Giovanni Tadolini

Giovanni Tadolini
Základní informace
Rodné jménoGiovanni Gaetano Gioacchino Tadolini
Narození18. října 1789
Bologna
Úmrtí29. listopadu 1872 (ve věku 83 let)
Bologna
Místo pohřbeníhřbitov boloňské kartouzy
Žánryopera
Povoláníhudební skladatel, dirigent, hudební pedagog, Maestro a učitel
Manžel(ka)Eugenia Tadoliniová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giovanni Tadolini (Giovanni Gaetano Gioacchino, 18. října 1789 Bologna29. listopadu 1872 tamtéž) byl italský hudební skladatel, dirigent a hudební pedagog.

Život

Narodil se v Bologni. Jeho otec byl malířem a varhaníkem. U něj získal základní hudební vzdělání. Měl šest sourozenců. Bratr Giuseppe se stal profesorem kontrabasu a violoncella u Modenského dvora a další bratr, Antonio, působil jako vyhledávaný ladič klavírů. Studoval zpěv u Mattea Babiniho a skladbu u Stanislava Matteiho na Liceo Musicale (nyní Conservatorio Giovanni Battista Martini). Mezi jeho další učitele patřili Angelo Tessei a Luigi Palmerini. Během studia se seznámil s Gioachinem Rossinim, který byl pouze o tři roky starší.

V roce 1810 odešel do Paříže, kde pracoval jako korepetitor a sbormistr v Théâtre Italien. Příležitostně komponoval árie do melodramat uváděných v divadle a písně pro koncertní provedení. Po obsazení Paříže ruskými a rakouskými armádami, se v roce 1814 vrátil do Itálie. Stal se dirigentem a sbormistrem v městském divadle Teatro Comunale di Bologna. Jako operní skladatel úspěšně debutoval v Teatro San Moisè Benátkách operou Le bestie in uomini na libreto Angela Anèlliho. I další jeho opery měly u obecenstva úspěch.

V roce 1825 byl jmenován kapelníkem katedrály sv. Petra. V této funkci setrval i přes častou nepřítomnost až do své smrti. Hudební archiv katedrály obsahuje více než dvě stě jeho sakrálních skladeb, z nichž mnohé ještě nejsou ani katalogizovány. Rovněž byl přijat za člena Bolognské filharmonické akademie.

Eugenia Tadolini

V roce 1827 se oženil se svou žačkou, sopranistkou Eugenií Savoraniovou, která se pod jménem Eugenia Tadolini stala jednou z nejoblíbenějších zpěvaček počátku století. V roce 1829 se vrátil do Paříže a znovu i se svou ženou působil v Théâtre-Italien. Manželství skončilo rozvodem v roce 1834.

Do Bologni se vrátil v roce 1839. Založil a řídil pěveckou školu. V jejím čele stál až do své smrti. V posledních desetiletích svého života byl postižen vážnou oční chorobou. Zemřel v Bologni 29. listopadu 1872 a byl pohřben na hřbitově Certosa di Bologna.

Dílo

Tadolini zkomponoval 8 oper a velké množství sakrální hudby včetně kantát a oratorií. Je rovněž autorem mnoha symfonií, sonát, písní a jiné komorní hudby. Dnes je znám hlavně jako spoluautor Rossiniho Stabat Mater. Dílo rozpracoval Rossini, ale vážně onemocněl. Nedokončené skladby se v roce 1833 ujal Tadolini a doplnil šest částí. Když se však později Rossini uzdravil, nahradil všechny části zkomponované Tadolinim svými. Premiéra této verze se uskutečnila v pařížském Théâtre-Italien 7. 1. 1842.

Opery

Literatura

  • Ambìveri, Corrado: Operisti minori dell'800 italiano, Gremese Editore, 1998. ISBN 88-7742-263-7
  • Ashbrook, William: Donizetti and His Operas, Cambridge University Press, 1983. ISBN 0-521-27663-2
  • Fétis, François-Joseph: "Tadolini, Giovanni", in Biographie universelle des musiciens et bibliographie génèrale de la musique], Volume 8, Firmin-Didot, 1865

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Eugenia Tadolini 2.jpg
Portrait of Eugenia Tadolini