Globální povrchová teplota
Ve vědách o Zemi se globální povrchová teplota (GST), někdy se označuje jako globální průměrná povrchová teplota (GMST) nebo globální průměrná povrchová teplota) vypočítává zprůměrováním teplot moře a pevniny. V historii Země se střídala období globálního ochlazování a globálního oteplování.
Série spolehlivých měření globální teploty začaly v letech 1850–1880. Do roku 1940 se průměrná roční teplota zvyšovala, ale v letech 1940–1975 byla relativně stabilní. Od roku 1975 se zvyšovala zhruba o 0,15 °C až 0,20 °C za desetiletí, a to nejméně o 1,1 °C nad úroveň z roku 1880[1].[1] Současná roční globální povrchová teplota je přibližně 15 °C,[2] i když měsíční teploty se mohou pohybovat téměř o 2 °C nad nebo pod touto hodnotou.[3]
Hladiny moří během 4,6 miliardy let trvající historie Země prudce stoupaly i klesaly. Nedávný globální vzestup mořské hladiny, způsobený zvyšující se globální povrchovou teplotou, však překročil průměrnou rychlost posledních dvou až tří tisíc let (ale zdaleka nedosahuje rychlosti vzestupu po konci doby ledové)[zdroj?]. Pokračování nebo zrychlení tohoto trendu způsobí významné změny na světových pobřežích.
Pozadí
V 60. letech 19. století fyzik John Tyndall rozpoznal přirozený skleníkový efekt Země a navrhl, že nepatrné změny ve složení atmosféry mohou způsobit klimatické změny. V roce 1896 švédský vědec Svante Arrhenius ve své zásadní práci poprvé předpověděl, že změny v množství oxidu uhličitého v atmosféře mohou prostřednictvím skleníkového efektu podstatně změnit teplotu na zemském povrchu.[5]
Změny globálních teplot za poslední století jsou důkazem účinků zvyšujícího se množství skleníkových plynů. Pokud klimatický systém na tyto změny reaguje, dochází k následným změnám klimatu. Měření globální povrchové teploty je jedním z mnoha důkazů podporujících vědecký konsenzus o změně klimatu, podle kterého člověk způsobuje oteplování klimatického systému Země.
Oteplování oceánů
Se zvyšující se teplotou Země absorbuje oceán velkou část tohoto zvýšeného tepla, přičemž horních 700 metrů oceánu vykazuje od roku 1969 oteplení o 0,22 C.[5] Rozšiřování teplé vody spolu s táním ledových příkrovů způsobuje zvyšování hladiny moří.
Rozložení přebytečného tepla v oceánu je nerovnoměrné, přičemž k největšímu oteplení oceánu dochází na jižní polokouli a přispívá k podzemnímu tání antarktického ledového šelfu.[6] oteplování mořské vody souvisí také se ztenčováním ledových šelfů a mořského ledu, což má další vliv na klimatický systém Země. V neposlední řadě oteplování moří ohrožuje mořské ekosystémy a živobytí lidí.[7] Teplá voda například ohrožuje zdraví korálů, což následně ohrožuje mořská společenství, která jsou na korálech závislá jako na úkrytu a potravě. V konečném důsledku mohou negativním dopadům oteplování oceánů čelit i lidé, jejichž živobytí a zaměstnání závisí na mořském rybolovu.
V průběhu 20. století se teplota povrchu moří po celé století zvyšovala a nadále stoupá. Od roku 1901 do roku 2015 se teplota zvyšovala v průměru o 0,13 °F za desetiletí. Od zahájení spolehlivých pozorování v roce 1880 byla teplota povrchu moře vyšší než kdykoli v posledních třech desetiletích.[8] Protože skleníkové plyny pohlcují více energie ze Slunce, oceán absorbuje více tepla, což vede ke zvyšování teploty povrchu moře a zvyšování hladiny moří. Změny teploty oceánů a oceánských proudů způsobené změnou klimatu povedou ke změnám globálního klimatu. Teplejší vody mohou například podpořit vznik silnějších bouří v tropech, které mohou způsobit materiální škody a ztráty na životech. Dopady související se zvyšováním hladiny moří a silnými bouřemi se týkají zejména pobřežních komunit.
Zmenšující se ledové příkrovy
Hmotnost antarktického a grónského ledového příkrovu exponenciálně klesá. Podle experimentu NASA Gravity Recovery and Climate Experiment vyplývá, že Grónsko ročně ztrácí v průměru 286 miliard tun ledu.[5] Rozpínání teplé vody a tání ledových příkrovů způsobuje zvyšování hladiny moří.
Led se mění všude na Zemi. Od roku 1912 roztálo více než 80 % známého sněhu na hoře Kilimandžáro. Ledovce v Garhwalském Himálaji v Indii ustupují tak rychle, že vědci se domnívají, že do roku 2035 většina centrálního a východního Himálaje skutečně zmizí. Za půl století se jejich rozsah snížil asi o 10 % za posledních 30 let. Opakovaná měření laserovým výškoměrem NASA ukázala, že okraj grónského ledovce se zmenšuje. Nyní se jarní sladkovodní led na severní polokouli láme o 9 dní dříve než před 150 lety, zatímco podzimní mráz přichází o 10 dní později. Tání zmrzlé půdy způsobilo, že pokles půdy v některých částech Aljašky přesáhl 4,6 metru. Od Arktidy po Peru, od Švýcarska po rovníkový ledovec v indonéské Manžaji rychle mizí obrovská ledová pole, monstrózní ledovce a mořský led.[9]
Když teplota stoupá a led taje, z ledovců a ledovcových čepiček proudí do oceánu více vody a mořská voda se ohřívá a zvětšuje svůj objem. Podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) hraje tento kombinovaný efekt hlavní roli při zvyšování průměrné hladiny světových moří o 10 až 20 cm za posledních 100 let.
Grónské tání může výrazně ovlivnit proudění obrovských oceánských proudů, které se nazývají atlantická meridionální převratná cirkulace neboli AMOC. Podobně jako obrovský dopravní pás pomáhá AMOC dopravovat horkou vodu z tropických oblastí do Arktidy. Díky své důležité roli v globální distribuci tepla má také významný vliv na globální povětrnostní podmínky - proudění horké vody AMOC se z velké části podílí na mírném klimatu v místech, jako je západní Evropa. Vzhledem k tomu, že do oceánu přitéká sladká voda z tajícího grónského ledovce, může to zpomalit proudění vody.[10] zároveň studie ukázaly, že tání ledu z Antarktidy může narušit strukturu Jižního oceánu. Protože hustota sladké vody je nižší než hustota slané vody, velké množství tající vody se nemusí spojit se zbytkem oceánu, ale vytvoří vrstvu materiálu přichycenou k vodní hladině. Tato studená kapalina pod sebou zadržuje teplo a způsobuje ohřívání hlubších vrstev. Tím se zvyšuje celková teplota oceánu, který tak méně absorbuje CO2 z atmosféry. V důsledku toho zůstane v atmosféře více CO2, což vede ke zvýšení globálního oteplování.
Odkazy
Související stránky
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Global surface temperature na anglické Wikipedii.
- ↑ World of Change: Global Temperatures. earthobservatory.nasa.gov [online]. 2020-01-29 [cit. 2023-11-03]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Solar System Temperatures - NASA Science. science.nasa.gov [online]. [cit. 2023-11-03]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Tracking breaches of the 1.5⁰C global warming threshold. climate.copernicus.eu [online]. Copernicus Programme [cit. 2023-1103]. Dostupné online.
- ↑ Mean Monthly Temperature Records Across the Globe | July 2023 Global Climate Report | National Centers for Environmental Information (NCEI). www.ncei.noaa.gov [online]. [cit. 2023-11-03]. Dostupné online.
- ↑ a b c Climate Change Evidence: How Do We Know?. Climate Change: Vital Signs of the Planet [online]. [cit. 2023-11-03]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Ocean Warming. www.iucn.org [online]. IUCN [cit. 2023-11-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-09-19. (anglicky)
- ↑ Climate Change: Ocean Heat Content | NOAA Climate.gov. www.climate.gov [online]. [cit. 2023-11-03]. Dostupné online. (us)
- ↑ Climate Change Indicators: Sea Surface Temperature | Climate Change Indicators in the United States | US EPA. web.archive.org [online]. 2020-10-10 [cit. 2023-11-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-10-10.
- ↑ Global Climate Change, Melting Glaciers. web.archive.org [online]. 2020-11-16 [cit. 2023-11-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-11-16.
- ↑ Melting Ice Sheets Could Worsen Extreme Weather - Scientific American. web.archive.org [online]. 2020-11-09 [cit. 2023-11-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-11-09.
Média použitá na této stránce
Autor: RCraig09, Licence: CC BY-SA 4.0
Charts comparing percentages of Earth's surface reaching record temperatures since 1951, comparing records for January and July, from NOAA data.
- Source of data for series of charts titled "mm Month - Percent of global area at temperature records - Global warming - NOAA.svg":
- — Source's title/subtitle: "Mean Monthly Temperature Records Across the Globe / Timeseries of Global Land and Ocean Areas at Record Levels for Month from 1951-20yy" (yy=year)
- — Publisher: National Centers for Environmental Information (NCEI) of the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)
- — Link (example): https://www.ncei.noaa.gov/access/monitoring/monthly-report/global/202210/supplemental/page-3
- — Link (generalized): change the "202210" in the preceding URL to yyyymm where yyyy is the four-digit year and mm is the two-digit month (01=January through 12=December)
- Technical note: the SVG code for the chart area and grid, and in some cases the data traces, was automatically generated by the "Line charts" spreadsheet linked at User:RCraig09/Excel to XML for SVG. Additions and adjustments were made in a text editor.
- Charts created before 17 November 2023 were created by using Inkscape to "trace" the charts published on the NCEI.NOAA.gov website. On 17 November 2023, uploader received direct from a NOAA employee a numerical data listing current through October 2023, which were used in subsequently created charts.
Tento soubor ve formátu SVG obsahuje vložený text či texty, které lze přeložit do češtiny. K překladu je možné použít některé vektorové editory, textový editor nebo nástroj SVG Překladač. Pro více informací navštivte Nápovědu k překladům souborů SVG. |
Autor: RCraig09, Licence: CC BY-SA 4.0
Grafy ukazující korelaci naměřených globálních průměrných teplot od několika různých vědeckých organizací
- Překlad anglického originálu: File:20200324 Global average temperature - NASA-GISS HadCrut NOAA Japan BerkeleyE.svg, kde lze naléze informace o původních zdrojích. Tento graf by měl být každoročně aktualizován.
Autor: Efbrazil, Licence: CC BY-SA 4.0
Chart with data from NASA showing how land and sea surface air temperatures have changed up through 2022 relative to the 1951-1980 average. The ocean is absorbing over 90% of excess heat trapped in the atmosphere, greatly limiting global temperature change but contributing to sea level rise, coral bleaching, and other adverse effects.
Link to NASA GISS data access page and direct link to chart data, before being adjusted to be against IPCC baseline temp instead of mid century average.