Gerstenberg (Šluknovská pahorkatina)

Gerstenberg
Pohled na Gerstenberg z Poustevníku
Pohled na Gerstenberg z Poustevníku

Vrchol533 m n. m.
Prominence52 m ↓ sedlo s Ungerbergem
Izolace1,9 km → Ungerberg
SeznamyVrchy Šluknovské pahorkatiny #13
Poloha
SvětadílEvropa
StátNěmeckoNěmecko Německo
ČeskoČesko Česko
PohoříŠluknovská pahorkatina /
Západní hornolužická vrchovina[1]
Souřadnice
Typhřbet
Horninadvojslídý a lužický granodiorit
PovodíSebniceLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gerstenberg (česky doslovně Ječný vrch) je 533 m[2] vysoký vrch na území města Neustadt in Sachsen (místní část Rugiswalde) v zemském okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory v Sasku.

Charakteristika

Vrch leží v německé části Šluknovské pahorkatiny (Lausitzer Bergland) a její mesogeochoře Západní hornolužická vrchovina (Westliches Oberlausitzer Bergland). Hřbet se táhne v severozápadním až jihovýchodním směru a na jižním úpatí navazuje Západolužická pahorkatina a vrchovina. Část svahů zasahuje na území měst Sebnitz a Dolní Poustevna a východně od vrcholu prochází česko-německá státní hranice. Geologické podloží tvoří jemně až středně zrnitý dvojslídý granodiorit, který ve vrcholové části a na jižním svahu doplňuje lužický granodiorit, který zde byl těžen.[3][4] Při vrcholu stojí kamenný trinagulační sloup z roku 1865. Po severním svahu prochází žlutě značená turistická stezka spojující Dolní Poustevnu s Ungerbergem (538 m), která využívá historické Solné stezky (Salzstraße). Přes jižní a západní svahy procházejí modře a červeně značené turistické stezky a cyklostezka. Většina vrchu je zalesněná, převažuje monokultura smrku ztepilého (Picea abies). Na severním svahu se nachází lyžařská sjezdovka Skiclub und Skilift Rugiswalde. Po jižním svahu a úpatí prochází železniční trať Budyšín – Bad Schandau. Na západním svahu pramení Goldbach, přítok Schönbachu, který náleží k povodí Sebnice a úmoří Severního moře.

Odkazy

Reference

  1. FDZ Naturräume in Sachsen [online]. IÖR-Forschungsdatenzentrum [cit. 2025-02-16]. Dostupné online. (německy) 
  2. Topographische Karte Sachsen 1 : 10 000 [online]. Staatsbetrieb Geobasisinformation und Vermessung Sachsen [cit. 2024-11-28]. Dostupné online. (německy) 
  3. Geologická mapa 1 : 25 000 [online]. Česká geologická služba [cit. 2024-11-27]. Dostupné online. 
  4. Geologische Karte Sachsen 1 : 50 000 [online]. Staatsbetrieb Geobasisinformation und Vermessung Sachsen [cit. 2024-11-27]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Gerstenberg 01.jpg
Autor: Gumideck, Licence: CC BY-SA 4.0
Gerstenberg v německé části Šluknovské pahorkatiny