Celkový vítězItálie Fausto Bertoglio (ITA)
Trikoty
Vítěz bodovací soutěžeBelgie Roger De Vlaeminck (BEL)
Nejlepší vrchařŠpanělsko Andrés Oliva (ESP)
Nejlepší týmBrooklyn

58. ročník cyklistického závodu Giro d'Italia se konal mezi 17. květnem a 7. červnem 1975. Závod dlouhý 3963 km vyhrál Ital Fausto Bertoglio z týmu Jolly Ceramica. Na druhém a třetím místě se umístili Španěl Francisco Galdós (KAS) a Ital Felice Gimondi (Bianchi–Campagnolo).[1]

Vítězem bodovací soutěže se stal Roger De Vlaeminck, jenž obhájil vítězství z předchozího ročníku. Vítězi vrchařské soutěže se stali 2 závodníci, a to týmoví kolegové ze sestavy KAS Andrés Oliva a Francisco Galdós. Tým Brooklyn vyhrál bodovací soutěž týmů.

Týmy

Na Giro d'Italia 1975 bylo pozváno celkem 9 týmů. Každý tým přijel s 19 jezdci, celkem tedy odstartovalo 90 jezdců. Do cíle v průsmyku Stelvio dojelo 70 jezdců. Na start měl původně nastoupit i tým Molteni s obhájcem vítězství Eddym Merckxem, ten však onemocněl na závodě Tour de Romandie a celý tým ještě před startem odstoupil ze závodu.[2]

Trasa a etapy

Trasa závodu byla odhalena 10. dubna 1975.[3] Trasa zahrnovala 2 půlené etapy a 2 individuální časovky. Organizátoři se také rozhodli zahrnout 1 den volna.

Etapy a vítězové
EtapaDatumTrasaVzdálenostTypVítěz
117. květnaMilan - Fiorano Modenese177 kmRovinatá etapaNorsko Knut Knudsen (NOR)
218. květnaModena - Ancona249 kmRovinatá etapaBelgie Patrick Sercu (BEL)
319. květnaAncona - Prati di Tivo175 kmHorská etapaItálie Giovanni Battaglin (ITA)
420. květnaTeramo - Campobasso258 kmHorská etapaBelgie Roger De Vlaeminck (BEL)
521. květnaCampobasso - Bari224 kmRovinatá etapaBelgie Rik Van Linden (BEL)
622. květnaBari - Castrovillari213 kmRovinatá etapaBelgie Roger De Vlaeminck (BEL)
7a23. květnaCastrovillari - Padula123 kmHorská etapaŠpanělsko Domingo Perurena (ESP)
7bPadula - Potenza80 kmHorská etapaBelgie Roger De Vlaeminck (BEL)
824. květnaPotenza - Sorrento220 kmHorská etapaItálie Marcello Osler (ITA)
925. květnaSorrento - Frosinone222 kmRovinatá etapaItálie Enrico Paolini (ITA)
1026. květnaFrosinone - Tivoli176 kmRovinatá etapaBelgie Roger De Vlaeminck (BEL)
1127. květnaŘím - Orvieto158 kmRovinatá etapaBelgie Roger De Vlaeminck (BEL)
1228. květnaChianciano Terme - Forte dei Marmi232 kmRovinatá etapaBelgie Patrick Sercu (BEL)
1329. květnaForte dei Marmi - Forte dei Marmi38 kmIndividuální časovkaItálie Giovanni Battaglin (ITA)
30. květnaDen odpočinku
1431. květnaIl Ciocco - Il Ciocco13 kmIndividuální časovkaItálie Fausto Bertoglio (ITA)
151. červnaIl Ciocco - Arenzano203 kmHorská etapaItálie Franco Bitossi (ITA)
162. červnaArenzano - Orta San Giulio193 kmRovinatá etapaItálie Fabrizio Fabbri (ITA)
17a3. červnaOmegna - Pontoglio167 kmRovinatá etapaBelgie Patrick Sercu (BEL)
17bPontoglio - Monte Maddalena46 kmHorská etapaItálie Wladimiro Panizza (ITA)
184. červnaBrescia - Baselga di Piné223 kmHorská etapaBelgie Roger De Vlaeminck (BEL)
195. červnaBaselga di Piné - Pordenone175 kmRovinatá etapaKolumbie Martín Emilio Rodríguez (COL)
206. červnaPordenone - Alleghe197 kmHorská etapaBelgie Roger De Vlaeminck (BEL)
217. červnaAlleghe - Stelvio186 kmHorská etapaŠpanělsko Francisco Galdós (ESP)

Průběžné pořadí

Průsmyk Stelvio byl Cima Coppi, nejvyšší bod trasy Gira d'Italia 1975.

Na Giru d'Italia byly 3 hlavní soutěže společně s týmovou soutěží. Celkové pořadí bylo kalkulována sčítáním časů dojezdů v etapách jednotlivých jezdců.[4] Jezdec s nejnižším výsledným časem je vítězem této soutěže a je považován za celkového vítěze závodu. Vedoucí jezdec této soutěže nosil růžový dres.

Body do bodovací soutěže bylo možné získat za dojezd mezi prvními v etapě, s více body za lepší umístění. Lídr této soutěže nosil fialový dres. Vrchařská soutěž byla třetí důležitou soutěží a její lídr nosil zelený trikot. V této klasifikaci byly body udíleny za dosažení vrcholu před ostatními jezdci. Každé hodnocené stoupání bylo klasifikováno jako první, druhé nebo třetí kategorie, s více dostupnými body na prémiích vyšší kategorie. Na Cimě Coppi, nejvyšším bodu trasy, bylo možné získat více bodů, než na ostatních prémiích první kategorie. Cima Coppi tohoto ročníku Gira byl průsmyk Stelvio. První jezdec, který dosáhl vrcholu Stelvia, byl Španěl Francisco Galdós.

Lídři soutěže týmů nenosili žádný speciální trikot. Tato soutěž byla kalkulována sčítáním všech bodů, které získali jezdci jednotlivých týmů na sprinterských prémiích, vrchařských prémiích nebo za dojezdy v etapách. Vedoucí tým byl ten s nejvyšším počtem bodů.

Existovaly zde další vedlejší soutěže, například soutěž Campionato delle Regioni. Tato soutěž byla náhradou za soutěž "traguardi tricolore", která probíhala v předchozích ročnících.[5] Lídr této soutěže nosil modrý dres s vertikálními barevnými pruhy v barvách italské vlajky.("maglia azzurra con banda tricolore verticale").