Geotextilie
Geotextilie je plošný nebo trojrozměrný, propustný, polymerní (syntetický nebo přírodní) materiál vyrobený textilními postupy, používaný v kontaktu se zeminou a/nebo jinými materiály při využití v geotechnice a stavebním inženýrství.[1] [2]
Historie
Za první geotextilie jsou považovány tkané rohože z různých rostlinných materiálů používané už před 3000 lety např. v Babylónu nebo v Číně na zpevnění zdiva různých staveb. Geotextilie z umělých vláken se začaly vyrábět v 50. letech 20. století nejdříve v Nizozemsku na ochranu proti zaplavení. Brzy nato přišly první syntetické výrobky z USA, z Evropy a Asie s použitím i na jiné účely.[3] V roce 2012 byla zaznamenána celosvětová spotřeba 1,4 miliardy m2 geotextlií (Ø 0,75 USD/m2),[4] z toho cca 67 % netkaných a 25 % tkanin. V roce 2018 se odhadoval celosvětový výnos z prodeje geotextilií na 4,1 miliardy USD.[3]
Vlastnosti geotextilií a způsoby výroby
K nejdůležitějším vlastnostem patří: pevnost v tahu (příp. v tlaku), odolnost proti plísním, bakteriím, chemikáliím, příp. proti ultrafialovému záření. V závislosti na předpokládaném použití textilie se ovlivňují (v mnoha variantách) tyto vlastnosti, zejména:
- výběrem vlákenné suroviny
- z přírodních vláken (juta, konopí aj)
- z umělých vláken (polypropylenu, skleněných vláken) ve formě filamentů, příze ze staplových vláken nebo z fóliových pásků
- Geotextilie se podílejí asi 60 % na geosyntetikách (40 % jsou membrány, mříže, kompozity, pěna aj)[4]
- výrobní technologií – geotextilie jsou tkané, pletené nebo netkané textilie, často laminované nebo zpracované jako výztuže kompozitů[5]
Hlavní způsoby použití
Podle určení, resp. účinků geotextilií se obvykle rozlišují:
- Separační geotextilie – zamezuje promíchání rozdílných vrstev s odlišnými funkcemi, mezi kterými je uložena.
- Ochranná geotextilie – chránící hydroizolační vrstvu.
- Filtrační geotextilie – vrstva omezující vyplavování částic jedné sypké vrstvy do jiné při průtoku vody, ale nezabraňující pohybu vody.
- Zpevňovací geotextilie – umožňuje stabilizaci zemního tělesa (přenáší tahová napětí) nebo podloží staveb. Přidává se do zemního tělesa v několika vrstvách (vzdálených 0,3 až 0,5 m) nebo mezi zemní těleso a tzv. konstrukční vrstvu.
- Drenážní geotextilie – odvádí vodu z povrchu podloží a umožňuje ve své rovině odvádět vodu ze svého okolí.
Mezi nejčastější využití pak patří obor civilního inženýrství, kam řadíme nejčastěji stavebnictví a práci s půdou. V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu. Geotextilie jsou též používané při stavbě v bažinatých oblastech a při odvodňování, často spojované s využitím drenážních trubek. V případě zpevňování půdy se pak jedná o zásahy proti erozi, kde geotextilie pomáhají snížit povrchové napětí, a tím zvýšit odolnost půdy vůči vyplachování a vznikající erozi půdy působením vody.
Využití při ochraně proti erozi půdy
Geotextilie pomáhají chránit půdu proti splavování a vyplachování živin a malých částic. Pomáhají tak při zpevňování namáhaných svahů nebo při přehrazení různých druhů zeminy. Příkladem může být oddělování zemědělské půdy od pouštního písku v subsaharské Africe. Proti vyplachování mořským vlnobitím jsou pak chráněna i celá pobřeží. V tomto případě se používají vaky z geotextilie, které jsou plněné pískem a staví se mezi podloží pobřeží a hladinu mořské vody.
Další využití geotextilie pak patří výstavbě plotů proti prašnosti, kdy se geotextilie věší na běžný plot z pletiva. Tyto ploty se hojně využívají na popílkových skládkách nebo při demolicích budov.
Geotextilie z přírodních materiálů
Alternativou k synteticky vyráběným geotextiliím může být geotextilie vyrobená z kokosového vlákna. Tento typ geotextilie je vysoce pevný a v přírodě pak i přirozeně rozložitelný, což dává příležitost ke krátkodobému zpevnění podloží například při výsadbě dřevin na břehu řek. Doba rozkladu je závislá na použité gramáži geotextilie, zpravidla trvá 3 až 5 let.
Galerie geotextilií
- Osnovní pletenina pro erozní ochranu svahu
- Netkaná textilie na zpevnění svahu
- Geokompozit (hať): Mříž z rákosu svázaná s geotkaninou (na řece Hollandse IJssel 2014)
- Schematické znázornění účinků geotextilií
- Stroj na kladení geokompoziních rohoží (nizozemské pobřeží 1982)
- Výroba geotkaniny z kokosové příze (Filipíny 2017)
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Geotextile na anglické Wikipedii.
- ↑ Definice geotextilie [online]. 2021 [cit. 2021-08-26]. Dostupné online.
- ↑ Hodnocení vlastností netkaných geotextilií [online]. TU Liberec, 2007-01-04 [cit. 2021-08-26]. Dostupné online.
- ↑ a b An Overview of Geotextiles [online]. Iris Publishers, 2020-01-08 [cit. 2024-10-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ a b Geosynthetics in geoenvironmental engineering [online]. Science and Technology of Advanced Materials, 2015-05-08 [cit. 2024-10-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Definition of Geotextile [online]. Ningyo, 2021 [cit. 2021-08-26]. Dostupné online. (anglicky)
Literatura
Média použitá na této stránce
Autor: Rijkswaterstaat Deltadienst, Licence: CC BY 3.0 nl
Ponton voor het plaatsen van bodembesshermingsmatten onder de Oosterscheldekering en simultaan opschonen van de ondergrond onder deze matten
Autor: Ralf Roletschek (talk), Licence: GFDL 1.2
Geotextil als Böschungssicherung; Auffahrt zum Waldcampus
Autor: Michael Wolf, Licence: CC BY 2.5
Geotextil zur Erosionssicherung einer Böschung
Picturs of geotextiles
Autor: Grahams Child modified by Eurico Zimbres, Licence: CC BY-SA 3.0
Collection of illustrations showing the basic functions of geosynthetics
Autor: Judgefloro, Licence: CC0
Coconut husk fibers Coconut husk Coconet (coconut geotextile) Elias Aldana, Las Piñas City Coconet Factory Elias Aldana, Las Piñas City Parol Center; Ilaya Elementary School, Las Piñas City; Tramo Street, Las Piñas City; Elias Aldana, Las Piñas City Coconet Factory; Tramo Road in Barangays Barangays Elias Aldana 14°28'42"N 120°58'34"E Ilaya 14°28'37"N 120°58'46"E from Manuyo Uno (Las Piñas) 14°28'52"N 120°59'9"E Las Piñas along Diego Cera Avenue to Elpidio Quirino Avenue to Roxas Boulevard, Radial Road 2 from Baclaran LRT station (Note: Judge Florentino Floro, the owner, to repeat, Donor Florentino Floro of all these photos hereby donate gratuitously, freely and unconditionally Judge Floro all these photos to and for Wikimedia Commons, exclusively, for public use of the public domain, and again without any condition whatsoever).
© S.J. de Waard / CC-BY-SA-4.0 (via Wikimedia Commons)
Zinkstuk voor de Hollandse IJssel bij de nieuwe Julianasluis in Gouda.