Globální riziko
Globální rizika (anglicky: global risks či global catastrophic risk) jsou taková rizika, jež svou povahou ohrožují (či ohrozit mohou) životní prostředí a život, ať již jako celek či jeho jednotlivé části, a to v globálním měřítku.
Při zkoumání globálních rizik docházíme k poznání, že to, co je pro jeden druh (např. pro člověka) rizikem, může být pro jiný příležitostí. Globální rizika jsou proto většinou posuzována z antropocentrické perspektivy (GR je pak to, co je rizikem pro člověka a jeho blahobyt). Pokud riziko, jež lidstvu hrozí, může způsobit jeho zánik, jedná se o riziko existenční.
Jedním z hlavních teoretiků koncepce globálních rizik je Nick Bostrom, profesor filozofie na Oxford University. V knize, editované Bostromem, Globální katastrofická rizika (Global Catastrophic Risks)[1] jsou podchycena ta rizika, jež ohrožují, nebo za určitých okolností ohrozit mohou, lidský blahobyt a udržitelný rozvoj, popř. lidstvo a život na planetě jako celek. Bostrom poukazuje na fakt, že většina druhů, která kdy žila na lidské planetě (přes 99%) vyhynula. Z toho se dá vyvodit, že lidský druh může potkat to samé.
Rizika, jež nám hrozí je možné rozdělit podle jejich povahy (příčiny) a to na antropogenní a bez zavinění člověkem, přičemž u některých není zcela zřejmé, jaký na ně má lidská činnost vliv (např. rozsáhlé záplavy u nichž se neví, zda jsou zapříčiněné lidskými zásahy či se jedná o přirozené cykly). Existenční rizika, která by zapříčinila vyhynutí lidského rodu, mohou mít podle některých vědců spíše antropogenní příčinu.[2][3]
Globální rizika mají svůj původ v globálních problémech, jež vznikají z lokálních nebo regionálních příčin a promítají se: ,,do globálních poruch biosféry, my proto potřebujeme řešení jak místní, v regionálním měřítku, ale i v měřítku planety."[4] Otázkou ovšem zůstává, jaké by toto řešení mělo být, jedním z řešení je intenzivní spolupráce a to jak mezi jednotlivými státy, tak mezi různými aktéry na globální úrovni. K podpoře této spolupráce a informovanosti pak slouží zprávy o globálních rizicích.
Odkazy
Reference
V tomto článku je použit text článku Globální rizika v Enviwiki
- ↑ Global Catastrophic Risks. 1 edition. vyd. [s.l.]: Oxford University Press 576 s. Dostupné online. ISBN 9780199606504. (English)
- ↑ BOSTROM, Nick. Existential Risk Prevention as a Global Priority [online]. Future of Humanity Institute [cit. 2013-07-23]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Frequently Asked Questions [online]. Future of Humanity Institute [cit. 2013-07-26]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ www.udrzitelny-rozvoj.cz [online]. www.udrzitelny-rozvoj.cz [cit. 2016-03-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-15.
Související články
Média použitá na této stránce
Autor: David Vignoni (original), Bastique (SVG), Rocket000 (recolored), Licence: LGPL
Orange warning icon.