se obvykle rozlišují:

  • Separační geotextilie – zamezuje promíchání rozdílných vrstev s odlišnými funkcemi, mezi kterými je uložena.
  • Ochranná geotextilie – chránící hydroizolační vrstvu.
  • Filtrační geotextilie – vrstva omezující vyplavování částic jedné sypké vrstvy do jiné při průtoku vody, ale nezabraňující pohybu vody.
  • Zpevňovací geotextilie – umožňuje stabilizaci zemního tělesa (přenáší tahová napětí) nebo podloží staveb. Přidává se do zemního tělesa v několika vrstvách (vzdálených 0,3 až 0,5 m) nebo mezi zemní těleso a tzv. konstrukční vrstvu.
  • Drenážní geotextilie – odvádí vodu z povrchu podloží a umožňuje ve své rovině odvádět vodu ze svého okolí.

Mezi nejčastější využití pak patří obor civilního inženýrství, kam řadíme nejčastěji stavebnictví a práci s půdou. V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu. Geotextilie jsou též používané při stavbě v bažinatých oblastech a při odvodňování, často spojované s využitím drenážních trubek. V případě zpevňování půdy se pak jedná o zásahy proti erozi, kde geotextilie pomáhají snížit povrchové napětí, a tím zvýšit odolnost půdy vůči vyplachování a vznikající erozi půdy působením vody.

Využití při ochraně proti erozi půdy

Geotextilie pomáhají chránit půdu proti splavování a vyplachování živin a malých částic. Pomáhají tak při zpevňování namáhaných svahů nebo při přehrazení různých druhů zeminy. Příkladem může být oddělování zemědělské půdy od pouštního písku v subsaharské Africe. Proti vyplachování mořským vlnobitím jsou pak chráněna i celá pobřeží. V tomto případě se používají vaky z geotextilie, které jsou plněné pískem a staví se mezi podloží pobřeží a hladinu mořské vody. 

Další využití geotextilie pak patří výstavbě plotů proti prašnosti, kdy se geotextilie věší na běžný plot z pletiva. Tyto ploty se hojně využívají na popílkových skládkách nebo při demolicích budov.

Geotextilie z přírodních materiálů

Alternativou k synteticky vyráběným geotextiliím může být geotextilie vyrobená z kokosového vlákna. Tento typ geotextilie je vysoce pevný a v přírodě pak i přirozeně rozložitelný, což dává příležitost ke krátkodobému zpevnění podloží například při výsadbě dřevin na břehu řek. Doba rozkladu je závislá na použité gramáži geotextilie, zpravidla trvá 3 až 5 let.

Galerie geotextilií

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Geotextile na anglické Wikipedii.

  1. Definice geotextilie [online]. 2021 [cit. 2021-08-26]. Dostupné online. 
  2. Hodnocení vlastností netkaných geotextilií [online]. TU Liberec, 2007-01-04 [cit. 2021-08-26]. Dostupné online. 
  3. Definition of Geotextile [online]. Ningyo, 2021 [cit. 2021-08-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. MÜLLER, W. W.; SAATHOFF, F. Geosynthetics in geoenvironmental engineering. Science and Technology of Advanced Materials. 2015, s. 034605. DOI 10.1088/1468-6996/16/3/034605. PMID 27877792. Bibcode 2015STAdM..16c4605M. (anglicky) 

Literatura

  • Loy: Chemiefasern für technische Textilprodukte, Deutscher Fachverlag 2008, ISBN 978-3-86641-197-5, str. 228-238
  • Denninger: Lexikon Technische Textilien, Deutscher Fachvelag Frankfurt/Main 2009, ISBN 978-3-86641-093-0, str. 151-152

Média použitá na této stránce

Geotextil-02-by-RalfR.jpg
Autor: Ralf Roletschek (talk), Licence: GFDL 1.2
Geotextil als Böschungssicherung; Auffahrt zum Waldcampus
Geotextil.jpg
Autor: Michael Wolf, Licence: CC BY 2.5
Geotextil zur Erosionssicherung einer Böschung
Geotextile-GSI.JPG
Picturs of geotextiles
Geofunctioncollage-clean.PNG
Autor: Grahams Child modified by Eurico Zimbres, Licence: CC BY-SA 3.0

Collection of illustrations showing the basic functions of geosynthetics

G=Geotextile; 1=Protection/Erosion control; 2=Barriet; 3=Filtration; 4=Reinforcement; 5=Drainage; 6=Separation
Kliffende, Island Sylt, 1999.jpg
Autor: V Frenzel, Licence: CC BY 3.0
Island Sylt, 1999. Geotextile sand cushions successfully defended the historic house 'Kliffende' against storms, which strongly eroded the cliffs on the north and south sides of the sand cushion barrier. (Source: V Frenzel, Sylt-Picture.) (Nickels H and Heerten G 2000 Objektschutz Haus Kliffende Hansa 137 72–5)