Gigantomachie

Dionýsos bojující s gigantem – motiv na červenofigurové attické peliké, kolem 460 př. n. l., Louvre

Gigantomachie (z řečtiny γιγαντo-μαχια, válka gigantů) je jedna z epizod kosmogonie v rámci řecké mytologie a zároveň oblíbený motiv antického řeckého a helénistického umění.

Mýtus

Zeus uvěznil poražené Titány do Tartaru. Jejich matka, Gaia, která byla z porážky Titánů nešťastná, tak poslala do boje proti Olympanům své děti, Giganty. Darovala jim rostlinu, která způsobovala, že byli neviditelní pro střely bohů. Zeus a olympští bohové se spojili s Héraklem a boj nakonec skončil jejich vítězstvím.

Metaforické užití

Platón v dialogu Sofistés označuje spor mezi příznivci a odpůrci nauky o idejích jako „válku gigantů o bytí“ (γιγαντομαχία περὶ τῆς οὐσίας).

Gigantomachie v umění

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gigantomachie na francouzské Wikipedii.


Literatura

  • Vian, Francis. „La Guerre des Géants. Le Mythe avant l'époque hellénistique“ in L'Année sociologique, 3. ročník (1952), Paříž, 1955, str. 440-443.
  • Kerényi, Karl. Die Mythologie der Griechen - Die Götter- und Menschheitsgeschichten. Mnichov, 1994. ISBN 3-423-30030-2

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Zeus Otricoli Pio-Clementino Inv257.jpg
So-called “Zeus of Otricoli”. Marble, Roman copy after a Greek original from the 4th century.
Dionysos Giant Louvre G434.jpg
Dionysos fighting the Giant Eurytos during the Gigantomachy. Detail from a red-figure Attic pelike, ca. 460 BC. From Nola.
Pergamonmuseum - Antikensammlung - Pergamonaltar 22 detail.jpg
Autor: Claus Ableiter, Licence: CC-BY-SA-3.0
Pergamonmuseum Berlin, Pergamonaltar, Gigantomachie, Die drei Moiren (Schicksalgöttinnen) erschlagen mit Bronzekeulen die Giganten Agrios und Thoas, The moirs struck Agrios and Thoas while gigantomachy